Michał Nielub
Michał Nielub
08 Lis, 2017 - 05:00

Ogrzewanie postojowe Webasto – jak działa?

Michał Nielub

Ogrzewanie Webasto jest dużym udogodnieniem, szczególnie w sezonie zimowym. Zastosowanie znajduje również latem, gdy już rano z nieba leje się żar. Dowiedz się, jak działa.

Ogrzewanie Webasto jest rozwiązaniem znacznie podnoszącym komfort użytkowania auta. Dzięki niemu w sezonie zimowym mamy możliwość ustawienia godziny, o której system ma rozpocząć ogrzewanie auta. W efekcie, nie będziemy musieli już skrobać szyb z rana, a jednocześnie łatwiejsze będzie uruchomienie silnika.

Jak działa ogrzewanie Webasto?

Sercem całego systemu jest niewielki agregat grzewczy. Jego praca nie jest w żadnym stopniu zależna od silnika. Paliwo do zasilania pobierane jest bezpośrednio ze zbiornika. W zależności od tego, czy system jest tzw. „suchy” czy „mokry”, różna będzie zasada nagrzewania.

Ogrzewanie Webasto – system mokry

W systemie „mokrym” ogrzewanie Webasto wykorzystuje płyn chłodniczy. Po uruchomieniu całego mechanizmu, rozpoczyna się obieg tego płynu, który jest nagrzewany przez agregat grzewczy. Po osiągnięciu pożądanej temperatury, sterownik wyzwala pracę nawiewu, a w efekcie ciepło wdmuchiwane jest do wnętrza auta. Dzięki ciepłemu płynowi chłodniczemu rozgrzaniu ulega również silnik, co znacznie ułatwia jego uruchomienie.

Ogrzewanie Webasto – system suchy

Agregat grzewczy w systemie suchym działa na zasadzie farelki. W tym układzie nie jest rozgrzewany płyn chłodniczy. Nagrzewnica zasilana jest paliwem ze zbiornika, zaś metoda grzania opiera się o wdmuchiwaniu suchego powietrza do kabiny. To rozwiązanie jest znacznie prostsze, jednak nie ułatwia uruchomienia zmrożonego zimą silnika.

Dowiedz się więcej: Sposoby na zaparowane szyby w samochodzie >>

Rodzaje sterowania

Można wyróżnić dwa rodzaje sterowania. Najprostszy i najbardziej standardowy opiera się na sterowniku zamontowanym wewnątrz auta. Kierowca jednak musi pamiętać o każdorazowym zaprogramowaniu, aby system mógł zadziałać.

Istnieje również możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota. Zazwyczaj posiada on dwa przyciski, dzięki którym włączymy lub wyłączymy ogrzewanie Webasto. Bardziej rozbudowane piloty umożliwiają ustawienie wszystkich parametrów pracy, takich jak: godzina włączenia i wyłączenia, pożądana temperatura itp.

Trzeci sposób komunikacji następuje z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Ustawienie zadania możliwe jest za pomocą wiadomości SMS lub za pośrednictwem aplikacji. Wadą są jednak wysyłane wiadomości zwrotne, które mogą generować dodatkowe koszty.

Koszt zakupu i montażu

Ogrzewanie Webasto nie należy do najtańszych rozwiązań. Koszt zakupu wraz z montażem do małych pojazdów rozpoczyna się od 5 000 złotych. Im większe auto, tym wyższy koszt. Do tego dochodzą koszty wynikające z eksploatacji. Cały system zużywa dosyć sporo paliwa, zaś jego konstrukcja sprawia, że wiele elementów zużywa się z biegiem czasu.

Bez wątpienia ogrzewanie Webasto jest udogodnieniem dla kierowców. Może służyć do ogrzewania auta zimą lub jego schładzania latem. Dzięki temu wsiadamy w zasadzie do już „przygotowanego” do jazdy samochodu i spokojnie możemy ruszać w drogę. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Należy się liczyć z wysokim kosztem zakupu i montażu, a także z wysokimi kosztami utrzymania całego systemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ