Michał Nielub
Michał Nielub
01 Paź, 2017 - 01:00
Czy opony bieżnikowane są warte zakupu

Czy opony bieżnikowane są warte zakupu

Michał Nielub

Opony bieżnikowane są tanie i stanowią ciekawą alternatywę dla opon nowych. Wokół nich powstało jednak wiele mitów i niedopowiedzeń. Czy używanie opon bieżnikowanych jest bezpieczne?

Opony bieżnikowane wprowadzono na rynek już jakiś czas temu. Proces bieżnikowania rozpoczęto w momencie, gdy zdano sobie sprawę z tego, że 80% masy opony stanowi korpus składający się ze stalowych linek konstrukcyjnych zalanych odpowiednią gumą. Reszta masy to bieżnik. Logicznym więc stało się przekonanie, że zamiast wymieniać całą oponę, wystarczy wykonać nowy bieżnik.

Proces produkcji opon bieżnikowanych

Opony bieżnikowane są wytwarzane dwoma następującymi metodami:

  1. Na zimno – stary bieżnik jest usuwany mechanicznie, zaś na jego miejsce nakładany jest nowy,
  2. Na gorąco – w tej metodzie również usuwany jest stary bieżnik, jednak w jego miejsce najpierw nakłada się gumowy pas, na który wylewana jest gorąca masa nowej gumy.

Przed rozpoczęciem procesu bieżnikowania, dana opona jest sumiennie sprawdzana najpierw przez pracownika, następnie przez maszynę zwaną szerografem. Przy wykryciu jakichkolwiek wad konstrukcyjnych, nie przystępuje się do nakładania nowego bieżnika.

Dowiedz się więcej: Ciśnienie w oponach – to musisz wiedzieć >>

Opony bieżnikowane – zalety

Do zalet bieżnikowania należy zaliczyć fakt, że jest to sposób na tanie opony. Niekiedy używane zamienniki opon są w bardzo złym stanie, w związku z tym pojawia się dylemat. Nowe ogumienie potrafi być o 50% droższe od używanego. Alternatywą mogą być z kolei opony bieżnikowane, które potrafią być tańsze od nowych nawet o 30%.

Dowiedz się więcej: Najlepsze marki opon samochodowych – TOP 5 >>

Te zamienniki opon mają jeszcze kilka innych zalet, np. bieżniki potrafią być tu nawet głębsze, niż w przypadku nowego ogumienia. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko wpadnięcia w poślizg. Ponadto, sam proces bieżnikowania jest bardziej ekologiczny niż produkcja nowych opon, ponieważ zużywa się przy tym mniej ropy naftowej.

Dowiedz się więcej: Koło dojazdowe czy zapasowe – co jest lepsze? >>

Opony bieżnikowane – wady

Ten sposób na tanie opony posiada również pewne wady. Część firm w celu nałożenia nowego bieżnika używa gorszej jakości gumy. Zagrożenie pojawia się również na etapie weryfikowania czy dane ogumienie jeszcze nadaje się do dalszego użytkowania – pojawia się realne ryzyko wystąpienia błędu oceny. Dodatkowo, pewne cechy użytkowe mogą być gorsze, niż w nowych oponach. Dotyczy to w szczególności wydzielanego hałasu, przyczepności oraz precyzji kierowania.

Dowiedz się więcej: Opony zimowe – kiedy zakładać? >>

Opony bieżnikowane są ciekawą alternatywą dla nowego ogumienia. Teoretycznie proces ich wytwarzania eliminuje ryzyko wystąpienia poważniejszych usterek. Samo bieżnikowanie jest również tańsze i bardziej ekologiczne, niż produkcja nowych opon. Jednak w zależności od tego, jaka firma wykonuje tę czynność, opony bieżnikowane mogą odznaczać się różną jakością.

Jeżeli stosowana jest złej jakości guma pochodząca z odpadów produkcyjnych lub na etapie weryfikacji dalszej przydatności konstrukcji dojdzie do rażących zaniedbań, takie ogumienie może nieść bardzo poważne zagrożenie dla kierowców. Zakupu opon bieżnikowanych powinniśmy więc zawsze dokonywać ze sprawdzonych i zaufanych źródeł, aby mieć pewność co do jakości ich produkcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ