Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
17 Paź, 2017 - 03:00
Nowoczesna kuchnia, czyli jaka?

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka?

Julia Ziółkowska

Z czym może kojarzyć się nowoczesna kuchnia? Technologie, design czy gadżety? W pełni funkcjonalne pomieszczenie kuchenne może zawierać w sobie różne elementy. Dowiedz się więc, co w szczególności powinno znaleźć się w kuchni XXI wieku. Sprawdź, w jaki sprzęt warto zainwestować i dlaczego.

Pęd do nowoczesności w mieszkaniach rozpoczął się na dobrą sprawę na początku XX wieku. W latach 50-tych i 60-tych osiągnął swoje apogeum, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych sprzętów. Trend ten trwa do dziś. Jak wygląda nowoczesna kuchnia w XXI wieku?

Nowoczesna kuchnia a elektronika

Stylistyka i aranżacje idą z duchem czasu i to, co było na topie 50 lat temu, teraz odchodzi do lamusa. Część z nas jeszcze pamięta, gdy szczytem nowoczesności był elektryczny mikser lub sokowirówka. Jakie sprzęty są trendy obecnie?

Dobra lodówka to podstawa

Rekordy popularności biją lodówki, które posiadają w drzwiczkach dozownik zimnej wody i lodu w kostkach. Nie mówiąc już o tym, że producenci tych sprzętów potrafią ułatwić nam życie na tysiąc sposobów – dostępne są więc lodówki bezszronowe, szybkomrożące czy alarmujące o otwartych drzwiach. Wiele z nich posiada również akumulatory zimna i powłoki antybakteryjne.

Design też się liczy. Drogą i dobrą lodówkę można nawet porównać do ferrari w kuchni (nawet może mieć „czerwoną karoserię”). Nikogo nie zdziwi także wyświetlacz na drzwiach z timerem, kalendarzem, przeglądarką zdjęć i panelem sterowania temperaturami.

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? - dozownik zimnej wody

Ciśnieniowy ekspres do kawy

Nie możemy się już obejść bez nowoczesności. Kolejnym, dla wielu niezbędnym, wyposażeniem kuchni jest ekspres do kawy. Łatwy i szybki sposób na małą czarną lub latte, zależnie od programu urządzenia. Najbardziej wyspecjalizowane są ekspresy ciśnieniowe, które wypierają starszą technikę (z lat 90-tych) ekspresów przelewowych.

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? - ciśnieniowy ekspres do kawy

Bez przypaleń i poparzeń, czyli płyta indukcyjna

W dobrej kuchni z łatwością przygotowuje się posiłki. Pomoże nam w tym płyta indukcyjna. To wynalazek, który pozwala na niezależność od dopływu gazu, ponieważ jest w całości elektryczna. Aranżacje kuchni w pełni zelektronizowanej mają na celu nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale także estetykę.

Zwykła elektryczna kuchenka z płytą ceramiczną różni się bardzo od indukcyjnej. Palniki indukcyjne działają za zasadzie cewek wytwarzających szybkozmienne pole magnetyczne. Na takiej kuchence można używać tylko specjalnych garnków.

Płyta indykcyjna nie nagrzewa się samoistnie, jedynie wtórnie od potraw, dlatego bardzo trudno na niej cokolwiek przypalić lub oparzyć się. Ponadto, ceramiczne wykończenie kuchenek jest stosunkowo łatwe w czyszczeniu, ponieważ zawiera tylko płaską płytę – bez zakamarków utrudniających życie posiadaczom klasycznych kuchenek.

Dowiedz się więcej: 15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni >>

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka?

Zmywarka wyposażeniem każdej kuchni

Do standardów kuchennych powoli wkraczają zmywarki. Coraz częściej znajdują się na wyposażeniu, gdyż czasochłonne i mało ekologiczne zmywanie odchodzi do przeszłości.

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? - zmywarka

Ktoś, kto nowoczesną kuchnię wyobraża sobie jako pomieszczenie wypełnione światełkami i dźwiękami urządzeń elektrycznych – myli się. Nowoczesna kuchnia to nie miejsce na gadżety. Charakteryzuje ją przede wszystkim funkcjonalność, wygoda i energooszczędność, jest to przestrzeń stworzona z myślą o codzienności.

Dowiedz się więcej: Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz

Design w kuchni XXI wieku

Meble kuchenne stanowią potężne działy w salonach sprzedaży, gdzie każdy może wybrać coś dla siebie. Oczywiście, nie każda kuchnia musi przypominać statek kosmiczny, ale warto zwrócić uwagę na współczesne trendy.

Dowiedz się więcej: Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł >>

Pierwsze wrażenie otrzymamy umieszczając nowoczesne fronty kuchenne w odpowiednim szyku. Bardzo wygodne są kuchnie zabudowane, w których w środku szafek kryją się sprzęty AGD. Producenci tylko nam to ułatwiają, stwarzając modele przeznaczone pod zabudowę.

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon >>

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? - nowoczesne fronty kuchenne

Codzienność to przede wszystkim funkcjonalność – ważniejsze od tego, czy wybierzemy kuchnię czarną, białą, czerwoną lub w innych kolorach jest to, by powierzchnia blatów była łatwa w czyszczeniu, a całość zgrana pod względem stylowym z kafelkami na ścianach i podłodze.

Postarajmy się wybrać materiały, które trudno ulegają zarysowaniom, na przykład odpowiedniej twardości kamienie i niebrudzące się oraz nie przyjmujące plam. Najlepsze do tego celu będą:

  • płyta laminowana,
  • kompozyt (mieszanina minerałów naturalnych i żywicy akrylowej),
  • stal,
  • kamień naturalny,
  • szkło.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? - nowoczesne meble kuchenne

Wyposażenie nowoczesnej kuchni to także dobrej jakości laserowo ostrzone noże, blender o wysokich obrotach czy designerska zastawa stołowa. Kupując drobny sprzęt do kuchni miejmy na uwadze jego jakość.

Całość wyglądu kuchni musi często zawierać w sobie elegancję, ponieważ panujący trend na łączenie przestrzeni salonu z przestrzenią kuchenną wymaga odpowiedniego zgrania całości. Nie bez znaczenia będą więc także inne dekoracje, takie jak np. nowoczesne firanki do kuchni czy ozdobne półmiski na owoce.

Taka nowoczesna kuchnia będzie wizytówką naszego mieszkania. Wiadomym jest, że jest to przecież serce domu – tak uważa wiele osób, a także filozofia feng shui.

Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? - czerwone meble kuchenne

ZOBACZ RÓWNIEŻ