Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
11 Maj, 2018 - 02:00
Obozy językowe za granicą - przygoda życia, która procentuje

Obozy językowe za granicą – przygoda życia, która procentuje

Mariola Krzyżak

Obozy językowe za granicą to fantastyczna przygoda połączona z aktywnym zdobywaniem wiedzy. Dzięki takim wyjazdom możesz w szybki i przyjemny sposób podszkolić swoje umiejętności i zebrać mnóstwo nowych doświadczeń. Czy warto wziąć udział w takim kursie? Gdzie znaleźć odpowiedni i jak to wgląda w praktyce? Sprawdź!

Obozy językowe za granicą to jeden z najlepszych sposobów na szybkie i przyjemne nauczenie się komunikowania się w wybranym języku. Podczas takiego wyjazdu możemy w przyjemnych okolicznościach poznawać tajniki nowego kodu, ucząc się od wykwalifikowanych nauczycieli i czerpiąc z doświadczeń komunikacyjnych w codziennym życiu podczas spotkań z mieszkańcami kraju.

Obozy językowe za granicą – na czym polegają?

Kursy językowe za granicą polegają na nauce nowego języka w kraju, w którym mieszkańcy porozumiewają się nim na co dzień. Dzięki takim warunkom przyswajanie wiedzy staje się bardziej intuicyjne, a testowanie nowych umiejętności w praktyce jest łatwiejsze.

Dla kogo taka nauka języka?

Obozy językowe za granicą to dobry pomysł dla każdego, bez względu na wiek i stopień zaawansowania. Taka opcja będzie przydatna zwłaszcza dla tych, którzy pragną zdobywać swoją wiedzę u źródeł, w codziennym kontakcie z osobami, dla których wybrany język jest ojczysty. Dzięki temu nasza wiedza nie opiera się jedynie na teorii, ale także na praktyce, co ułatwia zapamiętywanie nowych słów i konstrukcji, a także pozwala na doświadczanie języka w jego naturalnej, użytkowej formie.

Zagraniczny kurs językowy to doskonały pomysł dla dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie znacznie szybciej chłoną wiedzę, a zdobywanie jej na takim wyjeździe może być podparte jeszcze większą motywacją, na którą mają wpływ ciekawe otoczenie i nowe towarzystwo.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć? >>

Poznawanie języka w kraju, w którym jest on używany świetnie sprawdzi się także u dorosłych pracujących na stanowiskach, na których wymagany jest kontakt z osobami z wybranych krajów. Taki obóz nie tylko pomoże w przełamaniu barier komunikacyjnych, ale także pozwoli nam poznać specyficzne konteksty kulturowe, których znajomość umożliwia lepsze odczytywanie intencji rozmówcy.

Obozy językowe - dla kogo?

Jak długo trwają obozy językowe?

Najczęściej około 2 tygodni. Wyjazd na taki okres czasu pozwala na zdobycie sporej dawki wiedzy, a jednocześnie nie wymaga zrezygnowania ze swoich obowiązków w kraju na zbyt długo. Taki czas łatwo można wygenerować podczas urlopu czy wakacji lub ferii w szkole. Istnieją również szkoły, które oferują kursy dłuższe lub krótsze, dostosowując się do swoich klientów.

Jak to wygląda w praktyce?

Obozy językowe różnią się w zależności od szkoły. Ogólnie jednak podczas trwania takich kursów odbywają się zajęcia w niewielkich grupach składających się często z osób z różnych krajów. Dodając do tego przebywanie w obcym kraju efekt jest taki, że jesteśmy zmuszeni do komunikowania się wyłącznie w języku, którego chcemy się nauczyć.

Wiele szkół podczas takich kursów organizuje spotkania z tubylcami, wspólne zwiedzanie ciekawych miejsc połączone z nauką czy tandemy konwersacyjne z tak zwanymi native speakerami.

Obozy językowe - na czym polegają?

Obozy językowe – jak wybrać najlepszy?

Podczas poszukiwania odpowiedniego kursu warto kierować się kilkoma wyznacznikami. Przede wszystkim szkoła języków obcych powinna posiadać doświadczenie w organizowaniu takich obozów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wyjazd będzie odpowiednio zaplanowany zarówno pod kątem naukowym, jak i pod względem bezpieczeństwa i komfortu.

Warto kierować się poleceniem osób, które miały okazję uczestniczyć już w takim obozie. Można także posiłkować się opiniami zaczerpniętymi z forów internetowych, na których kursanci dzielą się swoimi doświadczeniami.

Dobrym pomysłem będzie także zapoznanie się z planem zajęć na wybranym obozie, by móc wstępnie stwierdzić czy proponowany model nauki odpowiada naszym oczekiwaniom.

Warto także zwracać uwagę na to, kto będzie prowadził zajęcia. Najlepiej, by była to osoba z danego kraju, która będzie dysponować oryginalnym akcentem i wiedzą o tle kulturowym języka.

Wybierając kurs mamy do wyboru dwie opcje: albo decydujemy się na znalezienie szkoły językowej w danym kraju, albo wybieramy szkołę w Polsce, która organizuje takie wyjazdy za granicę. W przypadku pierwszej opcji będziemy musieli często samodzielnie zadbać o zakwaterowanie czy transport.

Dowiedz się więcej: Darmowe kursy językowe online – najlepsze platformy >>

Obozy językowe za granicą – dlaczego warto?

Nauka języka w kraju jego głównych użytkowników

Największą zaletą takich kursów jest możliwość uczenia się nowego języka u źródeł. Angielski dla początkujących szybko przerodzi się w zaawansowane umiejętności, jeżeli będziemy zdobywać wiedzę w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych, gdzie na każdym kroku będziemy otaczani nowymi słowami czy zwrotami.

Do tego zyskamy bardzo cenny kontekst kulturowy, który pozwoli nam w lepszym stopniu zrozumieć niektóre sformułowania. Przy okazji będziemy mogli także osłuchać się z akcentem tubylców i móc naśladować ich sposób komunikowania się.

Możliwość zwiedzania nowych miejsc

Obozy językowe to nie tylko nauka, ale także zwiedzanie okolicy oraz poznawanie tajników kultury i historii danego kraju. Taki wyjazd może być więc wspaniałą przygodą, podczas której będziemy mieli możliwość zobaczenia wielu fascynujących miejsc. Przyjemne z pożytecznym!

Obozy językowe - zalety

Nowi przyjaciele z całego świata

Podczas wyjazdów na kursy językowe będziemy mieli okazję na poznanie mnóstwa osób z różnych zakątków świata. Dzięki temu możemy odkrywać nie tylko kulturę kraju, do którego wyjeżdżamy, ale także tradycje miejsc, z których pochodzą nasi nowi znajomi.

Takie doświadczenia z pewnością zaowocują w przyszłości, ułatwiając późniejsze zawieranie znajomości. W końcu jeżeli dogadamy się z obcymi ludźmi w obcym języku, to komunikacja w każdym innym przypadku nie będzie wydawać się już taka trudna.

Obozy językowe - zalety

Przełamywanie barier

Dla wielu osób porozumiewanie się w obcym języku obarczone jest poczuciem skrępowania. Często wręcz mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie przełamać bariery w naszej głowie, która uniemożliwia nam odważne włączenie się do konwersacji.

Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni do używania języka, gdyż w inny sposób nikt nas nie zrozumie, to bariery znikną, a my nabierzemy pewności, że mylić się jest rzeczą ludzką.

Obozy językowe motywują nas do podejmowania prób komunikacji, jednocześnie pozbawiając nas uczucia wstydu w razie ewentualnej pomyłki. Bez takich barier zakodowanych w naszym głowach znacznie łatwiej będziemy chłonąć wiedzę, a jej używanie w praktyce stanie się czystą przyjemnością.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego – czego unikać podczas nauki >>

Nauka z native speakerami

Jeżeli chcemy, by nasz sposób mówienia był jak najbardziej zbliżony do oryginalnego, to najlepszym sposobem jest uczenie się od rdzennych mieszkańców. Obozy językowe organizowane są przez szkoły zatrudniające profesjonalnych nauczycieli, dla których dany język jest ich ojczystym oraz którzy wyposażeni są w wiedzę dydaktyczną. Dzięki temu przekazywane przez nich informacje są cenniejsze i bardziej pomocne w zrozumieniu specyfiki danej mowy.

Obozy językowe za granicą to coraz bardziej popularna forma zdobywania wiedzy i szlifowania swoich umiejętności w praktyce. Taki wyjazd może być fantastyczną przygodą, która nie tylko pomoże nam w nauczeniu się nowego języka, ale także zagwarantuje wspaniałe wspomnienia na lata i mnóstwo nowych przyjaciół z różnych zakątków globu.  Warto więc skorzystać z oferty i cieszyć się możliwością swobodnego komunikowania się w nowym języku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ