Michał Nielub
Michał Nielub
17 Lip, 2017 - 10:56
Ogniwa fotowoltaiczne – jak działają i kiedy warto je stosować?

Ogniwa fotowoltaiczne – jak działają i kiedy warto je stosować?

Michał Nielub

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz częściej instalowane w domach. Swą popularność zawdzięczają zadowalającym rezultatom, jakie użytkownicy mogą uzyskać. Odpowiadamy na pytania: jak działają ogniwa fotowoltaiczne, jak wygląda sprzedaż prądu i jak można uzyskać dofinansowanie na energię ze źródeł odnawialnych?

Ogniwa fotowoltaiczne służą do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku paneli słonecznych, z tą jednak różnicą, że zamiana ciepła na prąd zachodzi w konwerterze. Coraz częstszą praktyką jest montaż tych urządzeń w połączeniu z pompami ciepła, które zasilane są elektrycznością. Dzięki takiemu działaniu faktyczne zapotrzebowanie energetyczne budynku na energię pochodzącą od publicznych dostawców jest niższe.

Jakie ogniwa fotowoltaiczne wybrać?

Z uwagi na fakt coraz większej popularności tego typu urządzeń, rynek dostawców dynamicznie się rozwija. W efekcie dostępne są bardzo różne ogniwa fotowoltaiczne.

Podczas zakupów tych urządzeń należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonano ogniwa fotowoltaiczne. Najdroższe i najbardziej sprawne są wykonane z krzemu monokrystalicznego. Ich sprawność jest obecnie najwyższa wśród rozwiązań dostępnych na rynku i oscyluje w granicach 20-25 procent.

Najbardziej rozpowszechnione są natomiast ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu polikrystalicznego. Cechuje je całkiem dobra sprawność w granicach 10-15% oraz niższy koszt zakupu, niż w przypadku ogniw wykonanych z krzemu monokrystalicznego.

Do najtańszych należą te produkowane w Chinach, jednak nie zaleca się ich stosowania z uwagi na krótszą żywotność oraz niższą sprawność.

Ogniwa fotowoltaiczne a panele słoneczne – czym się różnią?

Konstrukcja oraz zasada działania paneli słonecznych nie jest skomplikowana. Ich zadaniem jest przechwycenie ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego oraz dostarczenie ich do budynku.

Dowiedz się więcej: Panele słoneczne – czy się opłacają? >>

Ogniwa fotowoltaiczne dodatkowo konwertują ciepło na energię elektryczną. Najnowsze ogniwa III generacji wykorzystują w tym celu fotosyntezę, co dodatkowo podnosi ich sprawność.

Sprzedaż prądu do dostawcy

Z uwagi na fakt przyłączenia do publicznej sieci elektroenergetycznej, wyróżnia się dwa typy instalacji: on-grid (podłączone do sieci) oraz off-grid (niepodłączone do sieci). Zmiana przepisów w 2016 roku zmieniła zasady rozliczania z zakładem energetycznym w przypadku instalacji in-grid. Dotychczas sprzedaż i zakup prądu były rozliczane w oparciu o faktyczne zużycie i faktyczną sprzedaż do zakładu energetycznego.

Nowe przepisy nakładają na dostawcę obowiązek dobowego rozliczania energii elektrycznej. Polega to na rozliczeniu różnicy, wynikającej z ilości wyprodukowanego prądu oraz zakupionego z publicznej sieci. Dzięki temu rozwiązaniu, ogniwa fotowoltaiczne stały się bardziej opłacalne dla gospodarstwa domowego.

W ciągu dnia, gdy promieniowanie słoneczne jest najwyższe, zazwyczaj prąd nie jest zużywany w budynku. Konsumpcja następuje wieczorem. W myśl nowych zasad, zamiast rozliczać faktycznie wyprodukowane i zakupione jednostki prądu, z zakładem energetycznym rozliczamy się wyłącznie na podstawie różnicy dobowej.

Dofinansowania

Oferta finansowania zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych jest dosyć szeroka. Nowe Regionalne Programy Operacyjne zakładają wsparcie dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w źródła energii odnawialnej.

Na budowę m.in. farm fotowoltaicznych mogą uzyskać dofinansowanie nawet do poziomu 85%. Dodatkowo wprowadzono tzw. aukcje, polegające na wylicytowaniu stałej stawki, po której zakład energetycznych będzie kupować prąd od producentów. Stawki te są dużo atrakcyjniejsze, niż stawki rynkowe.

Dla osób fizycznych ofertę dofinansowania przygotował m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Są to pożyczki oprocentowanie korzystniej, niż na warunkach rynkowych. Aktualnie opracowywane są nowe warunki naboru wniosków w ramach programu BOCIAN, polegające na wspieraniu inwestycji w rozproszone źródła energii.

Ogniwa fotowoltaiczne są trendem wciąż rozwijającym się w budownictwie. Deweloperzy instalują je w nowopowstających budynkach z powodu wdrożenia ustawowego obowiązku dotyczącego charakterystyki energetycznej.

Do 2020 roku wszystkie nowe obiekty muszą chociażby częściowo pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych. Prowadzone są również badania nad nowymi rozwiązaniami, które mają zwiększyć sprawność tych urządzeń. Korzystanie z tych rozwiązań jest popularyzowane możliwością pozyskania dofinansowania, zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ