Michał Nielub
Michał Nielub
21 Sie, 2018 - 01:00
Opony na raty - gdzie kupić i dla kogo to dobry pomysł?

Opony na raty – gdzie kupić i dla kogo to dobry pomysł?

Michał Nielub

Posiadanie samochodu niewątpliwie wiąże się z wydatkami. Jednym z największych w ciągu roku jest wymiana opon. Czy warto rozłożyć koszty i kupić opony na raty?

Niezależnie od sezonu, typu samochodu czy rodzaju zamontowanych w nim opon, wymiana opon wiąże się zawsze z uszczupleniem naszego portfela. Ten psujący humor kierowcom wydatek pojawia się co najmniej dwa razy w roku w przypadku osób korzystających tradycyjnie z opon sezonowych (opony letnie i zimowe). Niektórzy unikają go wybierając opony całoroczne (inaczej wielosezonowe). Inni decydują się na bieżnikowanie opon.

Jeszcze inni cieszą się nowymi, wymarzonymi oponami, decydując się na zakup opon na raty. Jak zaoszczędzić na wymianie opon? Czy i dla kogo opony na raty są dobrym rozwiązaniem? Czy lepiej może zainwestować w opony całoroczne? Poniższy artykuł pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie, sprawiając, że wymiana opon przestanie kojarzyć się negatywnie.

Dlaczego opony na raty to dobry pomysł?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl, 90% Polaków dostosowuje opony do pory roku. Wybierając opony, spora rzesza osób decyduje się na produkty używane. Należy jednak pamiętać, że wraz z upływem lat mogą one przestać spełniać swoją rolę, wpływając na pogorszenie przyczepności, osiągów, a przede wszystkim naszego bezpieczeństwa.

Kupując opony używane, należy spojrzeć przede wszystkim na zużycie bieżnika. Nowe opony mają bieżnik ustawiony na wysokości 8 mm. Z każdym rokiem wartość ta spada proporcjonalnie do użytkowania opony, co może odpowiedzieć nam na wiele pytań dotyczących danego kompletu opon.

Naszą szczególną uwagę zwrócić powinny wszelkie nierówności, pęcherze i przecięcia na gumie. Mikropęknięcia czy parcenie gumy są z kolei oznaką złego przechowywania lub po prostu starzenia się opony. Kupując nowe opony unikamy stresu związanego z obawami o faktyczny stan opon, a decydując się na zakup ratalny, nie odczuwamy tego wydatku zbyt boleśnie.

Dowiedz się więcej: Przechowywanie opon – jak i gdzie je magazynować? >>

Jak kupić opony na raty?

W zależności od preferowanej przez nas formy zakupu, możemy zrobić to stacjonarnie w sklepie z oponami czy serwisie samochodowym, jak i online, przez Internet. Większość sklepów czy serwisów internetowych posiada w swojej ofercie opcję zakupu na raty, współpracując z określonymi bankami, oferującymi kredyty 0%, bądź też niskooprocentowane.

Formalności załatwić można w kilkanaście minut, a cała procedura wygląda bardzo podobnie w większości przypadków. Gdy decydujemy się na zakup opon na raty online, pierwszym krokiem będzie wybór interesującego nas towaru, złożenie zamówienia i zaznaczanie płatności rozłożonej na raty.

Następnie wypełniamy formularz, zawierający nasze dane, składamy wniosek i zostajemy przekierowani na bezpieczną, szyfrowaną stronę banku, gdzie skontaktuje się z nami konsultant, który potwierdzi wszystkie dane. Po odbytej rozmowie (online, bądź telefonicznej), wybieramy formę dostarczenia umowy kredytowej – online w formie PDF lub tradycyjnie kurierem.

Następuje weryfikacja dokumentów kredytowych. Po jej pomyślnym przebiegu, bank potwierdza sklepowi możliwość wydania towaru, a my otrzymujemy potwierdzenie całej transakcji. Od tej pory pozostaje nam już tylko czekać na pojawienie się w drzwiach kuriera, czekającego z wybranym przez nas zestawem opon.

Gdzie kupić opony na raty?

Poniżej lista najpopularniejszych sklepów oferujących sprzedaż ratalną wraz z uwzględnieniem współpracujących z nimi banków:

  • Oponeo.pl – jeden z wiodących serwisów, prowadzących sprzedaż opon online. Sklep może wysłać zamówiony przez nas towar zarówno do domu, jak i bezpośrednio do warsztatu, w którym będziemy wymieniać opony. W kwestii sprzedaż ratalnej współpracuje z Santander Consumer Bankiem.
  • 24opony.pl – kolejny z czołowych serwisów oponiarskich, odznacza się przejrzystym interfejsem, posiadając w ofercie szeroki wybór opon; współpracuje z bankiem BGŻ BNP Paribas.
  • Sklepopon.pl – procedura zakupu bardzo podobna do Oponeo.pl, sklep również współpracuje z Santander Consumer Bankiem.
  • Hurtopony.pl – szeroki wybór opon do różnego rodzaju pojazdów; sprzedaż ratalna we współpracy z BGŻ BNP Paribas.

Opony wielosezonowe

Mające tyle samo zwolenników, co przeciwników, opony wielosezonowe to rozwiązanie wciąż mało popularne na polskich drogach. Bierze się to głównie z krzywdzącego przeświadczenia o nie radzeniu sobie takich opon w warunkach zimowych. Kiedy temperatury spadną w okolice – 20 st. C, faktycznie lepiej posiadać dobrej klasy opony zimowe.

Jednak jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, w Polsce nie mieliśmy od dawna srogich zim. Dlatego też opony całoroczne mogą być dobrym wyborem, tym bardziej iż ich profil zdaje się być stworzonym do umiarkowanego klimatu panującego w Polsce.

Spore grono kierowców uważa, że różnice między oponami całorocznymi, a sezonowymi zacierają się, a ich jakość zależy w dużej mierze od producenta. Na pewno istotny wpływ ma rodzaj tras, jakie pokonujemy naszym samochodem.

Eksperci z Oponeo.pl radzą wybrać opony wielosezonowe jeśli: poruszamy się głównie po mieście, pokonując rocznie małe przebiegi (5-6 tys. km) oraz preferujemy spokojny styl jazdy. Warto natomiast pamiętać, aby przyjrzeć się sprawie opon przed wyjazdem na zimowe wakacje – może się bowiem okazać, iż nasz kraj docelowy wprowadził obowiązek sezonowej wymiany opon.

Dowiedz się więcej: Opony letnie – kiedy zakładać? >>

Opony bieżnikowane

Kolejnym popularnym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć koszty związane z wymianą opon, jest bieżnikowanie opon. Jest to zabieg pozwalający na odzyskanie pierwotnych własności zużytej opony poprzez nałożenie nowego bieżnika w miejsce starego. W procesie tym około 20-30% masy zużytej do produkcji opony zastępuje się nową.

Według danych serwisu Oponeo.pl co roku w Polsce bieżnikuje się około 100 tys. sztuk opon, co stanowi 20% liczby sprzedawanych opon. W przypadku ogumienia do aut osobowych udział procentowy jest jeszcze mniejszy. Opony bieżnikowane charakteryzują się niższą ceną (minimum 30% tańsze od nowych opon tej samej klasy).

Posiadając głębszy bieżnik od opon seryjnych, są one również mniej podatne na aquaplaning (ślizganie się opon po mokrej nawierzchni). Oczywiście też bieżnikowanie opon to proces bardziej przyjazny środowisku niż produkcja nowego ogumienia.

Z drugiej strony opony bieżnikowane narażone są bardziej na ryzyko usterki w karkasie opony (korpusu opony), mają krótszą żywotność oraz wiążą się często z gorszymi właściwościami. Jeżeli chcemy więc mieć najwyższą gwarancję przyczepności, precyzji kierowania oraz cichego użytkowania, powinniśmy zdecydować się na zakup nowych opon.

Dowiedz się więcej: Ciśnienie w oponach – to musisz wiedzieć >>

Opony na raty – najlepsza jakość bez uszczuplania budżetu

Wybierając opony dla swojego samochodu, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem i ich jakością. Chcąc zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa, warto wybrać produkty nowe, które posłużą nam zdecydowanie dłużej niż używane opony.

Z tego powodu powinniśmy rozważyć zakup opon na raty. W ten sposób kupić możemy zarówno opony zimowe, letnie, jak również wielosezonowe. Mamy również znacznie szerszy wybór, ponieważ możemy decydować się na różne marki należące do różnych producentów.

Istnieje także sposobność dowolnego doboru interesujących nas parametrów – niezależnie od tego, czy interesują nas konstrukcje wzmacniane, asymetryczne, symetryczne, o wysokim lub niskim profilu – opony na raty zapewnią nam to, że będziemy w stanie pozwolić sobie na każdy rodzaj ogumienia.

Wiele czołowych serwisów sprzedających opony oferuje sprzedaż ratalną, współpracując z bankami, które kompleksowo podejdą do naszej sprawy, minimalizując czas i wysiłek, który poświęcimy na dopełnienie formalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ