Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
23 Gru, 2018 - 00:00
Obrączki ślubne - jak wybrać oryginalne i modne? TOP 5 wskazówek

Obrączki ślubne – jak wybrać oryginalne i modne? TOP 5 wskazówek

Grzegorz Bryszewski

Jak wybrać modne i oryginalne obrączki ślubne? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, gdzie znajdują się szczegółowe odpowiedzi na to pytanie.

Znalezienie estetycznej i modnej biżuterii ślubnej to dopiero początek drogi. Obrączki ślubne stanowią bowiem inwestycję na długie lata i stanowią trwały symbol utwierdzający w małżeńskim przyrzeczeniu, dlatego powinny być także wygodne, praktyczne i wyjątkowo trwałe.

TOP 5 wskazówek, jak wybrać obrączki ślubne

Poszukiwanie idealnych obrączek może być więc trudnym procesem, gdzie niezbędne będzie pójście na różnorodne kompromisy – część modnych obrączek uniemożliwia ich modyfikację w późniejszych latach, inne obrączki mogą natomiast wymagać kosztownego odświeżania.

W naszym tekście podpowiadamy kilka propozycji najmodniejszych obrączek i obiektywnie oceniamy ich wady i zalety, wspominamy także o najtańszych obrączkach i wskazujemy propozycje dla wyjątkowo odważnych Par Młodych. Zapraszamy do lektury!

1. Tytanowe, czyli prestiżowe

Pary Młode z zasobnym portfelem, które szukają jednocześnie prestiżowych i prostych obrączek, mają do wyboru właściwie tylko jedno rozwiązanie – tytan. Ten lekki materiał ma szarą barwę i matowe wykończenie, cechuje go również wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Obrączki tytanowe będą więc bardzo trwałe i niewymagające odświeżania (materiał nie będzie ciemniał przy kontakcie z wodą).

Obrączki tytanowe szczególnie chętnie będą wybierane przez osoby aktywne fizycznie lub pracujące w trudnych warunkach – wysoka trwałość tytanu praktycznie uniemożliwia zniszczenie takiej biżuterii ślubnej. Z powodu niewielkiej szansy na wywołanie alergii ten materiał jest też lubiony przez osoby z uczuleniami na złoto lub srebro.

Podobnie jak w przypadku typowo złotych obrączek, także w tym wypadku istnieje możliwość inkrustowania obrączek kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi, popularne staje się także łączenie tytanu z innymi materiałami. Jedno z modnych i atrakcyjnych rozwiązań, które zapewnia doskonały efekt, to połączenie tytanu i złota.

Tytanowe obrączki ślubne mają też i wady. Jedną z nich może być dosyć wysoka cena, która będzie jednak wciąż niższa od obrączek, gdzie materiałem jest białe złoto. Kupno obrączki tytanowej wymaga także starannych przygotowań i dokładnego mierzenia, nie ma bowiem możliwości późniejszego dopasowania tej biżuterii ślubnej.

Dowiedz się więcej: Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem

 

2. Różowe złoto

Modne obrączki ślubne to także te wykonane z różowego złota, czyli stopu złota ze srebrem oraz miedzią. Co ciekawe, charakterystyczne dla tego rodzaju złota delikatne miedziane tonacje już od kilku lat są modnym i atrakcyjnym akcentem także poza światem jubilerskim. Motyw ten znaleźć więc można w wyposażeniu wnętrz, modzie, jakiś czas temu modne były także miedziane dekoracje bożonarodzeniowe.

Niewątpliwą zaletą obrączek wykonanych z różowego złota będzie ich oryginalność (ten modny wzór wciąż nie stał się wzorem powszechnym) i ciekawe możliwości łączenia z innymi odcieniami drogocennego kruszcu. Szczególnie odważne Pary Młode mogą więc zdecydować się na obrączki trójkolorowe, gdzie złocie o miedzianym odcieniu towarzyszą na przykład srebrne i złote odcienie.

Jeszcze inną zaletą złotych obrączek jest ich trwałość, która zdecydowanie wygrywa ze srebrnymi obrączkami.

Warto podkreślić, że kilkadziesiąt lat temu właśnie różowe złoto dominowało w polskiej biżuterii. Można więc spróbować poszukać takiej biżuterii wśród rodzinnych pamiątek i spróbować ją przetopić. Jeśli to wyzwanie się uda, to Para Młoda będzie mogła się pochwalić atrakcyjnymi obrączkami z ciekawą historią.

Ta biżuteria ślubna może też mieć i wady. Różowy odcień powszechnie uważany jest bowiem za „niemęski”, w wielu sytuacjach namówienie przyszłego Pana Młodego na kupno właśnie takiej biżuterii ślubnej może być więc szczególnie trudne.

Dowiedz się więcej: Wesele idealne, czyli najlepsze dekoracje na stół weselny

 

3. Mokume gane – obrączki w japońskim stylu

Biżuteria ślubna powinna być także niepowtarzalna. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się obrączki ślubne wykonane w ramach mokume gane, czyli starej japońskiej techniki łączenia metali. W tym przypadku metale (lub ich stopy) są łączone nie przez lutowanie, lecz zgrzewanie – warstwy przechodzą więc przez cały materiał i nie są powierzchniowe.

Obrączki wykonane w ramach mokume gane to nie są tanie obrączki, ich ogromną zaletą jest jednak oryginalność, nabywcy mogą więc być pewni, że układ warstw metali będzie zawsze niepowtarzalny i nie da się znaleźć na rynku dwóch takich samych obrączek.

Rozważając kupno obrączek wykonanych tą nietypową metodą, należy mieć także świadomość, że jest to wciąż trudno dostępny produkt, a jego wykonanie jest czasochłonne. Starannie wykonane obrączki mokume gane z palladu i żółtego złota mogą kosztować nawet pięciokrotnie więcej niż zwykłe obrączki z żółtego złota.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą

 

4. Węglowe obrączki

Twórcy biżuterii ślubnej coraz odważniej sięgają po nowoczesne materiały. Nic więc dziwnego, że modne stają się obrączki z włókien węglowych, które wcześniej wykorzystywane były w branży przemysłowej (tkaniny) i w branży medycznej (szyny ortopedyczne w ortezach). W przypadku branży ślubnej doceniono piękno karbonu, jego ciekawą i unikalną fakturę oraz głęboką i elegancką czerń.

Inną zaletą włókna węglowego jest jego niezwykła lekkość, wytrzymałość oraz całkowita obojętność dla ludzkiego organizmu (ten materiał jest bowiem antyalergiczny). Pary Młode cenią sobie także unikalną i niejednolitą fakturę karbonu, która sprawia, że mogą występować niewielkie różnice w splocie i barwie włókien, każda obrączka będzie więc miała swój unikalny charakter.

Obrączki karbonowe nie muszą być jednorodne, na rynku można spotkać także taką biżuterię ślubną ozdobioną na przykład białymi brylantami lub czarnymi diamentami. Karbon może też być głównym elementem obrączki z cyrkoniami.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze fryzury ślubne

 

5. Wyjątkowo oryginalne propozycje

Producenci biżuterii ślubnej mają też ciekawe propozycje dla odważnych klientów, którzy szukają naprawdę oryginalnych pomysłów. Alternatywne obrączki ślubne mogą więc powstawać z nietypowych materiałów takich jak stal damasceńska, gdzie występują charakterystyczne i atrakcyjne warstwy, a zastosowany materiał gwarantuje nierdzewność i brak uczuleń.

Pomysły na nietypowy grawer

Nietuzinkowe obrączki ślubne mogą też zaskakiwać nietypowym i nie zawsze romantycznym zdobieniem i grawerem. Popularny jest na przykład motyw pulsu albo kod binarny z komunikatem istotnym i zrozumiałym tylko dla Pary Młodej.

Wielu jubilerów oferuje także obrączki ślubne wzorowane na tytułowym pierścieniu z sagi fantasy „Władca Pieścieni”. Elficki grawer w tych obrączkach jest jednocześnie egzotyczny i romantyczny w nieoczywistym wydaniu.

Nietypowe obrączki mogą także informować o stanie cywilnym nawet po ich zdjęciu, jeden z nietypowych wzorów posiada wypukłe serduszko umieszczone po wewnętrznej stronie biżuterii, które na długo odbije się na skórze.

Dowiedz się więcej: Ślub zimą? TOP 7 wskazówek i najnowsze trendy

 

Obrączka elektroniczna

Wyjątkowo nowatorski pomysł polega na elektronicznym informowaniu o pulsie partnera. Dostępne na amerykańskim rynku obrączki HBR rings składają się bowiem z ponad 100 elementów, pełniących funkcję czujnika tętna, modułu Bluetooth czy podświetlenia mrugającego wraz z biciem serca ukochanej osoby.

To rozwiązanie pozwala na zebranie danych i wysłanie do obrączek partnera, które będą emitować puls ukochanej osoby. Podstawowa wersja obrączki została stworzona z szafiru i nierdzewnej stali, szczególnie wymagający klienci mogą zakupić model wzbogacony o 18-karatowe złoto.

 

Wybierając idealne obrączki ślubne, warto także pamiętać, że ten element przygotowań do uroczystości weselnej nie wymaga już ścisłego dostosowania się do tradycji. Priorytetem stała się natomiast wygoda i oczekiwania Pary Młodej. W przypadku kłótni między przyszłymi małżonkami rozwiązaniem kompromisowym może być wybór dwóch różnych (czyli innego kształtu, stworzonych z innego materiału i inaczej zdobionych) obrączek ślubnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ