Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
20 Maj, 2018 - 01:00
Oferty pracy w Niemczech - gdzie szukać?

Oferty pracy w Niemczech – gdzie szukać?

Mariola Krzyżak

Wyjazd do pracy za granicę to duże wyzwanie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych aspektów jest znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Oferty pracy w Niemczech dla różnych grup zawodowych można znaleźć na wiele sposobów. Które z nich będą najlepsze dla Ciebie? Sprawdź!

Atrakcyjne oferty pracy w Niemczech można znaleźć z łatwością na wiele sposobów. Nasi zachodni sąsiedzi dzięki doskonale rozwijającej się gospodarce stale poszukują rąk do pracy w różnych zawodach, dlatego zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne, a znalezienie wymarzonej formy zatrudnienia nie powinno stanowić większego problemu.

Gdzie można znaleźć ciekawe propozycje? Jak szukać pracy w Niemczech, by mieć pewność, że będzie ona spełniać nasze oczekiwania? Który ze sposobów będzie najlepszy dla nas? Podpowiadamy!

Oferty pracy w Niemczech – od czego zacząć poszukiwania?

Pierwszym krokiem skutecznego poszukiwania pracy w Niemczech powinno być dokładne przemyślenie naszych potrzeb i oczekiwań wobec formy zatrudnienia. Inne sposoby będą bowiem skuteczne w przypadku zainteresowania przeprowadzeniem się na stałe w celach zarobkowych, a inne w sytuacji, kiedy szukamy zatrudnienia na okres czasowy lub sezonowy.

Warto także już na wstępnie określić swoje możliwości i szansę odnalezienia się na niemieckim rynku pracy. Kluczowa będzie tutaj znajomość języka. Niektóre z wymienionych metod nie sprawdzą się, jeżeli nie posługujemy się niemieckim w stopniu zaawansowanym.

Dlatego dobre oszacowanie swoich możliwości pozwoli nam na dokonanie wstępnej selekcji. Warto także już na początku postarać się o zredagowanie naszego CV w języku niemieckim. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, konieczne będzie skorzystanie z pomocy.

Na kolejnych etapach ubiegania się o wybrane stanowisko trzeba będzie dokonać także tłumaczenia dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Oferty pracy w Niemczech – jak poszukiwać zatrudnienia w Polsce?

Jednym z najpopularniejszych sposobów znajdowania zatrudnienia poza granicami kraju jest przeglądanie ofert tak zwanych pośredników pracy, którzy działają na terenie Polski.

Taka forma jest najskuteczniejsza zwłaszcza w przypadku, kiedy nasza znajomość języka oraz niemieckiego prawa pracy nie jest wystarczająca do samodzielnego wyszukiwania atrakcyjnych propozycji.

W Internecie z łatwością można odnaleźć strony z pracą w Niemczech, które redagowane są w języku polskim. Firmy pośredniczące w znajdowaniu pracowników w naszym kraju najczęściej posiadają duże doświadczenie oraz doskonałe rozeznanie w niemieckim rynku. Często współpracują także z niemieckimi pośrednikami, dzięki czemu oferty są starannie wyselekcjonowane i skonstruowane w zrozumiały dla nas sposób. Taka forma poszukiwania pracy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających zatrudnienia sezonowego lub czasowego.

Dowiedz się więcej: Praca sezonowa za granicą – gdzie dorobić w wakacje? >>

Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z polskiego pośrednika, możemy liczyć nie tylko na znalezienie sprawdzonych, atrakcyjnych ofert, ale także na pomoc zarówno językową, jak i prawną.

Wiele instytucji tego typu zapewnia także całe zaplecze organizacyjne na wyjazd, często łącznie ze znalezieniem zakwaterowania i załatwieniem transportu na miejsce. Warto jednak zachować pewną dozę ostrożności, gdyż w wielu przypadkach firmy takie nie są rzetelne i mogą dopuszczać się wobec pracowników pewnych nadużyć.

Dlatego zanim skorzystamy z ich pośrednictwa, warto zrobić mały rekonesans korzystając z rad osób, które współpracowały już z taką instytucją. Ich opinie znalezione na licznych forach tematycznych mogą okazać się dla nas cenną wskazówką.

Dowiedz się więcej: Agencja pośrednictwa pracy za granicą – na co uważać >>

Pamiętajmy także, że zarobki w Niemczech są często uregulowane odnośnie kwot minimalnego wynagrodzenia. Warto mieć to na uwadze, gdyż zbyt niskie kwoty proponowane przez pośredników mogą być dla nas sygnałem alarmującym.

Dobrym pomysłem na znalezienie wymarzonej pracy jest także skorzystanie z pomocy oferowanej przez EURES, czyli Europejski Portal Mobilności Zawodowej (sprawdź tutaj). Jest to instytucja zrzeszająca rzetelnych i sprawdzonych pracodawców z całej Europy. Dzięki temu mamy dostęp do ofert zweryfikowanych w krajach docelowych.

Oferty takie można wyszukiwać na stronie internetowej. W wielu krajach przy rządowych agencjach pracy możemy spotkać się z przedstawicielami takiej instytucji, którzy na miejscu pomogą nam z znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia.

Dowiedz się więcej: Kurs językowy w Niemczech – gdzie szukać i jaki wybrać? >>

Oferty pracy w Niemczech

Niemieckie strony z ofertami pracy

We współczesnym świecie najczęstszym sposobem poszukiwania ofert zatrudnienia jest przeglądanie popularnych stron internetowych, które specjalizują się w pośredniczeniu pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

Jeżeli więc nasza znajomość języka jest wystarczająca, to świetnym pomysłem na znalezienie atrakcyjnej pracy jest przeszukiwanie niemieckich portali. Wiele z nich wyglądem przypomina strony znane nam z polskich realiów, dlatego zorientowanie się w systemie nie powinno stanowić dla nas trudności. Z jakich stron warto korzystać?

  • www.monster.de (sprawdź tutaj),
  • www.de.indeed.com (sprawdź tutaj),
  • www.jobs.meinstadt.de (sprawdź tutaj),
  • www.stepstone.de (sprawdź tutaj),
  • www.stellenanzeigen.de (sprawdź tutaj),
  • www.ebay-kleinanzeigen.de (sprawdź tutaj),
  • www.jobs.de (sprawdź tutaj).

Wyszukiwanie na takich portalach jest niezwykle proste. Wystarczy w wyznaczone pole wpisać dane odnośnie preferowanej branży zatrudnienia oraz wybranego regionu Niemiec. Oferty pojawiają się codziennie, dlatego warto sprawdzać je zawsze na bieżąco.

Na niektórych ze stron pojawia się możliwość zamieszczenia swojego CV, co sprawia, że pracodawcy będą mogli zainteresować się naszym doświadczeniem i skontaktować się bezpośrednio z nami za pomocą portalu. Warto skorzystać z takiej opcji, gdyż Niemcy są rynkiem pracownika, a to oznacza, że pracodawcy bardzo chętnie wyszukują samodzielnie odpowiednie osoby na wolne stanowiska.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech przy granicy od A do Z >>

Agencje pracy w Niemczech

Oferty pracy w Niemczech można znaleźć także za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji, które pomagają w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia mieszkańcom kraju. Jeżeli więc czujmy się pewnie pod względem języka, możemy skorzystać z ich profesjonalnej pomocy.

Jeżeli więc przebywamy już w Niemczech i posiadamy zameldowanie w tym kraju, warto zgłosić się do regionalnej, państwowej agencji, czyli Arbeitsagentur. Zadaniem pracowników takiej instytucji jest pomoc w znalezieniu pracy pasującej do oczekiwań i możliwości petenta.

Odwiedzając takie miejsce możemy liczyć na kompleksową opiekę i pośrednictwo. W wielu przypadkach agencja może skierować nas na darmowe kursy językowe, które podniosą dodatkowo nasze szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech bez języka >>

Otrzymamy także wsparcie w tłumaczeniu dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje. Jeżeli mieszkamy w Niemczech na stałe i już pracowaliśmy w tym kraju przez dłuższy okres, to taka agencja pomoże także w ubieganiu się o ewentualną pomoc socjalną. Warto odwiedzać także stronę internetową instytucji (sprawdź tutaj), gdyż na jej kartach codziennie pojawiają się nowe ofert pracy w Niemczech.

Dodatkową instytucją państwową jest Jobcenterktóry jest miejscem pośredniczącym pomiędzy pracodawcami a zainteresowanymi zatrudnieniem osobami. Punkty tej agencji znajdują się w każdym mieście, a najbliższy z nich można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej (sprawdź tutaj).

W takim miejscu odnajdziemy tablice i skoroszyty, w których znajdują się aktualne oferty pracy w okolicy. Można także zasięgnąć porady u profesjonalnych pracowników socjalnych, którzy pomogą nam w zwiększeniu szans na zatrudnienie.

Agencja może także zaproponować nam podniesienie naszych kwalifikacji poprzez udział w różnych szkoleniach i kursach. Warto więc skorzystać z tak kompleksowej pomocy.

Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z takiej opcji, to możemy mieć pewność, że w krótkim czasie znajdziemy właściwe zatrudnienie, gdyż praca niemieckich agencji jest zazwyczaj bardzo sprawna i skuteczna.

Dowiedz się więcej: Legalna praca w Niemczech – niezbędne formalności >>

Atrakcyjne oferty pracy w Niemczech można z łatwością odnaleźć za pomocą stron internetowych, dlatego znalezienie zatrudnienia w obcym kraju nigdy wcześniej nie było prostsze, a mobilność zawodowa stała się standardem. Warto jednak korzystać także z profesjonalnych agencji, które zapewnią nam kompleksowe wsparcie w poszukiwaniu pracy w nowym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ