Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
23 Mar, 2017 - 16:11
Olej kokosowy na włosy. Jak go używać?

Olej kokosowy na włosy. Jak go używać?

Anna Wezgraj da Silva

Zniszczona i osłabiona fryzura? Olej kokosowy na włosy będzie doskonałym rozwiązaniem!

Olej kokosowy na włosy to alternatywa dla odżywek i masek powszechnie dostępnych na sklepowych półkach. Cieszy się więc coraz większą popularnością nie tylko w kuchni, ale również i w kosmetyce. Może być z powodzeniem stosowany jako maska odżywcza do włosów, serum na zniszczone końcówki lub jako naturalny protektor słoneczny.

Włosy pod kontrolą – zastosowanie oleju kokosowego

Dzięki dużej zawartości średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCFA) – w tym głównie kwasu laurynowego – olej kokosowy wykazuje silne właściwości pielęgnacyjne. Nie bez znaczenia pozostają tu również witaminy (m.in. witaminy C i E oraz witaminy z grupy B) i minerały (m.in. potas, magnez, cynk).

Odżywia włosy i dodaje im blasku, regeneruje końcówki oraz nawilża skalp. Ponadto wpływa na zmniejszenie utraty białka we włosach, a co za tym idzie obniża podatność na ich uszkodzenie, a nawet minimalizuje ich wypadanie. Pomaga w walce z łupieżem i chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dowiedz się więcej: Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie, o których nie wiedziałeś >>

Olej kokosowy na włosy - właściwości

Jak rozpuścić olej kokosowy?

Stała forma oleju kokosowego nie zawsze jest łatwa w aplikacji i wtedy należy go rozpuścić.

Olej kokosowy można rozgrzać do płynnej postaci za pomocą gorącej kąpieli wodnej. W mniejszej miseczce należy umieścić olej kokosowy, natomiast większy rondelek wypełnić gorącą wodą. Większy garnek podgrzewać na małym ogniu, a na nim ustawić naczynie z olejem kokosowym. Odczekać chwilę do całkowitego rozpuszczenia.

Uwaga! Woda z garnka nie może dostać się do miseczki z olejem kokosowym.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze sposoby na łupież >>

Olej kokosowy na włosy

Domowa maska do włosów

Olej kokosowy można wykorzystać jako naturalną maskę do włosów. Przed jego zastosowaniem należy upewnić się co do ilości wolnego czasu – jedna lub dwie godziny to absolutne minimum.

Rozpuszczony olej kokosowy należy dokładnie rozprowadzić na włosach, a następnie nałożyć czepek kąpielowy oraz owinąć głowę ciepłym ręcznikiem na 30-60 minut. Im dłużej pozostawiony na włosach, tym lepszy będzie efekt końcowy. Maskę zmyć delikatnym szamponem.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy – najlepsze domowe maseczki na włosy >>

Olej kokosowy na włosy - odżywka

Ratunek dla zniszczonych końcówek

Olej kokosowy na włosy to również sprawdzony sposób na regenerację zniszczonych końcówek. Po umyciu i wstępnym osuszeniu włosów ręcznikiem należy wmasować niewielką ilość rozpuszczonego oleju kokosowego w ich wilgotne końcówki. Czuprynę pozostawić do wyschnięcia, a nałożonego oleju nie spłukiwać.

Dowiedz się więcej: Jak wzmocnić cienkie włosy >>

Olej kokosowy na włosy - zniszczone końcówki

Olej kokosowy na włosy – naturalna ochrona przeciwsłoneczna

Wysoka temperatura oraz promienie UV to zmora zdrowych włosów. Na szczególną ochronę zasługują zwłaszcza te farbowane lub rozjaśniane, gdyż są najbardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Planując letnie opalanie warto i tu zastosować olej kokosowy na włosy. Ten naturalny filtr UV ochroni włosy i pozwoli na cieszenie się ich blaskiem przez długi czas.

Niewielką ilość rozpuszczonego oleju kokosowego rozprowadzić dłońmi na włosach lub nanieść za pomocą małego, poręcznego atomizera. Stosować rano przed planowaną kąpielą słoneczną.

Olej kokosowy na włosy - ochrona UV

ZOBACZ RÓWNIEŻ