RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
16 Paź, 2018 - 01:00
Ogród zimowy – czy warto go mieć i jak go urządzić?

Ogród zimowy – czy warto go mieć i jak go urządzić?

RynekPierwotny.pl

Pragniesz otaczać się zielenią przez cały rok, niezależnie od pogody? Idealnym rozwiązaniem będzie ogród zimowy – miejsce idealne do odpoczynku w okresie jesienno-zimowym.

Zbliża się zima, a to w ogrodnictwie pora odpoczynku i przygotowań do kolejnego sezonu. Osoby, które pragną cieszyć się z pracy i efektów na zewnątrz domu, powinny przygotować ogród zimowy.

Ogrody, które mieniły się pięknymi barwami, staną się zimą białą ścianą i sypialnią dla roślin. Nie wszystko jednak stracone. Dla osób, które przez cały rok lubią wyróżniać się swoim otoczeniem rozwiązaniem będzie ogród zimowy. Czym jest takie miejsce? Czy warto je mieć? Jak je urządzić?

Ogród zimą – co to właściwie jest?

Czy można wyobrazić sobie piękne i kwitnące kwiaty, kolorową naturalną „tapetę” i długie pędy… zimą? Tak, jest to możliwe. Od dłuższego czasu przy domach pojawiają się tzw. ogrody zimowe.

Ogród zimowy to specjalne pomieszczenie przylegające do domu, które w środku ma odpowiednie warunki termiczne do hodowli roślin. Ogrody takie zbudowane są ze specjalnych materiałów nie przepuszczających ciepła, a jednocześnie mocno oszklonych.

Dowiedz się więcej: Miniaturowe rośliny doniczkowe, czyli mini-ogródek zrób to sam

Z jednej strony ogród zimowy pozwala na zwiększenie powierzchni domowej – uwaga – bez dodatkowego pozwolenia na budowę. Takie miejsce może integralnie łączyć się z konstrukcją stałą. Do zadań tego rozwiązania (poza zwiększeniem powierzchni nieruchomości) należy też poprawienie kwestii estetycznej – Kwiaty zimą? Dlaczego nie! – oraz cieplnej domu. Przybudowanie ogrodu zimowego sprawi, że nieruchomość stanie się bardziej chłonna na wysoką temperaturę i nie będzie jej oddawała zbyt szybko.

Ogród zimowy z zewnątrz

źródło zdjęcia: Getty Images / KristianSeptimiusKrogh

Dlaczego warto postawić na ogród zimowy?

Proponowane rozwiązanie będzie czymś idealnym dla osób, które nie chcą tracić niektórych gatunków roślin przez zimowe warunki atmosferyczne. Ogród może służyć jako swoista przechowalnia gatunków, które są bardzo wrażliwe na zimno. Dodatkowo można go wyposażyć w kolejne rośliny, których wcześniej w ogrodzie przydomowym nie było. Niektóre z nich szybciej rozwiną się w ciepłym ogrodzie zamkniętym, niż nawet w czasie lata (należą do nich np. rośliny egzotyczne, lubujące się w cieple i sporej ilości światła).

Ogromną zaletą zabudowanych ogrodów jest też estetyka i dodatkowe miejsce na wypoczynek. Odpowiednio zaaranżowany ogród na zimę nie będzie tylko zwykłym magazynem dla roślin, ale też prywatnym parkiem, w którym można spędzać długie godziny. Takie miejsce to świetna możliwość relaksu i pochwalenia się przed sąsiadami cudowną dekoracją całego budynku.

Ogród pozwoli też na spore oszczędności. Po pierwsze – ochrona sporej roślinności przed zimą sprawi, że na wiosnę nie będzie potrzebny zakup kolejnych sadzonek i czekanie na ich rozkwit. Z pewnością rozwiązanie oszczędzi więc też mnóstwo czasu. Dodatkowym argumentem wskazującym na oszczędności jest wytworzenie dodatkowego ciepła w domu. Budowa ogrodu sprawia, że ciepło mogące opuszczać ściany nieruchomości zostanie w niej. Nagromadzone rośliny wyprodukują tlen, są również dobrym sposobem podwyższenia temperatury w domu.

Jak widać, warto postawić na budowę ogrodu zimowego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, do których przekonują się właściciele nieruchomości w całym kraju. Jednak w jaki sposób odpowiednio go zaaranżować i w którym miejscu postawić?

Dowiedz się więcej: Oryginalne i piękne ozdoby do ogrodu

 

Miejsce na ogród zimą – ważny aspekt

Budowa ogrodu na zimę powinna być odpowiednio przemyślana. Choć konstrukcję można często przenieść, to warto ograniczać koszty i czas poświęcony na samo stworzenie ogrodu. Nie powinien on być umiejscowiony za blisko granicy działki lub innej nieruchomości. Rośliny potrzebują światła, a jakakolwiek budowla obok może je ograniczać. Należy też pamiętać, że ogród tego typu należy raczej do reprezentacyjnej części domu, a więc schowanie go w ciemnym miejscu nie będzie dobrym pomysłem.

Warto, żeby widok na całość możliwy był z ulicy. To sprawi, że kompozycja będzie wyglądała efektownie i wzbudzi spory zachwyt. Dodatkowo – pozwoli to na pełne wykorzystanie możliwości takiego ogrodu. Po przemyśleniu tych kwestii, warto zastanowić się nad stroną, po której powstanie zimowa odmiana domu dla roślin. Trzeba pamiętać zarówno o powyższych radach, jak i zwrócić uwagę na dobro roślin.

Istotą postawienia takiego ogrodu jest też ustabilizowanie bilansu energetycznego całego domu:

  • Miejsce ustawione od południa będzie nasłonecznione cały dzień i o każdej porze roku. To wyklucza więc hodowanie w nich gatunków, które nie lubią przesytu światła. Jeżeli takowe są lubiane, to warto zamontować przyciemniane szyby. Ogród południowy będzie też świetny dla roślin egzotycznych, które kochają mnóstwo światła i ciepła. Niektóre gatunki z ogrodów południowych będą czuły się lepiej w sztucznych warunkach niż na naturalnej glebie.
  • Ogród od strony wschodniej będzie bardzo odpowiadał warunkom klimatycznym, które panują w Polsce. Tu też warto jednak pomyśleć o lekkim przyciemnieniu szyb. Kluczowe będzie specjalne wentylowanie.
  • Zachodnia strona okaże się świetna, jeżeli ogród spełni wszystkie role „zimowego”. W lato nie nadaje się jednak do pełnego użytkowania – zbyt duże światło może zmarnować roślinność.
  • Bardzo mało korzystny jest ogród od strony północnej – cechy takie, jak mała ilość światła oraz dużo zimna i cienia, nie będą dobre dla większości gatunków roślin.

 

Jakie rośliny w zimowym ogrodzie?

Osoby, które lubią rośliny egzotyczne i klimat ciepły, powinny postawić na gatunki, których w Polsce nie da się wyhodować w warunkach naturalnych. Trzeba jednak pamiętać, że do takich roślin konieczny będzie ogród od strony południowej. Można postawić na ciekawe figowce i fikusy. Swoją rolę spełnią męczennice i piękne oleandry. Warto pomyśleć też nad efektownymi koleusami (popularnie zwanymi pokrzywą brazylijską) czy klasycznymi zielistkami.

Trochę inne warunki lubią rośliny, które przeznaczone są do ogrodów od strony zachodniej i wschodniej. Wschodnia będzie idealną zimową przechowalnią dla ogrodu zewnętrznego. Sprawdzą się w niej wszystkie rośliny znane z polskich hodowli. Zachodnia strona będzie dawała większe pole do popisu fanom roślin ciepłolubnych – z pewnością przyjmą się tam paprocie, bluszcze i inne podobne rośliny znane z uwielbienia do światła i wyższej temperatury.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

 

Co poza roślinami?

Osoby, które inwestują w ogród zimowy, chcą spędzać w nim wiele wolnego czasu. To miejsce idealne na odpoczynek i relaks. Z tego powodu należy pomyśleć o odpowiedniej wentylacji, korzystnej zarówno dla roślin, jak i właścicieli.

W ogrodzie warto postawić ławkę i fotel, które umożliwią nam odpowiedniej jakości relaks. Miejsce powinno być też wygłuszone, aby nic nie przeszkadzało w wolnych chwilach. Taki ogród może stać się świetnym miejscem do pracy – wystarczy postawić w nim biurko i fotele.

Dowiedz się więcej: Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą?

 

Należy pomyśleć też o odpowiednim oświetleniu. W tym wypadku warto zapytać fachowca, który doradzi w jego wyborze. Oświetlenie powinno być dostosowane do potrzeb roślin (niektóre nie znoszą sztucznego światła), a dodatkowo musi pozwolić na komfortowe używanie pomieszczenia. Niekiedy trzeba przemyśleć też kolor wnętrza, który będzie pasował do dobieranej roślinności. Powinien być stonowany, neutralny i nie razić w oczy.

W tym momencie trzeba wspomnieć, że ogród zimowy to nie jest typowy magazyn. Pomieszczenie to ma być w pełni funkcjonalne. Coraz więcej mieszkańców dużych miast (Warszawa, Radom, Toruń, Kraków, Poznań, Zielona Góra) stawia na rozwój swoich zimowych ogrodów. Warto więc pomyśleć, czy nie jest to sposób idealny na odpoczynek, spędzenie czasu, ale też miejsce dla ukochanych roślin i możliwość obcowania z nimi przez cały rok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ