ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
02 Sty, 2017 - 13:05
Nowy rok – nowe mieszkanie?

Nowy rok – nowe mieszkanie?

ARTYKUŁ PARTNERA

Początek roku to czas wypełniania noworocznych postanowień. Najczęściej obiecujemy sobie, że zrzucimy kilka nadprogramowych kilogramów, będziemy więcej oszczędzać lub w końcu wybierzemy się na wymarzony, dwutygodniowy urlop. Wiele osób w nadchodzącym roku poszerzy listę marzeń o jeszcze jeden dodatkowy punkt: zakup własnego M4.

Z kredytem za pan brat

Pokolenie osób urodzonych w latach 80. i 90., mających w pamięci mieszkanie w trzypokoleniowej, ośmioosobowej rodzinie na 60m2, często, natychmiast po osiągnięciu finansowej niezależności, wyfruwa z rodzinnego gniazda. Coraz mniej młodych małżeństw decyduje się na mieszkanie kątem u rodziców, chcąc zapewnić odpowiednie warunki rozwoju swoim przyszłym pociechom.

Zakup mieszkania to decyzja, która wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Pomoc ze strony rodziców to zazwyczaj jedynie kropla w morzu potrzeb, dlatego coraz więcej osób w wieku 25-30 lat decyduje się na kredyt hipoteczny, który umożliwia rozpoczęcie życia na własny rachunek.

Jeden kredyt – wiele możliwości

Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć na zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Alternatywą dla drogich mieszkań w centrum miasta jest budowa domu na peryferiach miast. Istnieje także szerokie grono osób, które decydują się na przebudowę lub rozbudowę domu rodzinnego np. poprzez zaadaptowanie strychu lub parteru do warunków mieszkalnych. Koszt takiego remontu jest zazwyczaj dużo niższy niż zakup nowego mieszkania. Często takie rozwiązanie wybierają również osoby, których rodzice wymagają pomocy i stałej opieki.Kredyt hipoteczny może być także przeznaczony na remont lub modernizację mieszkania odziedziczonego po dziadkach lub krewnych.

Polacy kupują, deweloperzy budują, banki chętniej pożyczają

Poziom jakości życia Polaków systematycznie rośnie, a firmy budowlane i deweloperskie odnotowują pokaźne zyski. Nowoczesne osiedla powstają w całej Polsce, a mieszkania rozchodzą się jak świeże bułeczki. Sytuacja na rynku mieszkaniowym ma także niebagatelny wpływ na konkurencyjność ofert bankowych. Młodzi ludzie coraz wcześniej decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, traktując zakup domu lub mieszkania jako inwestycję na przyszłość, jednocześnie obawiając się zmiany warunków kredytowania na mniej korzystne. Biorąc pod uwagę horrendalnie wysokie opłaty za wynajem mieszkania, szczególnie w dużych miastach, kredyt hipoteczny na własne M4 wydaje się być dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż długoterminowy wynajem.