Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
28 Paź, 2018 - 00:00
Objawy porodu - jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Elzbieta Tchorowska

Pierwsze objawy porodu mogą powodować panikę i strach. Wiesz, czego oczekiwać na chwilę przed rozwiązaniem? Które objawy porodu są normalne, a które nie?

Poród jest najważniejszym z etapów ciąży. Każda kobieta przeżywa go inaczej, a sam okres oczekiwania jest bardzo nietypowy. Z jednej strony każda przyszła mama boi się tej chwili i najchętniej odwlekałaby koniec ciąży w nieskończoność. Z drugiej – w pewnym momencie nadchodzi czas, kiedy kobieta chciałaby pozbyć się balastu i zobaczyć dziecko, które nosiła pod sercem przez dziewięć miesięcy. Jakie są objawy porodu i kiedy można zacząć ich wyczekiwać?

Objawy porodu pojawiają się nawet już w drugim trymestrze

Zaraz po pierwszej wizycie u ginekologa, który określi nasz termin porodu, zaznaczamy szczęśliwe w kalendarzu ten dzień i wyczekujemy go przez najbliższe dziewięć miesięcy. Musimy być jednak świadome, że jest to tylko szacunkowy dzień. Narodziny dziecka mogą zdarzyć się wcześniej lub później – nawet o tydzień w każdą stronę i jest to całkowicie normalne.

By móc przygotować się do porodu, musimy rozpoznać sposoby, w jaki nasz organizm mówi nam o zbliżającej się godzinie zero. Z pewnością każda z nas słyszała o skurczach przepowiadających, które są pierwszym objawem zbliżającego się porodu. Ten jednak może nastąpić nawet 3 miesiące później.

Dowiedz się więcej: Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Alvareza, to sposób, w jaki nasze ciała przygotowują się do wydania potomstwa na świat. To taka swoista nauka, jak macica powinna się kurczyć. Dzięki takiemu treningowi organizm będzie już przygotowany do porodu.

Skurcze przepowiadające mogą wystąpić nawet w 20. tygodniu ciąży. Nie należy się nimi przejmować ani panikować. Nie są oznaką przedwczesnego porodu. Nie powinny być bolesne, a jedynie lekko odczuwalne, choć mogą prowadzić do dyskomfortu. Ich pojawienie się oznacza, że z dzieckiem wszystko jest w porządku. Gorzej, jeśli do początku trzeciego trymestru nie odczujemy żadnych skurczy przepowiadających. Wtedy warto zasięgnąć opinii lekarza.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć)

Objawy porodu - skurcze przepowiadające

źródło zdjęcia: Getty Images / Halfpoint

Skurcze Alvareza a skurcze Braxtona-Hicksa

W trzecim trymestrze pojawiają się skurcze innego rodzaju, choć także przepowiadające. Noszą nazwę skurczy Braxtona-Hicksa. Są bardziej bolesne i regularne. Mogą trwać nawet kilka minut, wywołując panikę – szczególnie u pierworódek. Kiedy dołączają do nich bóle krzyża, najprawdopodobniej zaczniemy pakować się już do szpitala – niepotrzebnie.

Wystarczy zmienić pozycję i ćwiczyć głębokie wdechy. Po kilku minutach skurcze powinny ustąpić. Jeśli jednak skurcze nie ustępują, są bardzo częste i regularne – występują w odstępach ok. 10-minutowych – lepiej pojechać do szpitala.

Nie muszą one oznaczać rozpoczynającego się porodu, jednak warto zbadać dziecko i rytm skurczów macicy, by ewentualnie wykluczyć przedwczesne narodziny.

Objawy porodu na 2 tygodnie przed terminem

Blisko wyznaczonego terminu porodu zaczną pojawiać się kolejne objawy porodu. Należą do nich:

 • obniżenie brzucha,
 • mniejsza ruchliwość dziecka,
 • większe parcie na pęcherz,
 • pojawienie się mleka w piersiach.

Mleko w piersiach może pojawić się znacznie wcześniej, co nie jest dobrym znakiem. Zbyt wczesna laktacja może sprawić, że mleko zaniknie, zanim dojdzie do porodu. Istnieją natomiast sposoby, jak podtrzymywać laktację, z których warto skorzystać. Jest to chociażby odciąganie całości mleka za pomocą laktatora.

Mniejsza ruchliwość dziecka natomiast jest wynikiem zmniejszenia dostępnej przestrzeni w macicy i nie powinna stanowić powodów do obaw, jeśli ruchy dalej są regularne i wyczuwalne.

Wszystkie wyżej opisane objawy porodu to znaki, że dziecko jest już bardzo nisko i szykuje się do przyjścia na świat. Jeśli jeszcze nie mamy spakowanej torby do szpitala – to ostatni moment, by to zrobić w spokoju.

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

Obniżenie brzucha - objawy zbliżającego się porodu

źródło zdjęcia: Getty Imagestatyana_tomsickova

Na 3 dni przed porodem

Te trzy dni to bardziej termin umowny – mogą być to cztery albo dwa – ale z pewnością w ciągu kilku dni nastąpi poród. Pierwszy objaw rozpoczynającego się porodu to wypadnięcie czopa śluzowego. Czop śluzowy chroni dziecko przez cały okres ciąży – zapobiega infekcjom i wypływaniu wód płodowych.

Jeśli organizm się go pozbywa, to oznacza, że nie jest już potrzebny, a więc dziecko za chwilę przyjdzie na świat. Spokojnie – ta chwila trwa około 3 dni. Zwróćmy uwagę, czy z kanału rodnego nie wydostają się wody płodowe. Jeśli tak – najlepiej jest udać się do szpitala, by tam spędzić ostatnie kilkadziesiąt godzin. Zbyt mała ilość wód płodowych może być niebezpieczna dla dziecka.

Kolejną fazę zwiastuje oczyszczanie się organizmu za pomocą wymiotów i biegunki. Zalegający stolec i treść żołądkowa nie ułatwiają porodu, dlatego nasze ciało się ich pozbywa. Problemy z układem pokarmowym świadczą o tym, że akcja porodowa już się rozpoczęła i jesteś właśnie w jego pierwszej fazie.

Dowiedz się więcej: Jak przyspieszyć poród – najskuteczniejsze sposoby

Kiedy na salę porodową?

Każda kobieta nieco inaczej przechodzi zarówno ciążę, jak i poród. Niektóre panie doświadczą najpierw odejścia wód płodowych, inne będą zmagać się ze skurczami. Zarówno jeden, jak i drugi objaw porodu jest przesłanką do tego, by pojechać do szpitala. Skurcze powinny:

 • występować co ok. 8-10 minut,
 • być silne,
 • być regularne,
 • nie ustępować przy zmianie pozycji,
 • wywoływać lekkie uczucie parcia w kroku.

Jeśli najpierw odeszły nam wody płodowe – bez obaw, skurcze porodowe pojawią się lada chwila.

Dowiedz się więcej: Wyprawka do szpitala – co spakować dla mamy, a co dla dziecka

Pierwsze objawy porodu to znak, by spakować walizkę do szpitala

źródło zdjęcia: Getty Images / doble-d

Fazy porodu naturalnego

Do szpitala trafiamy dopiero na końcówkę pierwszej i początek drugiej fazy akcji porodowej. Skurcze zaczynają występować co minutę i są bolesne. W tym momencie pęka pęcherz płodowy – jeśli nie miało to miejsca wcześniej. Leżenie nie pomaga i jedynie wzmacnia ból. Na tym etapie najlepiej jest:

 • chodzić,
 • bujać się i podskakiwać delikatnie na piłce,
 • skorzystać z ciepłego prysznica.

Sposoby pokonania bólu porodowego są zwykle prezentowane w szkole rodzenia.

Naturalny objaw porodu w tej fazie to także chęć ucieczki do bezpiecznego schronienia, jakim jest dom. To całkowicie normalne zachowanie, które musimy przezwyciężyć. Mimo bólu i dyskomfortu powinnyśmy ubrać się i pójść do wyjścia. To także oznaka zbliżających się skurczy partych, których nie można przegapić.

Rozpoczyna się ostatni etap drugiej fazy porodowej, która zakończy się narodzinami dziecka. Pamiętajmy, że cały czas mamy wsparcie położnej, która będzie nam podpowiadać, kiedy przeć i jak oddychać.

Dowiedz się więcej: Poród naturalny krok po kroku

Ostatnie fazy porodu – okres łożyskowy i poporodowy

Jeśli wszystko odbyło się bez komplikacji, w tym momencie mamy możliwość po raz pierwszy zobaczyć nasze maleństwo. Skurcze są teraz delikatne i oznaczają naturalny proces obkurczania się macicy. Pozostaje jeszcze wyparcie łożyska, które przynosi ulgę kobiecie. Wkraczamy w fazę połogu.

Połóg to czas od zakończenia akcji porodowej, który trwa około 6 tygodni. W tym czasie hormony przestają w nas buzować, całkowicie obkurcza się macica, a nasze ciało wraca powoli do poprzedniego wyglądu.

Dowiedz się więcej: Poród w wodzie – czym różni się od zwykłego porodu?

Bolesne objawy porodu pójdą w niepamięć, gdy zobaczysz swoje dziecko

źródło zdjęcia: Getty Images / NataliaDeriabina

Poród jest zdarzeniem wyjątkowym w życiu każdej kobiety. Choć wiąże się z bólem i wieloma wyrzeczeniami, to warto na niego czekać. Większość kobiet twierdzi, że każdy kolejny jest prostszy i szybszy. U pierworódek cała akcja porodowa może trwać nawet 24 godziny. Dlatego nie musimy przejmować się, że nie zauważymy, gdy pojawiają się wszystkie objawy porodu. Po części zauważymy i rozpoznamy je instynktownie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ