ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Wrz, 2019 - 16:49
Od czego zależy oprocentowanie konta oszczędnościowego?

Od czego zależy oprocentowanie konta oszczędnościowego?

ARTYKUŁ PARTNERA

Konta oszczędnościowe to rachunki bankowe, które nie tracą na popularności. Mają wielu zwolenników, mimo że oprocentowanie nie należy do wysokich. Z czego to wynika? Poznaj czynniki wpływające na wysokość tego parametru.

Konta oszczędnościowe cieszą się dużym zainteresowaniem – i to na pewno nie z powodu wysokości oprocentowania. Od kilku lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Dlaczego? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać czynniki determinujące wysokość oprocentowania konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe – oprocentowanie a sytuacja na rynku finansowym

Oprocentowanie konta oszczędnościowego można określić jako koszt pozyskiwania finansowania – im jest ono niższe, tym dla banku jest to korzystniejsze (w przeciwieństwie do jego klientów). Możliwe do wypracowania zyski na koncie oszczędnościowym zależą zatem od tego, po jakim koszcie bank może pozyskać finansowanie – w innych źródłach niż u swoich klientów. Tymi źródłami są m.in. instrumenty oferowane przez Narodowy Bank Polski – ich koszt wyznaczają stopy procentowe określane przez Radę Polityki Pieniężnej.

Warto podkreślić, że aktualnie wysokość stóp procentowych należą do rekordowo niskich – na takim poziomie utrzymują się od marca 2015 roku. Tak konkurencyjne stawki sprawiają, że bankom nie opłaca się oferować wysokiego oprocentowania dla kont oszczędnościowych – znacznie taniej jest pozyskać finansowanie z Narodowego Banku Polskiego.

Dlatego, najogólniej rzecz ujmując, oprocentowanie konta oszczędnościowego zależy od sytuacji na rynku finansowym.

Jak zarobić więcej na koncie oszczędnościowym?

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie nie należy do najwyższych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wypracować ponadprzeciętnych zysków. Wystarczy, że skorzystasz z poniższych wskazówek.

  • Wybierz odpowiednie konto oszczędnościowe

Odpowiednie, czyli takie z promocyjnym oprocentowaniem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zarobisz więcej niż w przypadku wyboru przypadkowego rachunku oszczędnościowego.

  • Systematycznie powiększaj kapitał

Postaraj się jak najwięcej i jak najczęściej wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe. Oprocentowanie wielu rachunków rośnie wraz ze wzrostem zgromadzonego kapitału.

Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe z oferty Toyota Banku. Oprocentowanie wynosi nawet 2% w skali roku w przypadku zgromadzenia kapitału od 50 tys. zł. Daje to dużą motywację do oszczędzania, co przekłada się na ponadprzeciętne zyski.

  • Staraj się unikać wypłat

Wypłaty z konta oszczędnościowego są możliwe, ponieważ masz stały dostęp do środków. Zwykle jednak pierwsza wypłata jest bezpłatna, a za kolejne trzeba płacić – najczęściej więcej niż możliwe do wypracowania zyski. Jeżeli chcesz osiągnąć spore zarobki z tytułu oszczędzania, po prostu ogranicz wypłaty do minimum.

Pamiętaj, że konto oszczędnościowe to bezpieczny produkt finansowy, który wyróżnia się gwarancją zysków. Niezależnie od sytuacji finansowej i częstotliwości wypłat, bank zawsze naliczy odsetki zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.