Michał Nielub
Michał Nielub
13 Sty, 2019 - 00:00
Obozy zimowe dla dzieci - które wybrać i dlaczego warto?

Obozy zimowe dla dzieci – które wybrać i dlaczego warto?

Michał Nielub

Obozy zimowe dla dzieci to świetny sposób, by zapewnić swoim pociechom kreatywne lub aktywne ferie. Jakie oferty są dostępne na rynku i gdzie ich szukać?

Obozy zimowe dla dzieci to świetny sposób, by zapewnić rozrywkę naszym pociechom w trakcie ferii zimowych. Na rynku dostępna jest bogata oferta zimowisk, a tylko od preferencji dziecka oraz rodziców zależy, która z nich zostanie wybrana. Możemy wybierać m.in. w wyjazdach, w trakcie których najmłodsi nauczą się jazdy na nartach czy w imprezach tematycznych, które pozwolą realizować pasje naszych najmłodszych turystów.

Wyjazdy na narty dla dzieci

Z racji zimowej aury najczęściej spotykaną ofertą zimowisk w trakcie ferii zimowych są wyjazdy na narty. Dostępne są zarówno obozy narciarskie pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów, jak i pobyty w górach, w trakcie których narty są tylko jednym z punktów programu. Co więcej, wyjazdy takie organizowane są tak w Polsce, jak i za granicą, w tym np. w Alpach.

Narty dla dzieci w Polsce

Obozy narciarskie oferowane są w formie zimowisk w górach, przede wszystkim na Podhalu. To w tych regionach można bowiem liczyć na pogodę sprzyjającą uprawianiu tego sportu. Warto wiedzieć, że organizatorzy takich obozów zimowych dla dzieci dają możliwość wyboru pomiędzy nauką jazdy na nartach a snowboardu dla dzieci. Analizując ofertę rynkową, cena takiego zorganizowanego wypadu zaczyna się od 1200 zł za osobę. W cenę wliczone są zazwyczaj:

 • wynagrodzenie instruktorów,
 • noclegi,
 • ubezpieczenie NNW,
 • zakwaterowanie.

Z przykładowymi obozami zimowymi dla dzieci z nauką jazdy na nartach lub snowboardzie można zapoznać się np. na stronie kolonieiobozy.net.

Dowiedz się więcej: Najlepsze stoki narciarskie w Polsce

Narty dla dzieci za granicą

Dostępne są także obozy narciarskie poza granicami Polski. Co ciekawe, część z nich organizowana jest w formie wyjazdu rodzinnego, co oznacza, że mogą wziąć w nich udział także rodzice.

Najczęstszym miejscem docelowym takich wyjazdów zimowych jest Austria. Zważywszy na fakt, że to na terenie tego kraju znajduje się najwyższa partia Alp, jest to uzasadniony wybór. Podobne wyjazdy organizowane są również do Włoch, gdzie znajdują się jedne z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie.

Wyjazdy rodzinne w Alpy dostępne są już od około 500 zł od osoby za 7-dniowy pobyt (dojazd należy zorganizować we własnym zakresie). Właśnie takie oferty znajdziemy na przykład w katalogu Lidl Podróże.

Z kolei typowe obozy zimowe dla dzieci i młodzieży w Alpach kosztują od około 2000 zł za 7-dniowy pobyt. Cena w tym przypadku obejmuje jednak wszystko: dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie, szkolenie narciarskie, opiekę wychowawców oraz ubezpieczenie. Tego rodzaju oferty znajdziemy na wspomnianej już stronie kolonieiobozy.net.

Obozy zimowe dla dzieci - najpopularniejsze są obozy narciarskie w górach

źródło zdjęcia: Getty Images / ArtMassa

Tematyczne obozy zimowe dla dzieci

Jeżeli nasza pociecha nie jest specjalnie fanem ani jazdy na nartach, a tym bardziej na snowboardzie, nic straconego. Organizatorzy zadbali o to, by wykorzystać zimową aurę do zaproponowania tematycznych obozów zimowych dla dzieci.

Są one warte rozważenia, zwłaszcza że z jednej strony są to tańsze wyjazdy niż obozy narciarskie, z drugiej strony – ich program został skonstruowany w taki sposób, by rozwijać pasje lub zainteresowania najmłodszych.

Dostępna oferta rynkowa dotyczy m.in. wyjazdów zimowych na:

 • obozy malarskie,
 • obozy wokalne,
 • obozy taneczne,
 • obozy rockowe,
 • obozy z wykorzystaniem motywów gier RPG.

Co ciekawe, część takich turnusów to wbrew pozorom nie są zimowiska w górach, a na przykład nad morzem. Organizatorzy wychodzą z założenia, że młodzi artyści wymagają nowych inspiracji twórczych. Dodatkowo zimą nad Bałtykiem jest znacznie więcej zdrowego jodu niż latem, a wyraźnie mniej turystów.

Bogaty wybór zimowych obozów tematycznych dla dzieci i młodzieży proponuje na przykład Biuro Turystyki Aktywnej Kompas.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Zakopanem

Tematyczne obozy zimowe dla dzieci

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF

Zimowa przygoda w duchu RPG

Czym są gry RPG? W ogólnym skrócie ich rozgrywka polega na objęciu kontroli nad daną postacią, która się rozwija w miarę rozwoju akcji. Mniej więcej na tym polegają obozy zimowe dla dzieci utrzymane w tym duchu. Z tą różnicą, że najmłodsi używają wyłącznie swojej wyobraźni do rozgrywki. Nie są potrzebne żadne tablety, komputery czy inne urządzenia. Niemniej logika takiego wyjazdu wynika wprost z najsłynniejszych produkcji gier RPG od Bethesda Softworks czy naszego rodzimego CD Projekt.

Jak to wygląda w praktyce?

Dzieci, które wybrały się na taki obóz, w trakcie jego trwania wcielają się w wymyśloną przez siebie postać. Rozgrywają jej akcję w świecie tylko i wyłącznie stworzonym przez swoją własną wyobraźnię. Żeby nie było zbyt łatwo, główną fabułę wymyślają opiekunowie obozu, podobnie jak ewentualne niebezpieczeństwa czy przeszkody, którym główni bohaterowie muszą stawić czoła.

Cały turnus dzielony jest zazwyczaj na grupy liczące od 4 do 6 dzieci. Organizatorzy przygotowali różne scenariusze oparte o serie takich gier jak m.in. Star Wars, Dungeon & Dragons, Zew Cthlulhu, Warhammer i wiele innych.

Warto podkreślić, że program takich obozów zimowych dla dzieci przewiduje możliwość uczestnictwa zarówno osób doświadczonych, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z RPG.

Ciekawą ofertę obozu zimowego dla młodzieży w wieku od 13 do 19 lat znajdziemy na przykład na stronie Poszukiwaczeprzygod.pl – tygodniowy pobyt w Poroninie dla młodych fanów RPG kosztuje tu około 1300 zł.

Obozy survivalowe dla dzieci

Survival to nic innego jak sztuka przetrwania bez korzystania ze współczesnych udogodnień. Zima stwarza często ekstremalne warunki, które umożliwiają zorganizowanie najciekawszych i najbardziej praktycznych obozów survivalowych.

Chociaż może się wydawać, że taka oferta dedykowana jest głównie starszej młodzieży, to można spotkać wyjazdy, w których uczestniczyć mogą nawet dzieci od 6 do 13 roku życia. W tej grupie wiekowej zazwyczaj są to klasyczne obozy zimowe dla dzieci z elementami survivalu.

Bliski kontakt z naturą

Czego młode osoby mogą się nauczyć w trakcie takiego wyjazdu? Organizatorzy szykują zwykle bardzo bogaty program atrakcji, która dodatkowo rozbudzi dziecięcą ciekawość. Dla przykładu: Biuro Turystyczne Eco Travel oferuje obozy survivalowe na Kaszubach, w programie których przewidziano takie czynności, jak:

 • tropienie zwierząt,
 • budowanie szałasów,
 • rozpalanie ognisk w zimie,
 • podstawy terenoznawstwa i kamuflażu.

Są to umiejętności, które mogą się przydać nie tylko w obliczu apokalipsy czy wojny, ale w ogóle w dorosłym życiu.

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów

Survivalowe obozy zimowe dla dzieci

źródło zdjęcia: Getty Images / Imgorthand

Ferie zimowe z idolem

Chociaż wyjazdy z gwiazdami to domena tych organizowanych w trakcie lata, to trend ten powoli zaczyna wkraczać również w obozy zimowe dla dzieci. Jedną z propozycji jest np. wyjazd z Dawidem Kwiatkowskim, znanego wokalisty uważanego za idola współczesnej młodzieży.

Biuro Turystyki Aktywnej Kompas już 5. rok z rzędu organizuje wyjazdy z tym artystą. Uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich pasji artystycznych pod jego okiem. Będą podejmowali najróżniejsze wyzwania twórcze, przygotowane we współpracy z Agencją With the Band.

Obozy zimowy dla tych, którzy chcą być idolami

Rodzice, których pociechy marzą o zostaniu gwiazdą estrady lub Internetu, mają jeszcze jedną ciekawą alternatywę. Są nią Young Stars Campy, których program wypełniony jest warsztatami mającymi na celu rozwinięcie talentu. Są to obozy zimowe dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 20 roku życia, chcących przygotować się do kariery wokalnej, tanecznej, czy tej związanej z byciem tzw. influencerem na YouTube lub Instagramie.

Organizatorzy zapraszają na każdy turnus najbardziej znane postacie z tych kanałów społecznościowych, które opowiedzą o swojej pracy oraz o tym, ile wysiłku muszą włożyć, by osiągnąć sukces. Oprócz tego prowadzone są zajęcia wokalne i taneczne oraz zapewnione ciekawe rozrywki w postaci ognisk, dyskotek i pokazów filmowych.

Obozy zimowe dla małych gwiazd estrady

źródło zdjęcia: Getty Images / Olha Romaniuk

Ferie zimowe to specyficzny okres, zwłaszcza dla rodziców. Ich pociechy mają wówczas wolne od szkoły, w związku z czym powstaje dylemat – jak im zapewnić kreatywne spędzanie czasu?

Obozy zimowe dla dzieci to ciekawa alternatywa, szczególnie że koszt najbardziej podstawowych pakietów nie jest wysoki. Obecnie jednak organizatorzy turystyki dziecięcej oraz młodzieżowej konkurują już nie tylko ceną, a przede wszystkim programem takich zimowisk. Tworzy to komfortową sytuację dla rodziców, którym nie pozostaje nic innego, jak przebierać w atrakcyjnych ofertach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ