Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
19 Wrz, 2018 - 11:17

Opony rowerowe – jak dobrać odpowiednie?

Katarzyna Zet

Zamierzasz wymienić opony w rowerze? Sprawdź, jakie opony rowerowe są dzisiaj dostępne w sklepach i czym kierować się przy ich wyborze!

Opony rowerowe ulegają naturalnemu zużyciu, dlatego raz na jakiś czas należy je wymienić. Zakup nowych opon pozornie wydaje się prosty – wystarczy przecież wybrać te o właściwym rozmiarze. Już jedna wizyta w sklepie rowerowym udowadnia jednak, że różnią się one wieloma innymi parametrami.

Wybór opon do roweru jest dzisiaj tak duży, że ich zakup wymaga wiedzy na temat tego, czym się one różnią i jak należy je dopasować do swojego roweru oraz stylu jazdy. Zapraszamy zatem na nasz krótki przewodnik!

Wybieramy opony rowerowe: rozmiar opon

Opony do roweru różnią się przede wszystkim rozmiarem i pod tym względem należy je w pierwszej kolejności dopasować do roweru.

Przez rozmiar opony rozumie się średnicę zewnętrzną lub wewnętrzną oraz szerokość opony.

Najprostszym sposobem na wybór opon we właściwym rozmiarze jest spisanie parametrów ze starych opon. Tutaj warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ rozmiary opon rowerowych mogą być różnie oznaczone. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane sposoby opisywania ich rozmiaru.

Średnica wyrażona w calach

Ten sposób oznaczenia rozmiarów opon rowerowych można spotkać w większości sklepów, również tych online. W tym przypadku podawana jest zewnętrzna średnica opon w calach. Najpopularniejsze są te o następującej średnicy:

 • 21″,
 • 24″,
 • 26″,
 • 27,5″,
 • 28″,
 • 29″.

Jeżeli na oponie znajduje się średnica podana w calach, to w tej samej jednostce powinna być podana również jej szerokość np. 2,25″. Chcąc przeliczyć rozmiar podany w calach na centymetry lub milimetry, warto pamiętać, że 1 cal to 2,54 cm lub 25,4 mm.

Rozmiar opon a rodzaj roweru

Warto wiedzieć, jakie opony są charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów rowerów:

 • opony od 16 do 24 cali mają najczęściej rowery dziecięce,
 • opony od 26 do 29 cali – rowery górskie,
 • opony 26 i 28 cali – rowery trekkingowe i miejskie,
 • opony 28 cali – rowery szosowe oraz crossowe.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać najlepszy rower dla siebie >>

System oznaczenia rozmiaru opon ETRTO

Opony rowerowe coraz częściej mają rozmiar wyrażony w milimetrach według europejskich standardów ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation). W tym przypadku w milimetrach podawane są następujące parametry opony: średnica wewnętrzna oraz szerokość.

Przykładowo rozmiar na oponie 40-559 oznacza, że ma ona 40 mm szerokości oraz 559 mm średnicy.

Uwaga! Istnieje jeszcze jeden system oznaczania rozmiaru opon rowerowych, system francuski. W tym przypadku oznaczenie obejmuje średnicę zewnętrzną opony oraz jej szerokość wyrażone w milimetrach.

Opony rowerowe jak dobrać odpowiednie - rozmiar

źródło zdjęcia: Getty Imagessergeyryzhov

Jak dopasować średnicę i szerokość opon?

Najprostszym sposobem jest zakup nowych opon o tych samych parametrach, jakie miały opony stare. Warto przy tym brać pod uwagę zarówno rozmiary podane w calach, jak i milimetrach, ponieważ zdarza się, że opony o tej samej średnicy zewnętrznej mają różne średnice wewnętrzne. W celu uniknięcia błędów w tym zakresie dobrze jest również spisać rozmiar obręczy kół.

Jeśli chodzi o szerokość opony, to należy ją dopasować do rodzaju roweru oraz indywidualnych preferencji. Ogólne zasady w tej kwestii są następujące:

 • najwęższe opony (do 28 mm) stosuje się w rowerach szosowych,
 • opony o średniej szerokości (od 32 do 47 mm) najczęściej spotyka się w rowerach miejskich i trekkingowych,
 • najszersze opony (powyżej 49 mm) sprawdzają się w rowerach górskich.

Warto tutaj pamiętać o prostej zależności: węższa opona zapewnia mniejsze opory toczenia (a więc i szybszą jazdę), ale jest niestabilna na nierównej powierzchni, natomiast szeroka opona nie nadaje się do ścigania, ale ma lepszą przyczepność i jest pewniejsza w jeździe po nierównym terenie.

Opony rowerowe jak dobrać odpowiednie - szerokość

źródło zdjęcia: Getty Images / sergeyryzhov

Wybieramy opony rowerowe: rodzaj bieżnika

Rodzaj bieżnika jest bardzo ważny, ponieważ decyduje nie tylko o komforcie i jakości jazdy, ale często również o bezpieczeństwie. Bieżnik opony powinien być dopasowany przede wszystkim do tego, jakim rowerem jeździmy oraz po jakim terenie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje bieżników rowerowych.

Bieżnik gładki slick

Mają go przede wszystkim opony szosowe i opony w rowerach miejskich, ponieważ jazda po asfalcie nie wymaga dużej przyczepności ogumienia (niestety słaba przyczepność okazuje się problemem podczas deszczu).

Opony z gładkim bieżnikiem są zwykle również wąskie, co razem daje efekt bardzo małego oporu toczenia, a więc możliwość rozwijania dużych prędkości.

Bieżnik górski, terenowy

Stosowany jest głównie w oponach do rowerów górskich. Jest to grube ogumienie dużych i wystających kostkach bieżnika, które mają za zadanie zapewnić oponom doskonałą przyczepność w trudnym terenie.

Niestety opony z takim bieżnikiem tworzą duże opory toczenia i nie sprawdzają się podczas jazdy po gładkim asfalcie.

Bieżnik semi-slick

Tego rodzaju bieżnik łączy w sobie cechy bieżnika gładkiego i terenowego, czyli pozwala jeździć zarówno na asfalcie, jak i po nierównym terenie. Najczęściej opony o takim bieżniku wybierane są przez właścicieli rowerów trekkingowych, którymi jeżdżą zarówno po mieście, jak i na wycieczki za miasto. Często spotkać je można w rowerach miejskich.

W sklepach spotkać można również opony zimowe z kolcami – są one wykonane ze specjalnej mieszanki gumy oraz wyposażone w liczne kolce aluminiowe zapewniające doskonałą przyczepność opon na oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni.

Opony rowerowe jak dobrać odpowiednie - opony zimowe

źródło zdjęcia: Getty Images / marekuliasz

Wybieramy opony rowerowe: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując opony do roweru, warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, jakie proponowane są przez najlepszych producentów. Z pewnością warte uwagi są dwie z nich:

Opony bezdętkowe – są one niemal dwukrotnie droższe od zwykłych dętkowych opon, jednak ich zaletą jest praktycznie zerowe ryzyko uszkodzenia.

Opony z wkładkami antyprzebiciowymi – mają wewnątrz wzmocnienie z wkładki zrobionej ze specjalnego tworzywa np. kauczuku lub kevlaru (kevlar to jedno z najmocniejszych tworzyw sztucznych na świecie, wynalezione przez firmę DuPont).

Warto zainwestować w takie opony np. opony z kevlarem, ponieważ na polskich ścieżkach, chodnikach i drogach jest bardzo dużo szkła i innych ostrych przedmiotów, które sprzyjają częstym przebiciom opon. Należy jednak pamiętać, że opony z wkładkami antyprzebiciowymi są cięższe, co może utrudnić szybką jazdę po asfalcie.

Warto również wiedzieć, że obok tradycyjnych opon drutowych, są dostępne także lżejsze i nowocześniejsze opony zwijane (zamiast drutu wzmacnia je włókno z kevlaru). Opony zwijane są lżejsze i można je zwinąć w rulon (a więc wziąć ze sobą na wycieczkę na zapas), jednak są od opon drutowych dużo droższe.

Opony z takimi rozwiązaniami oferują głównie najlepsi producenci. Warto więc na koniec wspomnieć, które marki uznawane są za najlepsze, czyli dostarczające opony nowoczesne i najwyższej jakości.

Za najlepsze opony rowerowe uznawane są między innymi: Schwalbe, Continental, Kenda, Michelin, Maxxis, Vredestein.

Opony w rowerze powinniśmy wymieniać średnio raz na 5 lat lub częściej, jeśli dojdzie do ich przebicia lub szybszego zużycia bieżnika. Nie jest to jednak sztywna reguła, bo przecież zużycie opon zależy w największym stopniu od częstotliwości i sposobu jazdy. Dokonując wyboru z pewnością należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a nie tylko ich rozmiar.

ZOBACZ RÓWNIEŻ