Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
14 Sty, 2019 - 07:09

Nowoczesne konto bankowe – najciekawsze innowacje bankowe w 2019 roku

Elzbieta Tchorowska

Nowoczesne konto bankowe ułatwia nam życie na wielu płaszczyznach. Rozwiązania wdrażane w naszym kraju zdobywają uznanie i nagrody na arenie międzynarodowej. Jakie są najciekawsze z nich?

Nowoczesne konto bankowe jest podstawą życia codziennego. Daje wiele możliwości, a dzięki niemu jesteśmy w stanie, przykładowo, zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. Ponadto, klienci bankowości mają dostęp do bardzo innowacyjnych rozwiązań. Wiele z nich wdrażanych jest w Polsce, inne doceniane są również poza granicami naszego kraju.

Nowoczesne konto bankowe – szereg ułatwień dla klientów

Systemy biometryczne

Coraz więcej banków wprowadza możliwość logowania się do systemu bankowości za pomocą danych biometrycznych, jakimi są odciski palców. Dzięki temu nie musimy już pamiętać haseł i pinów. Wystarczy dotknąć czujnika znajdującego się na naszym smartfonie, by móc w pełni korzystać z naszych pieniędzy. Takie ułatwienia wprowadziły między innymi następujące banki:

  • Millennium Bank,
  • PKO Bank Polski,
  • BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska),
  • Bank Pekao.

To bardzo duże ułatwienie, choć wiele osób jest zaniepokojonych gromadzeniem przez banki tak wrażliwych danych. Z pewnością zaś coraz więcej klientów korzysta z aplikacji mobilnych opartych na technologiach biometrycznych.

Opaski płatnicze

Płacenie w sklepie telefonem, zegarkiem czy brelokiem nie dziwi już nikogo. MasterCard poszedł o krok dalej i oferuje swoim klientom opaski płatnicze. Dzięki temu nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą karty czy smartfona, a nasze ręce zawsze pozostaną wolne.

Ta innowacja nie została wprowadzona bezpośrednio przez banki, ale mogą z niej skorzystać wszyscy ci, którzy posiadają karty płatnicze wydane przez MasterCard. Opłata za korzystanie z takiego narzędzia jest minimalna, a z pewnością ułatwia nam robienie zakupów.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza?

Sterowanie głosem

W tym roku coraz częściej będziemy się spotykać również z możliwością sterowania głosem, dzięki czemu nasza aplikacja bankowa powie nam:

Taką funkcjonalność oferują nam dwa banki: Nest Bank i Meritum Bank, choć w najbliższej przyszłości można spodziewać się podobnych aplikacji w innych instytucjach.

Wideoweryfikacja przy zakładaniu konta

Czasy, kiedy trzeba było udać się do placówki bankowej w celu założenia konta, odeszły już do lamusa dawno temu. Teraz jednak możemy to zrobić za pomocą wideoweryfikacji. Nie ma już potrzeby skanowania czy kserowania dowodu osobistego.

Wystarczy włączyć aplikację mobilną i przystawić swój dokument do kamerki smartfona. W odpowiedzi otrzymujemy kod autoryzacji i już możemy zalogować się na nasze konto. Taką funkcjonalność posiada mBank i Santander. W nieco ograniczonej wersji znajdziemy wideoweryfikację również w ofercie:

  • Alior Banku,
  • Inbanku,
  • Nest Banku.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka 

Jak jeszcze wykorzystuje się nowe technologie w bankowości?

Nowoczesne konto bankowe, czyli integracja z Google Pay

Choć Google Pay nie jest nowym systemem, to dopiero ostatnio większość banków wprowadziła możliwość korzystania z tej aplikacji. Dzięki niej możliwe jest dokonywanie płatności w sklepie za pomocą telefonu komórkowego, ale nie tylko. Zamówimy towar w Internecie, czy skorzystamy z niej wszędzie tam, gdzie konieczne byłoby wyjęcie naszej karty płatniczej.

Dzięki ciągłemu podłączeniu do sieci nie musimy nawet odblokowywać telefonu czy otwierać żadnej aplikacji. Wystarczy wybudzić urządzenie i zbliżyć do terminala. Obecnie integrację z Google Pay oferuje aż 13 największych banków, a do końca roku z pewnością ich liczba się powiększy.

Dowiedz się więcej: Apple Pay, czyli nowe rozwiązanie płatnicze

Szybkie przelewy zagraniczne – idealne dla firm

To propozycja, z której z pewnością będą zadowoleni posiadacze kont firmowych. Natychmiastowe przelewy zagraniczne oparte na blockchainie stanowią rewolucję w bankowości. W krajach Unii Europejskiej pieniądze zostają przelane na drugie konto nawet tego samego dnia. Dzięki zastosowaniu blockchain transakcje są bezpieczne i odpowiednio zaszyfrowane. Taką usługę znajdziemy w ofercie Santander Bank Polska.

Nowoczesne konto bankowe założone w Polsce daje klientom możliwość skorzystania z naprawdę wielu innowacji. Banki na terenie naszego kraju wdrażają coraz nowsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, które zdobywają uznanie również poza granicami Polski.

Ponieważ branża Fintech rozwija się niezwykle dynamicznie, z pewnością jeszcze nie raz zostaniemy zaskoczeni innowacyjnymi rozwiązaniami, które ułatwią nam korzystanie z usług bankowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ