Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
12 Lip, 2018 - 13:26
Olej z siemienia lnianego - właściwości i zastosowanie

Olej z siemienia lnianego – właściwości i zastosowanie

Grzegorz Bryszewski

Olej z siemienia lnianego może obniżyć poziom „złego” cholesterolu i ograniczyć ryzyko wybranych chorób. Poznaj właściwości i zastosowanie tego wartościowego oleju!

Wybór konkretnego oleju z siemienia lnianego powinien być przemyślany i świadomy. Na rynku dostępne są bowiem oleje pozyskiwane na odmienne sposoby, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Produkcja oleju z siemienia lnianego

Olej tłoczony na zimno

Olej z siemienia lnianego tłoczony na zimno powstaje w specjalnych urządzeniach – prasach ślimakowych, gdzie temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza (stąd nazwa).

Zazwyczaj olej produkowany w ten sposób nie jest poddawany procesowi rafinacji, a producenci starannie wybierają nasiona do tłoczenia – takie podejście sprawia, że wszystkie ważne witaminy i substancje czynne nie ulegają biodegradacji. Z drugiej jednak strony olej produkowany według tej metody ma krótki okres trwałości i wymaga przechowywania w opakowaniach z ciemnego szkła.

Metoda przemysłowa

Olej z siemienia lnianego tłoczony metodą przemysłową ma o wiele bardziej skomplikowany i dłuższy proces produkcji. W tym wypadku początkowo następuje tłoczenie nasion na gorąco (w temperaturze około 80 stopni Celsjusza), później następuje ekstrakcja i filtracja rozpuszczalnika, gdzie pozostałe w oleju resztki rozpuszczalnika usuwa się poprzez przepuszczenie przez olej podgrzanej pary wodnej.

To jednak nie wszystko, efektem takich działań jest stworzenie oleju brązowo-zielonego, który na pewno będzie zawierał substancje obce. Konieczne będzie więc poddanie tego półproduktu kolejnym procesom chemicznym. Wyraźną wadą takiego oleju będzie wyjątkowo niska zawartość kwasów tłuszczonych i innych witamin, które z kolei znajdują się  w oleju tłoczonym na zimno.

Co zawiera olej lniany?

Składu oleju lnianego przedstawia się następująco:

  • 14% – kwas linolowy (LA, Omega-6),
  • aż 58% – kwas alfa-linolenowy (ALA, Omega-3),
  • 14% jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-9),
  • 9% – kwasy nasycone.

Dla porównania, olej słonecznikowy:

  • 71% LA, ok. 1% ALA,
  • 16% kwasów jednonienasyconych,
  • oraz 12% nasyconych.

Jaki z tego wniosek? Żaden inny olej nie posiada tak ogromnej ilości kwasu alfa-linolenowego.

Kluczem są wielonasycone kwasy tłuszczowe

Najważniejszą i wielokrotnie podkreślaną przez badaczy i lekarzy zaletą oleju z siemienia lnianego będzie jego wysoka zawartość wielonasyconych kwasów tłuszczowych. W tym przypadku ogromne znaczenie będą miały kwasy z  rodziny omega-3, które będą sprzyjały powstaniu tzw. „dobrego cholesterolu”. Chodzi konkretnie o wzrostu poziomu podtypu cholesterolu HDL2 – cennego sojusznika w walce z miażdżycą.

Dowiedz się więcej: 11 produktów pomagających obniżyć cholesterol >>

Co ważne – nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć wielonasyconych kwasów tłuszczowych, musi więc pobierać je wraz z jedzeniem. Oprócz wspomnianej wcześniej roli w walce ze „złym cholesterolem” kwasy będą pełniły kilka również istotnych funkcji – pomogą więc w prawidłowym funkcjonowanie przewodu pokarmowego, układu oddechowego, a także nerek i narządów rozrodczych.

Niedobór takich substancji widoczny jest w postaci zmian skórnych (łuszczenie się, odbarwienia, nadmierne wysuszenie), istotne będzie także dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wielonasyconych kwasów tłuszczonych, konsekwencją ich braku może być bowiem bezpłodność.

Olej z siemienia lnianego – zastosowanie wyjątkowo szerokie

Olej lniany potrafi wspomóc organizm na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze możliwości:

Poprawi elastyczność skóry

Olej z siemienia lnianego często jest stosowany w kosmetyce, a preparaty z jego udziałem pozwalają na poprawę elastyczności i kolorytu skóry i opóźnienie procesu jej starzenia. Ważna zaleta oleju to możliwość zwalczania trądziku lub łagodzenia skutków oparzeń słonecznych, jego składniki pomagają również nawilżyć naskórek, co szczególnie będzie pomocne w przypadku osób o skórze suchej i wrażliwej.

Dobroczynne zalety oleju lnianego można także wykorzystać rezygnując z kupna kosmetyków, które go zawierają. Przy stosowaniu bezpośrednio na twarz wpłynie na poprawę ogólnej kondycji skóry i to niezależnie od jej typu (takie olejowanie twarzy mogą wykonywać również osoby ze skórą przetłuszczającą się).

W tym przypadku wykorzystywane są kwasy omega-3 i omega-6, które powstrzymają utratę wody w głębokich partiach skóry, która z kolei powoduje powstawanie lub powiększanie się zmarszczek.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze sposoby na trądzik >>

Do pielęgnacji włosów

Olej z siemienia lnianego bardzo ceniony jest także za skuteczność w nawilżaniu i pielęgnacji włosów – wzmacnia strukturę włosa i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Wcieranie oleju w skórę głowy pomoże w likwidacji łupieżu, problemach ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, coraz większą popularnością cieszy się też zabieg olejowania włosów. W tym przypadku olej skutecznie stanie się zamiennikiem odżywek do włosów i można go stosować jako element maski do włosów raz albo nawet dwa razy w tygodniu.

Olej lniany można stosować także doraźnie, wcieranie kilku kropel w zniszczone włosy powinno wpłynąć na ich odbudowę. Oprócz bezpośredniej aplikacji, także zwiększenie ilości oleju w diecie powinno mieć bezpośredni wpływ na zdrowy wygląd i kondycję włosów.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy – najlepsze domowe maseczki na włosy >>

Pomoże w odchudzaniu

Siemię lniane może być skutecznie stosowane w odchudzaniu, gdyż powoduje uczucie sytości i zawiera spore ilości cynku oraz fitohormonów, podobne właściwości ma także olej lniany. Naukowcy potwierdzili również, że olej sprzyja spalaniu tłuszczów, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Dowiedz się więcej: Co jeść aby schudnąć – najważniejsze zasady >>

W diecie najmłodszych

Coraz częściej zdrowotne cechy oleju wykorzystywane są także w diecie najmłodszych. Także w tym wypadku ważną funkcję pełni wysoka zawartość w oleju kwasów Omega-3, które wspierają właściwy rozwój dziecka, wzmacniając jego układ nerwowy, poprawiając pracę mózgu i odporność organizmu.

Olej lniany – nie do smażenia!

Warto pamiętać, że olej z siemienia lnianego nie nadaje się do smażenia! Mimo tego można go używać jako zdrowy i smaczny dodatek do potraw.

Najbardziej oczywistym zastosowaniem kulinarnym będzie użycie oleju jako dodatku do sałatek i surówek. Sprawdzi się także w przypadku dań mięsnych, może więc stać się więc składnikiem dań jednogarnkowych (gulasz, mięsne kociołki, strogonow), albo jako dodatek do sosu.

Mniej oczywiste rozwiązanie to wzbogacenie za pomocą oleju lnianego deserów (koktajli owocowych lub owsianek). W tym przypadku warto jednak użyć niewielkiej ilości, żeby smak oleju nie był zbyt wyczuwalny.

Olej z siemienia lnianego ma krótki termin przydatności do spożycia

Przed wykorzystaniem oleju lnianego w kuchni warto jednak pamiętać, że ma on wyjątkowo krótki termin przydatności do spożycia (od 2-3 miesięcy) i szybko ulega utlenianiu. Dlatego właśnie dodawanie oleju do potraw powinno następować tuż przed ich spożyciem, a polewanie olejem rano sałatki przeznaczonej do zjedzenia wieczorem nie ma większego sensu, gdyż po kilku godzinach najbardziej wartościowe substancje w oleju po prostu się ulotnią.

Warto również zwrócić uwagę na sposób przechowywania oleju w sklepie – oprócz ciemnej butelki olej powinien być także przechowywany w lodówce. Część dietetyków sugeruje również, żeby kupować olej bezpośrednio u producentów.

Wielu z nich podkreśla bowiem, że tłoczy olej bezpośrednio po otrzymaniu zamówienia od klienta, co gwarantuje jego świeżość. Taka forma zakupów będzie także alternatywą do kupna produktów w sklepie, gdzie mógł być przechowywany przez wiele miesięcy w nieodpowiednich warunkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ