Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
01 Sie, 2018 - 02:00
Opalanie w ciąży - dozwolone czy nie?

Opalanie w ciąży – dozwolone czy nie?

Malwina Tomżyńska

Czy opalanie w ciąży jest dozwolone? Jak przyszła mama powinna zadbać o siebie na plaży? Czy promienie UV negatywnie wpływają na zdrowie kobiety w ciąży?

Opalanie w ciąży to bardzo drażliwy temat. W sieci można zaleźć wiele mitów dotyczących plażowania kobiet ciężarnych. Co zrobić, gdy marzy nam się urlop w ciepłych krajach, a  za kilka miesięcy spodziewamy się dziecka? Czy lepiej zrezygnować z własnych planów i zamknąć się w domu? Jak nie zwariować, szukając złotego środka i skorzystać z wyczekiwanego urlopu, zapewniając jednocześnie sobie i dziecku maksimum bezpieczeństwa? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Opalanie w ciąży – o czym trzeba wiedzieć?

 • Ekspozycja niezabezpieczonego ciała na promienie słoneczne powoduje przyspieszone starzenie się skóry i może być przyczyną czerniaka (raka skóry).
 • Kobiety w ciąży są znacznie bardziej wrażliwe na negatywne działanie promieni UV oraz pojawianie się przebarwień skóry w postaci między innymi ostudy.
 • W trakcie trwania ciąży temperatura ciała kobiety jest podwyższona, skoki temperatury ciała o kilka kolejnych stopni mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka, a w skrajnym przypadku doprowadzić do poronienia.
 • Podwyższona temperatura ciała powoduje, że niezwykle łatwo doprowadzić do przegrzania i odwodnienia organizmu.
 • Promienie UV powodują obniżenie poziomu kwasu foliowego w organizmie kobiety w ciąży.
 • Alergia w ciąży to częsta przypadłość kobiet, zwłaszcza alergia na słońce.

Jak chronić się przez słońcem?

Najważniejsze jest to, by nie dać się zwariować. To że opalanie w ciąży może negatywnie wpłynąć na kobietę i dziecko, nie znaczy że przez cały okres ciąży powinnyśmy siedzieć zamknięte w zaciemnionym mieszkaniu, wychodząc tylko po zmroku.

Kobieta w ciąży powinna spędzać dużą ilość czasu na świeżym powietrzu, najlepiej spacerując. Ważne jest jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Przede wszystkim:

 • unikać wychodzenia z domu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 15. Jeżeli musimy w tym czasie przebywać na dworze, starajmy się spędzać jak najwięcej czasu w cieniu,
 • ubierać się odpowiednio – nosić ubrania luźne, przewiewne, z naturalnych surowców, zasłaniające miejsca w szczególności narażone na poparzenia,
 • zaopatrzyć się w kapelusz (najlepiej z szerokim rondem) i okulary z odpowiednim filtrem UV.

Uwaga! Pamiętajmy, że okulary sprzedawane na deptakach lub bazarkach mają tylko przyciemniane szkła, które w żadnym stopniu nie chronią nas przez negatywnym działaniem promieni UV. Po bezpieczne okulary przeciwsłoneczne najlepiej udać się do salonu optycznego,

Czy opalanie w ciąży wpływa negatywnie na dziecko?

I tak i nie. Samo opalanie brzucha nie wpłynie negatywnie na dziecko ponieważ promienie UV nie są w stanie przeniknąć przez skórę brzucha, worek owodniowy oraz znajdujący się w jego wnętrzu płyn.

Należy jednak pamiętać, że nadmierne podnoszenie temperatury ciała kobiety w ciąży może zaszkodzić zdrowiu dziecka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do poronienia (w początkowych tygodniach ciąży) lub do przedwczesnego porodu.

Bezpieczne plażowanie  w ciąży – najważniejsze zasady

 • Chroń swoją skórę przez promieniami słonecznymi – stosuj kremy z odpowiednimi filtrami (najlepiej sprawdzą się kremy z filtrem SPF 50 lub SPF 50+)
 • Nie wystawiaj na słońce wrażliwych części ciała, które są szczególnie narażone na poparzenia (uszy, nos, kark, a także znamion, blizn, pieprzyków).
 • Krem z filtrem nałóż około 15 minut przed wyjściem na dwór – zastosuj odpowiednią ilość i rozprowadź ją równomiernie po całym ciele, nawet w miejscach które będą osłonięte ubraniami.
 • Pamiętaj, że krem ulega ścieraniu. Jego ponowna aplikacja powinna nastąpić po około 2-3 godzinach.
 • Pij duże ilości płynów (minimum 2-2,5 litra dziennie), najlepiej wody mineralnej niegazowanej z dodatkiem cytryny, limonki, mięty lub soku (organizm znacznie lepiej wchłania wodę z dodatkami).

 • Unikaj plażowania w godzinach największego nasłonecznienia. Między godziną 11 a 15 promienie słoneczne operują niezwykle mocno i są szczególnie niebezpieczne dla każdego, nie tylko dla kobiet w ciąży. Zrezygnuj w tym czasie ze spacerów, pobytu na plaży czy kąpieli w morzu, odpocznij w pokoju hotelowym, poczytaj książkę, obejrzyj film lub urządź sobie sjestę.
 • Jeżeli czujesz, że upał zaczyna Ci doskwierać zbyt mocno, spróbuj się ochłodzić. Najlepsze efekty przyniesie zanurzenie się w wodzie (w morzu lub w basenie), jeżeli jedna nie masz takiej możliwości, spróbuj chociaż spryskać twarz wodą termalną, położyć na kark chłodny ręcznik, przetrzeć ciało chusteczką nawilżoną.
 • Jeżeli na wakacjach planujesz pobyt na plaży, koniecznie zaopatrz się w leżak (kup lub wypożycz). Leżenie na plecach, dla kobiet w ciąży, potrafi być wyjątkowo uciążliwe i bardzo szybko powoduje bóle kręgosłupa.
 • Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem – ciąża może wpływać na pogorszenie wzroku, a silne słońce dodatkowo wpływa negatywnie na stan naszych oczu.
 • Wybierając się na urlop, koniecznie pamiętaj o odpowiednim kostiumie kąpielowym. O ile w pierwszych tygodniach ciąży, problem nadmiernie powiększonych piersi może Cię nie dotyczyć, o tyle w drugiej połowie ciąży powinnaś zaopatrzyć się w usztywniany biustonosz, który odpowiednio zadba o podtrzymanie Twoich piersi.

Opalanie w ciąży – fakty i mity

Jeżeli nie planuję się opalać, nie potrzebuję kremów z filtrem – MIT

Niestety nawet jeżeli nie planujemy opalania, musimy mieć świadomość, że nawet podczas niewinnego spaceru nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, a co za tym idzie na promieniowanie UV. Krem z filtrem zapobiegnie oparzeniom, przyspieszonemu starzeniu się skóry, zniweluje ryzyko chorób skórnych oraz zapobiegnie powstaniu plam na twarzy.

Opalanie w ciąży może spowodować skurcze porodowe – PRAWDA

Jak już wcześniej wspominaliśmy, temperatura ciała kobiety w ciąży jest podwyższona, a nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować dodatkowy wzrost temperatury ciała, co z kolei może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnych skurczów. Podobnie jak opalanie w ciąży jest niewskazane, tak samo nie zaleca się przyszłym mamom kąpieli w gorącej wodzie.

Plamy na twarzy (ostuda) pozostaną na zawsze- MIT

Powstałe w trakcie opalania się w ciąży plamy na twarzy zaczynają zwykle blednąć po porodzie. Zdarza się jednak, że utrzymują się nawet kilka miesięcy po nim – usunięcie problematycznych plam możliwe jest w gabinecie kosmetycznym przy wykorzystaniu lasera.

Opalanie natryskowe w ciąży jest bezpieczne – MIT

Mimo, że w trakcie opalania natryskowego nie dochodzi do nadmiernego przegrzewania organizmu kobiety w ciąży, a więc nie powstaje ryzyko pojawienia się przedwczesnych skurczy lub poronienia, musimy mieć świadomość, że płyn brązujący rozprowadzany na skórze jest substancją chemiczną, która wchłania się w skórę i może być przyczyną zaburzeń w rozwoju dziecka.

Dowiedz się więcej: Opalanie natryskowe – jak działa i czy warto skorzystać? >>

Szczegółowe badania na ten temat nie zostały do tej pory przeprowadzone, ale każda z nas powinna sama podjąć decyzję czy warto ryzykować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ