Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
04 Lip, 2018 - 03:00
Opalanie natryskowe - jak działa i czy warto skorzystać?

Opalanie natryskowe – jak działa i czy warto skorzystać?

Katarzyna Zet

Marzy Ci się piękna i zdrowa opalenizna? Wypróbuj opalanie natryskowe – to najmodniejszy sposób na opalone ciało bez ryzyka!

Opalanie natryskowe to nowoczesna metoda uzyskania pięknej opalenizny, z której można korzystać w wielu gabinetach kosmetycznych w Polsce. Metoda ta zyskuje na popularności ze względu na świetne efekty, ale także dlatego, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.

Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polega opalanie natryskowe, jak długo utrzymują się efekty, gdzie można skorzystać z zabiegu, ile on kosztuje i czy wart jest swojej ceny.

Opalanie natryskowe: na czym polega ta metoda opalania?

Już sama nazwa opalania natryskowego (ang. Air Brush Tanning) sugeruje, na czym ono polega. Jest to zabieg kosmetyczny wykonywany wyłącznie w gabinetach kosmetycznych oraz tzw. solariach natryskowych, który polega na nałożeniu na skórę metodą natryskową specjalnego preparatu o właściwościach samoopalacza.

Preparat w istocie jest samoopalaczem w płynie, zawierającym jednak oprócz barwników także inne składniki pielęgnacyjne oraz zapewniające trwałość opalenizny. Aktualnie większość gabinetów stosuje płyny do opalania oparte w 100% na naturalnych składnikach.

Kosmetyk rozprowadzany jest na skórze w formie delikatnej mgiełki, dzięki czemu można uzyskać efekt równomiernej opalenizny bez smug, które zdarzają się po aplikacji zwykłego samoopalacza.

Opalanie natryskowe: jak wygląda zabieg i jak długo trwa?

Zabieg przeprowadzany jest ręcznie przez kosmetyczkę w półotwartej kabinie i przy użyciu specjalnego urządzenia przypominającego pistolet. Nakładanie preparatu na całe ciało trwa od 10 do 20 minut.

Przygotowanie przed zabiegiem

 • Przed zabiegiem opalania natryskowego, najlepiej dzień wcześniej, należy wykonać peeling całego ciała – złuszczenie martwego naskórka pomoże uzyskać efekt równej opalenizny.
 • Przez kilka dni przed zabiegiem dobrze jest również nawilżać skórę balsamami, ponieważ nawilżona skóra lepiej przyjmuje barwnik.
 • Niewskazane jest natomiast wykonywanie w przeddzień zabiegu depilacji, aby skóra nie była podrażniona.
 • W dniu zabiegu nie należy na skórę nakładać żadnych kosmetyków, a tuż przed wejściem do kabiny trzeba zdjąć biżuterię i inne ozdoby, jak również dokładnie usunąć makijaż. Oczywiście należy również zdjąć ubranie i założyć specjalny jednorazowy kostium otrzymany w gabinecie.
 • Przed zabiegiem należy również dokonać wyboru odcienia opalenizny, jaki się chce uzyskać, aby kosmetyczka mogła dobrać właściwy płyn do opalania.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu opalania natryskowego przez kilka minut należy odczekać, aż skóra dokładnie wyschnie. Dopiero potem można się ubrać i… wrócić do normalnych codziennych obowiązków.

Aby uniknąć ewentualnego zabarwienia ubrań, lepiej w dniu zabiegu wybrać ciemne i raczej luźne stroje. W celu utrzymania efektu opalenizny zalecane jest również przestrzeganie kilku zasad:

 • pierwszy prysznic lub kąpiel można wykonać minimum 6-8 godzin po zabiegu i najlepiej bez użycia szorstkiej myjki lub gąbki,
 • należy wstrzymać się z wykonaniem peelingu ciała przez około 2 tygodnie po zabiegu,
 • po zabiegu dbać o nawilżenie skóry od zewnątrz (balsamy nawilżające warto stosować nawet 2 razy dziennie) oraz od wewnątrz (należy wypijać w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów),
 • unikać kąpieli w chlorowanej wodzie (basen, jacuzzi).

Tak naprawdę zabieg opalania natryskowego nie wymaga ani specjalnych przygotowań, ani tym bardziej wyjątkowych środków ostrożności po jego wykonaniu – można go więc wykonać nawet w przerwie na lunch i zaraz po nim wrócić do pracy.

Jak długo utrzymuje się opalenizna uzyskana przez opalanie natryskowe?

Trwałość jednorazowego zabiegu określa się średnio na około 7 dni, choć niektóre gabinety kosmetyczne zapewniają, że opalenizna utrzyma się nawet 2-3 tygodnie, stopniowo ulegając rozjaśnieniu.

Z pewnością opalanie natryskowe pozwala uzyskać trwalszy efekt opalonej skóry niż użycie zwykłego samoopalacza z drogerii do domowego użytku. Na trwałość zabiegu duży wpływ ma rodzaj użytego płynu oraz przestrzeganie zasad związanych z późniejszymi zabiegami kosmetycznymi, opisanymi w poprzednim paragrafie.

Opalanie natryskowe: jaki jest efekt wizualny zabiegu?

Profesjonalnie wykonany zabieg opalania natryskowego powinien dać efekt idealnie równej i naturalnie wyglądającej opalenizny. Warto jednak pamiętać, że naturalność opalenizny zależy od wybranego barwnika – zbyt ciemny odcień skóry w przypadku osób o naturalnie jasnej karnacji niemal zawsze wygląda mało atrakcyjnie i sztucznie.

Jednym z najważniejszych atutów zabiegu opalania natryskowego ma być jednak równomierna opalenizna, czyli efekt, jaki niezwykle trudno osiągnąć z użyciem zwykłych samoopalaczy.

Efekt zabiegu jednak w dużej mierze zależy od umiejętności i doświadczenia wykonującej zabieg kosmetyczki, a także, czy przed zabiegiem został wykonany peeling – dlatego niektóre gabinety oferują w pakiecie peeling + opalanie natryskowe.

Opalanie natryskowe: najzdrowszy sposób na opaleniznę

Aktualnie zabieg opalania natryskowego uznawany jest za najzdrowszą i najbezpieczniejszą metodę uzyskania opalenizny. Efekt pięknie brązowej skóry osiąga się w tym przypadku bez jakiegokolwiek udziału szkodliwych promieni UV.

Zarówno naturalne promienie UV pochodzące ze słońca, jak również sztuczne promienie UVA i UVB generowane przez lampy w tradycyjnych solariach negatywnie wpływają na skórę, ponieważ przyśpieszają zachodzące w niej procesy starzenia, a także mogą przyczynić się do rozwoju groźnych chorób skóry.

Najbardziej niebezpieczną z nich jest czerniak – jest to nowotwór skóry, który uznawany jest za najgroźniejszą odmianę raka ze względu na szybkość pojawienia się przerzutów i wysoką śmiertelność wśród chorych.

Na ryzyko tej choroby najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją i posiadające dużą liczbę znamion na skórze – w ich przypadku opalanie na słońcu lub uczęszczanie do zwykłego solarium jest w zasadzie wykluczone. To właśnie dla takich osób najbardziej zalecane jest opalanie natryskowe, ale tak naprawdę lekarze polecają je każdemu, kto chce dbać zarówno o wygląd, jak i o zdrowie.

Dowiedz się więcej: Bezpieczne opalanie – to musisz wiedzieć! >>

Opalanie natryskowe - alternatywa dla opalania na słońcu

Czy każdy może stosować opalanie natryskowe?

Płyny do opalania natryskowego są najczęściej w 100% naturalne, a ich głównymi składnikami są naturalne związki cukrowe DHA i erytruloza, które mają właściwości brązujące. Nie wnikają one w głębsze warstwy skóry, lecz działają wyłącznie na najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka.

Oprócz tego płyny zawierają zwykle inne ekstrakty roślinne o działaniu pielęgnacyjnym np. z aloesu oraz alg morskich, a nierzadko również witaminy oraz kwas hialuronowy. Czasami dodaje się do nich również olejki aromatyczne, aby złagodzić specyficzny zapach samoopalacza.

Ze względu na naturalne i delikatne składniki płynu, opalanie natryskowe jest bezpieczne nawet dla osób z wyjątkowo wrażliwą skórą, a sam zabieg nie tylko dba o piękny kolor skóry, ale również o jej odżywienie i nawilżenie.

W przeciwieństwie do opalania na słońcu, opalanie natryskowe nie wywołuje poparzeń, ani podrażnień skóry, dlatego mogą je stosować osoby z bardzo jasną karnacją i licznymi znamionami. Z reguły nie wywołuje też żadnych reakcji alergicznych.

W zasadzie z zabiegu może korzystać każdy, nawet kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Dowiedz się więcej: Opalanie w ciąży – dozwolone czy nie? >>

Wyjątkiem są niektóre schorzenia skóry:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • łuszczyca,
 • grzybica,
 • otwarte rany i uszkodzenia skóry,
 • liczne wypryski, owrzodzenia itp.

Zabieg nie jest wskazany także przy astmie, natomiast poleca się go dla osób z bielactwem, ponieważ pomaga im w bezpieczny sposób wyrównać i poprawić koloryt skóry.

Opalanie natryskowe – cena zabiegu

Zabieg opalania natryskowego oferuje coraz więcej gabinetów kosmetycznych, a także solaria natryskowe, które powoli wręcz wypierają tradycyjne solaria uważane za niebezpieczne dla zdrowia. Dość popularne są także usługi opalania natryskowego świadczone w domu klientki.

Cena zabiegu zależy przede wszystkim od renomy gabinetu oraz lokalizacji, a także rodzaju użytego sprzętu i płynów.

Warto pamiętać, że zabieg można przeprowadzić na całym ciele lub jedynie jego wybranym fragmencie, co również wpływa na jego koszt. Średnia cena opalania natryskowego w gabinecie w przypadku całego ciała wynosi od 70 do 100 zł za jedną sesję.

Niektóre gabinety oferują jednak wykupienie od razu kilku sesji opalania (dla utrwalenia efektu warto zabieg powtarzać co około 2-3 tygodnie) i wówczas cena jednostkowa za zabieg jest dużo niższa. Za zabieg wyłącznie na twarzy zwykle trzeba zapłacić minimum 30 zł, natomiast za opalenie natryskowe nóg około 40-60 zł.

Czy warto stosować opalanie natryskowe: opinie

Świadomość ryzyka opalania się na słońcu lub w tradycyjnym solarium w ostatnich latach znacznie wzrosła, dlatego popularność zyskują alternatywne metody opalania. Opalanie natryskowe uważane jest za najbezpieczniejsze i jednocześnie zapewniające najlepszy efekt.

Do zalet opalania natryskowego należy zaliczyć:

 • bezpieczeństwo zabiegu (nawet dla kobiet w ciąży),
 • niewielki zakres przeciwwskazań do wykonania zabiegu,
 • prostota i szybkość wykonania zabiegu,
 • doskonały efekt w postaci równomiernej i naturalnie wyglądającej opalenizny.

Jako mankamenty opalania natryskowego najczęściej wymienia się:

 • koszt zabiegu,
 • krótkotrwały efekt,
 • konieczność stosowania dodatkowych kosmetyków i powtarzania zabiegów w celu utrwalenia opalenizny.

Dość krótka trwałość efektów zabiegu powoduje, że opalanie natryskowe nie jest idealną metodą na posiadanie opalonego ciała przez cały rok. Solarium natryskowe odwiedzają najczęściej osoby, które chcą szybko i bezpiecznie uzyskać piękną opaleniznę przed jakąś ważną uroczystością (np. przed ślubem) lub przed… wyjazdem na wakacje.

Jest ono również bardzo popularne wśród osób, dla których tradycyjne metody opalania są niewskazane ze względów zdrowotnych (np. wśród osób o bardzo jasnej karnacji, czy kobiet w ciąży) lub które obawiają się ich pozostałych negatywnych efektów np. fotostarzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ