Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
14 Sty, 2019 - 00:00
Przyczyny i objawy poronienia

Przyczyny i objawy poronienia

Mariola Krzyżak

Według statystyk ciążę traci nawet 20% kobiet. Jak rozpoznać objawy poronienia? Jakie mogą być jego przyczyny? Dowiedz się więcej!

Objawy poronienia, podobnie jak jego przyczyny mogą być różne. Wiele kobiet boryka się z traumą po utracie dziecka i poczuciem osamotnienia. Problem jednak dotyka bardzo wielu ciężarnych, a coraz więcej pań decyduje się na opowiedzenie o tym publicznie. Duża część z nich nie wiedziała nawet, że doszło do zapłodnienia. Ryzyko poronienia grozi nawet co szóstej kobiecie. Jak dostrzec niepokojące sygnały i w jaki sposób zareagować?

Czym jest poronienie i jakie są jego rodzaje?

Poronienie jest samoistnym zakończeniem ciąży przed upływem jej 22. tygodnia. Symptomy wskazujące na to, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego, nie zawsze są jednoznaczne. Bardzo często to, co interpretujemy jako zagrożenie dla ciąży, jest jednym z jej normalnych objawów.

Warto jednak pamiętać o tym, że każdy sygnał, który wywoła w nas uczucie, że dzieje się coś złego, powinien zostać skonsultowany dla pewności z lekarzem, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. Jak rozpoznać poronienie i jakie są jego rodzaje?

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

Objawy poronienia zagrażającego

Ten typ poronienia charakteryzuje się oderwaniem jaja płodowego na nieznacznym odcinku. Dzięki temu, że oderwanie nie jest całkowite, nadal możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka, jednak ciąża będzie uznana za zagrożoną i niezbędne będzie wdrożenie kroków zapobiegających pogłębianiu się problemu. Jakie objawy poronienia mogą wystąpić?

Objawy poronienia w toku

Jeżeli przyczyny wczesnego poronienia nie zostaną przez lekarza odpowiednio rozpoznane lub kobieta w ogóle nie zgłosi się po pomoc do placówki medycznej, wtedy dochodzi do tak zwanego poronienia w toku. Zazwyczaj kończy się ono utratą dziecka.

W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia ciąży niezwykle istotna jest szybka reakcja i wprowadzenie odpowiednich środków ostrożności. Objawami tego typu poronienia są nasilające się bóle podbrzusza oraz coraz mocniejsze krwawienia.

Poronienie zatrzymane

To jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji, która jednak nie zawsze daje jednoznaczne objawy i kobieta dowiaduje się zazwyczaj o stracie dziecka podczas rutynowej wizyty u lekarza.

Obumarła ciąża nie zostaje wydalona z organizmu, a macica nie powiększa się w sposób odpowiadający wiekowi płodu. Z tego powodu w ciele kobiety zalegają pozostałości płodu, które mogą stanowić źródło zakażenia i groźnych powikłań. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie farmakologicznego lub operacyjnego oczyszczania.

W przypadku podania leków dochodzi do mocnego krwawienia, które może trwać do 2 tygodni. Oczyszczanie farmakologiczne ma jednak wiele przeciwwskazań. Najczęściej stosowaną metodą jest łyżeczkowanie, które odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30 minut.

Poronienie nawykowe

Mówimy o nim, jeżeli poronienie samoistne nastąpi po sobie kilkukrotnie, czyli przynajmniej trzy kolejne ciąże zakończą się stratą dziecka.

Przyczyny wczesnego poronienia nawykowego należy szukać w obciążeniu genetycznym, gdyż najczęściej zarodki wydalane z organizmu matki są obarczone poważnymi schorzeniami lub wadami.

Objawy poronienia septycznego

O poronieniu septycznym mówimy za każdym razem, gdy do utraty ciąży dochodzi w wyniku zakażenia macicy lub zarodka. Przebieg takiego poronienia jest znacznie bardziej obciążający dla organizmu.

Oprócz bólu podbrzusza i krwawienia pojawia się także gorączka i dreszcze. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty świadomości. W badaniu morfologicznym lekarz stwierdzi podwyższoną ilość białych krwinek.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać?

Jakie są przyczyny i objawy poronienia?

źródło zdjęcia: Getty Images / fizkes

Przyczyny poronienia

Poronienie jest tematem tabu, jednak z problemem tym musiało zmierzyć się wiele kobiet. Po stracie dziecka każda z nich zadaje sobie pytanie: dlaczego?

Przyczyn samoistnego przerwania ciąży może być bardzo wiele i są one uzależnione od indywidualnych czynników. Warto zadbać o ich poznanie, gdyż może mieć to wpływ na powodzenie kolejnych starań o dziecko. Ciąża po poronieniach jest często obarczona większym ryzykiem, jednak w większości przypadków będzie to jednorazowy epizod.

Wady genetyczne i anatomiczne płodu

Najczęstszą przyczyną poronienia są nieprawidłowości pojawiające się w budowie genetycznej lub anatomicznej zarodka, która uniemożliwia jego prawidłowy rozwój. W takim przypadku do zakończenia ciąży dochodzi już przed 12 tygodniem.

Sytuacja taka ma związek z dążeniem do ewolucyjnego przedłużenia gatunku. Słaby zarodek potencjalnie nie jest gotowy do samodzielnego przeżycia, dlatego jest wydalany jeszcze na wczesnym etapie.

Jeżeli po poronieniu dostaniemy informację o takiej właśnie przyczynie, może być to wskazaniem do wykonania badań genetycznych, aby mieć pewność, że jest szansa na kolejne zdrowe ciąże. Warto jednak pamiętać, że wady genetyczne odpowiadają za ponad 60% poronień samoistnych i nie wykluczają powodzenia kolejnych starań o dziecko.

Częstotliwość występowania nieprawidłowości w budowie DNA zwiększa wiek rodziców. Problem nie musi wystąpić jednak w trakcie zapłodnienia. Do uszkodzenia genów może dojść także na wczesnym etapie rozwoju zarodka. Objawy poronienia wynikającego z uwarunkowań genetycznych pojawią się już w pierwszych tygodniach.

Dowiedz się więcej: Ciąża po czterdziestce – za i przeciw późnego macierzyństwa

Infekcja wirusowa i choroby zakaźne

Kolejną z najczęstszych przyczyn wywołujących poronienie samoistne są infekcje wirusowe. Odporność ciężarnej obniża się, dlatego jest ona bardziej podatna na zarażenie.

U kobiety może dojść zarówno do remisji chorób przewlekłych, jak i do nabycia nowych schorzeń. Nawet zwykły wirus opryszczki na wczesnym etapie ciąży może stanowić zagrożenie dla zarodka.

Warto więc pamiętać o tym, że w I trymestrze każda niepokojąca dolegliwość powinna być konsultowana z lekarzem.

Niedobór progesteronu

Progesteron to kobiecy hormon odpowiadający między innymi za utrzymanie zdrowej ciąży. Jego odpowiednie stężenie pozwala na rozpulchnienie macicy w taki sposób, aby mógł zagnieździć się w niej zarodek. W kolejnych tygodniach progesteron będzie podtrzymywać ciążę aż do 18. tygodnia. Potem większość obowiązków przejmie łożysko.

Jeżeli ilość hormonu jest zbyt niska, może dojść do poronienia. Lekarz powinien więc zlecić badanie na jego stężenie i w razie potrzeby wprowadzić terapię hormonalną.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży)

Nieprawidłowa budowa szyjki macicy

Przyczyny wczesnego poronienia mogą wynikać także z niewłaściwej budowy anatomicznej kobiety. Szyjka macicy powinna rozwierać się na odpowiednią szerokość dopiero w trakcie porodu. Czasami jednak zdarza się tak, że jej budowa powoduje problemy z utrzymaniem ciąży.

W niektórych przypadkach, aby wyeliminować ryzyko poronienia, lekarz może zlecić leżenie. Często konieczne jednak będzie założenie tak zwanego szwu szyjkowego lub krążka, które w mechaniczny sposób będą zapobiegać wystąpieniu komplikacji.

Czynniki zewnętrzne

Do poronienia mogą przyczynić się także czynniki zewnętrzne. Ciężarna, która stosuje używki, takie jak papierosy, alkohol lub narkotyki musi liczyć się z tym, że dziecko nie będzie rozwijać się prawidłowo, a jej organizm nie będzie w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków. Ryzyko poronienia jest w takich przypadkach bardzo wysokie. Na utratę dziecka wpływ może mieć także silny uraz mechaniczny lub narażenie na przewlekły stres.

Dowiedz się więcej: Kawa w ciąży – dozwolona czy zakazana?

Przyczyny poronienia mogą być bardzo różne i najczęściej nie mamy na nie wpływu. Należy jednak pamiętać o właściwej diagnostyce, gdyż współczesna medycyna jest w stanie uratować ciążę już na wczesnym etapie i przy dużym obciążeniu.

Jeżeli zauważymy pojawiające się objawy poronienia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż nawet w przypadku, kiedy dziecka nie da się uratować, pozostaje ryzyko, że w ciele kobiety może dojść do niebezpiecznych powikłań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ