Michał Nielub
Michał Nielub
05 Paź, 2017 - 01:00
Jak wybrać najlepsze okulary dla kierowców

Jak wybrać najlepsze okulary dla kierowców

Michał Nielub

Okulary dla kierowców są istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jazdy. Dostępne są zarówno produkty czysto przeciwsłoneczne, jak i pełniące funkcję korekty wzroku.

Okulary dla kierowców to produkt, który jest szeroko dostępny na rynku. Jednak zbyt duży wybór powoduje problem z zakupieniem tych właściwych, dedykowanych do jazdy autem. Warto być więc świadomym, jakie parametry mają największe znaczenie dla kierowców.

Okulary dla kierowców – stopień przyciemnienia

Okulary przeciwsłoneczne na rynku występują w czterech poziomach przyciemnienia, których wartość oscyluje od 0 do 4. W praktyce okulary dla kierowców nie powinny być bardziej przyciemnione, niż kategoria filtra 3. Filtr kategorii 4 przepuszcza zbyt mało światła, a dodatkowo może zaburzać widziany obraz, co stwarza duże niebezpieczeństwo w przypadku jazdy samochodem.

Filtr UV, polaryzacja i antyrefleks

Kupując okulary dla kierowcy warto zadbać o to, aby posiadały filtr UV. Najtańsze produkty mają po prostu przyciemniane szybki. W konsekwencji może to prowadzić do poważnych schorzeń układu wzroku – zapalenie rogówki i spojówek oraz zwyrodnienia plamki żółtej to tylko najdelikatniejsze z nich. Najlepsze okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UV 400. W praktyce oznacza to, że prawie 100% szkodliwego promieniowania słonecznego nie dociera do naszych oczu.

Równie istotna jest polaryzacja, często mylona z powłoką antyrefleksyjną. Filtr polaryzacyjny powoduje, że spada postrzeganie refleksów świetlnych, dzięki czemu obraz jest bardziej wyraźny. Powłoka antyrefleksyjna z kolei nie dopuszcza do odbijania się światła od okularów, co znacząco wpływa na ostrość widzenia.

Blue Blocker

Dobrze, jeżeli okulary dla kierowcy posiadają Blue Blocker. Elminuje on niebieski kolor z widma światła. Dla kierowcy oznacza to, że postrzegany przez niego obraz jest jaśniejszy. Poprawia się również kontrast widzenia.

Materiał i atesty

Okulary dla kierowców powinny również posiadać odpowiednie atesty, potwierdzone europejskimi certyfikatami. Do podstawowych należy zaliczyć CE, EN 166:2001, 89/686/EWG, ISO 9001:2000, EN 1836+A1:2009.

Równie ważny jest materiał. Okulary szklane są cięższe, zaś w sytuacji kolizji lub wypadku mogą się potłuc, co będzie fatalne w skutkach dla oczu. Zaleca się stosowanie tych produktów, które wykonano z dobrej jakości plastiku.

Okulary korekcyjne

Okulary dla kierowców, którzy posiadają wady wzroku, powinny posiadać korekcję widzenia. Niektóre okulary przeciwsłoneczne z przyciemnianymi szybkami mają właściwości korekcyjne. Jednak o wiele bardziej korzystny jest wybór takich produktów, które mają możliwość nałożenia nakładki przyciemniającej.

Jest to rozwiązanie tańsze – kierowca posiada jeden komplet okularów. Ponadto, przemawia tu również praktyczność – w razie pojawienia się słońca, osoba kierująca pojazdem może po prostu nałożyć nakładkę, bez konieczności zatrzymania pojazdu, by zmienić okulary korekcyjne na okulary przeciwsłoneczne.

Soczewki kontaktowe można potraktować jako alternatywne rozwiązanie. Wówczas wystarczy zakupić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne i w razie potrzeby je założyć.

Okulary dla kierowców powinny cechować się określonymi parametrami, aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Obowiązkowo powinny posiadać filtr UV, a także filtr polaryzacyjny i powłokę antyrefleksyjną. W celu poprawy ostrości widzianego obrazu, filtr Blue Blocker będzie również pożądaną opcją.

Kluczowy jest również materiał. Dla właściwej ochrony oczu zaleca się wybór plastikowych okularów, które się nie potłuką w sytuacji kolizji lub wypadku. Dla osób, które mają wadę wzroku, wskazany jest zakup okularów korekcyjnych z nakładkami przeciwsłonecznymi. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup soczewek kontaktowych i standardowych okularów przeciwsłonecznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ