Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
27 Cze, 2017 - 19:13
Olejek rycynowy - właściwości i zastosowanie

Olejek rycynowy – właściwości i zastosowanie

Anna Wezgraj da Silva

Olejek rycynowy to naturalny produkt o wielokierunkowym działaniu. Kiedy i w jakim celu go używać?

Olejek rycynowy znany jest ze swoich wszechstronnych właściwości pielęgnacyjnych. Może być stosowany w celu wzmocnienia włosów, rzęs, brwi i paznokci bądź do pielęgnacji ciała i relaksujących masaży. Są to najważniejsze, ale nie jedyne możliwości użycia olejku rycynowego. Jak i kiedy go stosować?

Olejek rycynowy – właściwości

Olejek rycynowy pozyskiwany jest z ziaren rącznika pospolitego i słynie ze swoich wszechstronnych właściwości pielęgnacyjnych i terapeutycznych.

Stosowany jest zarówno w kosmetyce (m.in. w odżywkach do włosów, kremach i balsamach do ciała), jak i w farmakologii (posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące ból).

Najczęstsze zastosowania olejku rycynowego

Na wzmocnienie włosów

Rozdwajające się końcówki włosów są zmorą wielu osób. Na ratunek przyjdzie wówczas olejek rycynowy – jego niewielką ilość należy wmasować w zniszczone końcówki, pozostawić na jakiś czas, a następnie dokładnie zmyć lekkich szamponem.

Regularne stosowanie tego olejku zregeneruje rozdwojone końcówki, odżywi włosy i zatrzyma ich wypadanie.

Dowiedz się więcej: Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów >>

Dla zdrowych rzęs i brwi

Kolejnym popularnym zastosowaniem olejku rycynowego jest wmasowanie go w brwi i końcówki rzęs. Pozwoli to na ich odżywienie, a tym samym pogrubienie i ochronę przed nadmiernym wypadaniem.

Aby efekty były widoczne, czynność tę należy powtarzać codziennie, najlepiej przed snem.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo dbać o rzęsy i brwi >>

Olejek rycynowy na piękne paznokcie

Słabe i łamliwe paznokcie mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Wszak nie od dziś wiadomo, że zadbane dłonie to swoista wizytówka każdego człowieka.

Z pomocą i tu pospieszy olejek rycynowy. Żeby uzyskać zadowalający efekt wystarczy regularnie stosować go na wysuszone skórki i aplikować na powierzchnię paznokcia.

Relaksacja obolałych mięśni

Szyja i górna część pleców to miejsca, które najczęściej dają o sobie znać w przypadku przemęczenia czy nadwyrężenia organizmu. Relaksujący masaż przy użyciu olejku rycynowego skutecznie rozluźni napięte mięśnie i wygasi ból.

Uwaga! Olejek rycynowy może pobrudzić ubrania, dlatego podczas masażu najlepiej ubrać starą piżamę, a pościel zabezpieczyć ręcznikiem.

Masaż olejem rycynowym

Naturalny sposób na trądzik

Trądzik to dość kłopotliwa dolegliwość nie tylko u nastolatków, ale często i u osób dorosłych. Niewielka ilość olejku rycynowego zastosowana punktowo na problematyczne miejsca (na noc) pomoże zmniejszyć widoczność wyprysków oraz ukoi ból często występujący przy tego typu zapaleniach skóry.

Warunkiem uzyskania zadowalających rezultatów i w tym przypadku jest regularność – jedynie codzienne zastosowanie olejku rycynowego przyniesie oczekiwane korzyści.

Dowiedz się więcej: Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby na trądzik >>

Olejek rycynowy na ugryzienia owadów

Obrzęki powstałe po ugryzieniu komarów i innych owadów to nic przyjemnego – bolą i swędzą. Takie miejsca można posmarować punktowo olejkiem rycynowym – jego przeciwzapalne właściwości skutecznie poradzą sobie z niechcianą dolegliwością i przyniosą ulgę napuchniętym częściom ciała.

Na ratunek skórze

Antybakteryjne właściwości olejku rycynowego można również wykorzystać w leczeniu różnego rodzaju drobnych zadrapań i skaleczeń oraz jako środek wspomagający leczenie zmian grzybicznych (np. grzybica paznokci).

Olejek rycynowy nie dla każdego

Uwaga! Kobiety starające się o dziecko bądź już będące w stanie błogosławionym nie powinny stosować olejku rycynowego, gdyż może on być przyczyną powikłań lub poronień.

ZOBACZ RÓWNIEŻ