ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
17 Paź, 2017 - 05:00
O jakiej porze najlepiej pić kawę?

O jakiej porze najlepiej pić kawę?

ARTYKUŁ PARTNERA

Uwielbiasz zaczynać dzień od porannej kawy? Możesz się zdziwić, ale niestety, nie jest to dobre dla Twojego zdrowia. Co więcej, może utrudnić skupienie w pierwszych godzinach pracy!

Kawa zwiększa poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a ten i tak jest rano dość wysoki. Ponadto, mocna kawa wypita na pusty żołądek daje co prawda krótkotrwały efekt pobudzenia, ale tuż po nim następuje pogorszenie koncentracji i senność. Jaka jest zatem najlepsza pora na picie kawy, żeby w pełni wykorzystać jej właściwości?

Zgodnie z chronofarmakologią, która zajmuje się badaniem wpływu rytmów dobowych organizmu na skutki farmakologiczne leku, rozmaite substancje chemiczne mają na ludzi inny wpływ w zależności od pory dnia, w jakiej zostaną podane.

Praca naszego ciała zależy od hormonów – stąd również różnice w długości działania, transporcie do tkanek, a nawet poziomie wrażliwości na działanie danej substancji. Hormony nie są wydzielane przez całą dobę, lecz ich regulacja zależy od pory dnia. Za napęd naszego wewnętrznego zegara odpowiada część mózgu zwana podwzgórzem. Rejestruje ona ilość światła docierającą do siatkówki oka i reguluje rytm dobowy oraz wydzielanie danych hormonów w odpowiednich godzinach.

A jak to się ma do kawy?

Poranna kawa – czy rzeczywiście pobudza?

Kawę pijemy dlatego, że przypisujemy jej właściwości pobudzające. Kiedy czujemy się zmęczeni, wystarczy łyk kawy w biurze, przyrządzonej w ulubiony sposób, a perspektywa zadań do wykonania robi się mniej przytłaczająca. Wiele osób czuje dzięki temu, że czarny napój poprawia ich skupienie.

Jak jest w rzeczywistości?  Kawa – owszem – zawiera kofeinę o działaniu pobudzającym. Jednak rano, pomiędzy 8:00 a 9:00, w organizmie odnotowuje się najwyższe stężenie kortyzolu, znanego „hormonem stresu”. To oznacza, że organizm nie może ulec wtedy pobudzeniu, ponieważ już jest pobudzony (chociaż wciąż odczuwamy senność). Przyjmowana o tej porze kofeina nie wpłynie pozytywnie na samopoczucie, może tylko przyczynić się do zwiększonej nerwowości i zakłócenia cyklu hormonalnego.

Picie kawy o tej godzinie ma jeszcze jedną wadę – mianowicie organizm przyzwyczajony do stałej dawki kofeiny dostarczanej codziennie w tym samym czasie traci wrażliwość na jej działanie. Wtedy zaczynamy potrzebować coraz większych dawek, żeby odczuć pożądane działanie napoju.

Osoby, które nie wyobrażają sobie poranka bez kofeinowego zastrzyku energii, powinny wypić kawę przed godziną 7:30.

Pamiętaj! Kofeina utrzymuje się w organizmie od 1 godziny do 4 godzin, potem następuje pogorszenie koncentracji i zwiększona senność. Należy też pamiętać, żeby pić kawę w małych dawkach, tylko wtedy można uzyskać oczekiwany efekt. W wyższych – kofeina obniża sprawność i dekoncentruje. Dzienna zalecana dawka kofeiny wynosi 300 ml.

Jaki jest najlepszy moment na wypicie kawy?

Najlepiej pić kawę tuż po tym, jak dotrzemy do pracy, czyli między 9:30 a 11:00. Wtedy warto udać się do ekspresu do kawy i spędzić przy nim chwilę na rozmowach z kolegami z biura w trakcie picia ulubionej latte macchiato czy cappuccino. Wówczas poziom hormonu stresu w organizmie spada i kolejny jego wzrost nastąpi dopiero o godzinie 12:00 – potem utrzymuje się przez godzinę.

A kiedy przychodzi czas na następną filiżankę? Kolejne spadki energii można zniwelować kawą wypitą około 14:00 i 17:00. Należy jednak pamiętać, żeby dostosowywać kofeinowe dawki do swojego trybu dnia.

Pamiętaj! Kofeina zaczyna działać po 30 minutach, więc należy nieco poczekać, aż pomoże nam zrealizować zadania z dziennego harmonogramu.

Czy wiesz, że…?

Według raportów sporządzanych z okazji Światowego Dnia Kawy w 2014 roku wynika, że 55% pracowników pije kawę podczas pracy, a 43% z nich twierdzi, że bez porannej dawki kofeiny czują się mniej produktywni. Grupy zawodowe najbardziej ceniące sobie właściwości kawy to pracownicy gastronomii, naukowcy, przedstawiciele handlowi, osoby związane z mediami, marketingowcy, PR-owcy i konsultanci biznesowi.

Warto, by pracodawca zadbał o dostęp do kawy, ponieważ spożywana w odpowiednich ilościach i o właściwej porze rzeczywiście przyczynia się do wzrostu produktywności. Dzięki możliwości dzierżawy i leasingu ekspresów, oferowanych przez Eden, na dobrej jakości kawę w biurze mogą pozwolić sobie zarówno duże, jak i małe firmy.

Kawa wieczorem – czemu unikać?

Według eksperymentu przeprowadzonego w Medical Research Council Laboratory w Londynie, mającego na celu zbadanie wpływu kofeiny na komórki, wypicie podwójnego espresso przed snem przyczynia się do tego, że zegar biologiczny przesuwa się o godzinę do tyłu. Kofeina opóźnia wzrost melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za zasypianie – co sprawia, że zegar biologiczny się resetuje. Przez to organizm jest zdezorientowany i nie wie, kiedy przychodzi dla niego naturalna pora na sen. Lepiej zatem wstrzymać się z piciem kawy wieczorem i zamiast tego wybrać wodę, która przyczynia się do poprawy koncentracji.

Informacje dotyczące kawy zebrał dostawca wody i kawy do biura i domu, firma Eden.

ZOBACZ RÓWNIEŻ