Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
12 Wrz, 2018 - 11:44

Oddłużanie – na czym polega pomoc zadłużonym?

Kamil Podsiadło

Znajdujesz się w tarapatach finansowych i szukasz pomocy? Zobacz, w jaki sposób może Ci pomóc oddłużanie.

Czy oddłużanie jest skuteczne? Na rynku nie brakuje firm oddłużeniowych, które wyciągają rękę do zadłużonych osób. Sprawdźmy, czy korzystanie z ich usług to strzał w „dziesiątkę”, czy może strzał w kolano.

Zadłużenie Polaków z roku na rok jest coraz większe. Era konsumpcjonizmu, osaczające nas reklamy pożyczek i kredytów lub po prostu kłopoty finansowe – to wszystko sprzyja często niekontrolowanemu i nieprzemyślanemu zadłużaniu się.

Statystyki są bowiem bezlitosne i pokazują wciąż rosnące zadłużenie Polaków. Według danych Krajowego Rejestru Długów z początku 2018 roku osoby pomiędzy 36 a 59 rokiem życia mają do oddania aż 28,5 mld zł. Co ważne – w ciągu ostatnich 4 lat wielkość długów Polaków w średnim wieku wzrosła aż trzykrotnie.

Jak wskazał KRD, dłużnikiem-rekordzistą jest mężczyzna, który ma do oddania aż 45,3 mln zł. Najbardziej zadłużona kobieta to mieszkanka Mazowsza, która zalega ze spłatą 10,1 mln zł.

Autorzy zestawienia tłumaczą, że zadłużeniu sprzyja z jednej strony „życie ponad stan” i kupowanie na kredyt kosztownych rzeczy (jak samochód, sprzęt RTV z najwyższej półki czy ekskluzywna odzież), które trudno potem spłacać.  Taka sytuacja dominuje wśród osób w wieku około 30 lat, gdzie ogromnie popularne jest podejście „nie stać nas, ale musimy to mieć”, które może być katastrofalne dla domowego budżetu.

Z drugiej jednak strony,  czasem powodem zadłużenia są „perturbacje życiowe”, jak strata pracy czy nagła choroba, powodujące, że zaczyna brakować pieniędzy na bieżące wydatki.

Wiele osób znajdujących się w pętli zadłużenia szuka pomocy i trafia firmy oddłużeniowe, które niejednokrotnie oferują złote góry. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega oferowane dłużnikom oddłużanie.

Dowiedz się więcej: Dlaczego popadamy w długi? 5 nawyków, które pomogą uniknąć zadłużenia >>

Na czym polega oddłużanie?

Zacznijmy od tego, na czym nie polega oddłużanie. Mimo popularnych opinii oddłużanie nie jest materialną pomocą w spłacie zaległych zobowiązań. Co więcej, jak się można domyślić, za usługi oddłużania trzeba zapłacić, co z pewnością nie jest na rękę dłużnikom. Czy warto?

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

Jeśli przejrzymy strony internetowe firm oddłużających, to dość szybko zauważymy, że ich działalność opiera się na kilku aspektach:

  • negocjacjach z wierzycielami,
  • restrukturyzacji zobowiązań,
  • doradztwie w kontaktach z firmami windykacyjnymi i komornikami,
  • pomocy w formalnościach przy upadłości konsumenckiej,
  • konsultacje w sprawach wezwań do zapłaty,
  • pomoc w zaciągnięciu kolejnych pożyczek…

Dowiedz się więcej: Konsolidacja chwilówek – czy to możliwe? >>

Firmy oddłużeniowe obiecują podjąć wszelkie starania, by obniżyć raty, wydłużyć termin spłaty zobowiązania czy umorzyć odsetki karne. Niestety zazwyczaj klienci nie mają żadnej gwarancji skuteczności takich działań, a płacą za samo „podjęcie wszelkich starań.”

Rozważając współpracę z firmą zajmującą się oddłużaniem warto mieć także świadomość, że całkowite umorzenie długu nie stanowi jedyną formę załatwienia problemu.

Wiele firm podkreśla, że jest w stanie zdecydowanie zmniejszyć ciężar zobowiązań finansowych takich jak np. kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny i pożyczka prywatne, efektem skutecznej negocjacji może więc być na przykład odroczenie (prolongata) spłaty zobowiązań, umorzenie całości lub części odsetek albo obniżenie oprocentowania.

Dużym ułatwieniem dla dłużnika może być także zamiana kolejności zarachowania wpłat (najpierw na kapitał, później na odsetki).  Rozważając oddłużanie warto zachować rozsądek wobec powyższych obietnic, ale też  mieć świadomość, że pozytywny efekt negocjacji z instytucją finansową na pewno będzie lepszym finałem sprawy niż bankructwo albo upadłość konsumencka.

Dowiedz się więcej: Najgorsze pomysły na wyjście z długów >>

Oddłużanie – na co zwracać uwagę?

Oto kilka pytań, które warto zadać sobie zanim zdecydujemy się na pomoc firm oddłużeniowych.

Czy w firmie pracują prawnicy?

Część firm, oferujących pomoc dla zadłużonych, prowadzonych jest przez prawników i skupia się głównie na negocjacjach z instytucjami finansowymi lub z komornikiem. Wybór takiej firmy to szansa na zwiększenie skuteczności takich rozmów i poprawę sytuacji dłużnika. Wspomniane firmy reklamują też swoje usługi hasłem „antywindykacja”, które pobudza umysły osób zadłużonych.

W rzeczywistości antywindykacja nie jest magiczną i skuteczną formą likwidacji zadłużeń, oznacza natomiast wszelkie działania (najczęściej prawne), które mogą doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej dłużnika wobec wierzycieli, najczęściej firm windykacyjnych czy w czasie trwania egzekucji komorniczej.

Mniej korzystne rozwiązanie to wybór firmy skupiającej się na sprawach finansowych i nie współpracującej z prawnikami. W tym przypadku może pojawić się nacisk na zaciągnięcie kolejnych pożyczek, nietrudno się domyślić, że to rozwiązanie będzie też promowane po to, żeby firma zajmująca się oddłużaniem otrzymała prowizję za udzielenie pożyczki lub kredytu.

Czy część działań firmy jest darmowa?

Wybrane firmy oferują część swoich działań za darmo, co zazwyczaj świadczy dobrze o ich profesjonalizmie. Alternatywne rozwiązanie, czyli rozpoczęcie rozmowy o konieczności wniesienia opłaty, wyraźnie pokazuje, że nie chodzi tutaj wcale o pomoc dłużnikowi, tylko o „wyciągnięcie” od niego dodatkowych pieniędzy.

Czy firma chwali się sukcesami?

Profesjonalna i sprawdzona firma powinna wyraźnie chwalić się swoimi wygranymi sprawami. Takie informacje powinny być dostępne na przykład na stronie internetowej, albo oferowane do obejrzenia podczas wstępnych ustaleń. Jeśli firma nie chce udostępnić takich materiałów, to łatwo możemy założyć, że po prostu nie ma żadnych sukcesów. I właśnie dlatego nie warto korzystać z jej usług.

Czy można liczyć na sensowne porady?

Profesjonalna firma oddłużeniowa powinna zająć się problemem dłużnika kompleksowo. Idealne rozwiązanie polegać może więc na zmniejszeniu odsetek od kredytu czy też pożyczki online i ustaleniu planów, które uniemożliwią w przyszłości zawieranie niekorzystnych umów finansowych.

Dobry doradca powinien wiedzieć jak poprawić w przyszłości zdolność kredytową dłużnika i wyraźnie namawiać go do bardziej przemyślanych decyzji finansowych.

Dowiedz się więcej: Dobra historia kredytowa – jak poprawić swoją ocenę punktową BIK? >>

Czy korzystanie z pomocy firm oddłużeniowych ma sens?

Większość dużych instytucji finansowych oraz firm windykacyjnych działa według sztywnych procedur, więc wiele starań firm oddłużeniowych już na starcie jest skazanych na niepowodzenie.

Oddłużanie często ogranicza się do korespondencji listownej lub kontaktu telefonicznego z wierzycielami i działania te równie dobrze mogą podejmować także sami dłużnicy. Oczywistym jest, że nie każdy dobrze czuje się w tego typu działaniach i na początku nie do końca wie, jak się do tego zabrać, ale można się tego dowiedzieć.

Z drugiej jednak strony, wyraźną zaletą korzystania z wiarygodnych firm oddłużeniowych może być ich wiedza i doświadczenie na rynku – przedstawiciel takiej firmy wie bowiem jakich argumentów używać podczas rozmów z bankami i w jaki sposób podkreślić wyraźną chęć współpracy ze strony swojego klienta.

To lepsze rozwiązanie niż płacenie kilkudziesięciu czy kilkuset złotych firmie oddłużeniowej, nie mając gwarancji skuteczności ich działań.

Tym bardziej szerokim łukiem powinno omijać się firmy oddłużeniowe, które oferują pomoc w zaciągnięciu kolejnej pożyczki. To tylko wciąganie klienta w jeszcze większą pętlę zadłużenia.

Wydaje się, że korzystanie z firm oddłużeniowych ma sens tylko wówczas, kiedy płatność za usługi uzależniona jest od efektów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ