Mateusz Baj
Mateusz Baj
14 Lis, 2017 - 01:00

Nowoczesna diagnostyka – wyniki online ułatwiają życie pacjentów

Mateusz Baj

Tak działa obecnie nowoczesna diagnostyka – wyniki online możemy sprawdzić na ekranie naszego komputera, a nawet smartfona.

W wielu laboratoriach jest to już możliwe. Wyniki badań krwi czy badanie moczu można poznać online, bez konieczności wychodzenia z domu. Tak właśnie wygląda nowoczesna diagnostyka – wyniki online są dostępne dla każdego, potrzebować będziemy jedynie telefonu lub laptopa.

Nowoczesna diagnostyka – wyniki online a wyniki w placówce

Ten sposób badania i odbioru wyników zna chyba każdy z nas: najpierw trzeba odstać swoje w kolejce, aby wykonać badanie krwi czy moczu. Następnie wykonywane jest właściwe badanie, a za kilka dni trzeba znów udać się do przychodni – tym razem po to, żeby odebrać wyniki.

Ta sytuacja powoli jednak się zmienia, tak jak zmienia się współczesna diagnostyka – wyniki online są dostępne w coraz większej liczbie przychodni i punktów pobrań. Możemy poznać je w naszym domu, na ekranie komputera lub smartfona, a jeśli potrzeba – także wydrukować.

Jak to działa? Osoby, które posiadają skrzynkę poczty elektronicznej, czyli e-mail, nie muszą po wyniki fatygować się do przychodni i drugi raz stać w kolejce pod okienkiem laboratorium. Jeśli wyrażą na to zgodę i podadzą przy wykonywaniu badań swój adres poczty elektronicznej, o wynikach badań zostaną powiadomieni przez e-mail.

Warto zauważyć, że dzięki takiemu rozwiązaniu, efekty pracy laboratorium jesteśmy często w stanie poznać jeszcze tego samego dnia, w którym wykonaliśmy badania. Jednak nie tylko o czas tutaj chodzi. Ważne jest także to, że nie musimy fatygować się do przychodni czy punktu pobrań dwa razy.

Czy nasze wyniki online są bezpieczne?

Liderami na rynku nowoczesnej diagnostyki są obecnie: ALAB grupa (ponad 180 punktów pobrań) oraz DIAGNOSTYKA laboratoria medyczne (570 placówek). Co ciekawe, zarówno laboratoria DIAGNOSTYKA, jak i laboratoria ALAB oferują także możliwość wykonania badań w domu pacjenta – stanowi to duże udogodnienie dla osób starszych czy małych dzieci. A jak wygląda odbiór wyników w powyższych laboratoriach?

Wiele osób ma opory przed tym, by wyniki ich badań przychodziły bezpośrednio na pocztę e-mail. Obawiają się się, że ich dane – wyniki diag (sprawdź tutaj) czy wyniki alab (sprawdź tutaj) – wpadną w niepowołane ręce.

Tymczasem nowoczesne zabezpieczenia powodują, że taka diagnostyka – wyniki online – są całkiem bezpieczne. Przy pierwszym logowaniu pacjent otrzymuje bowiem specjalne hasło, które jest znane tylko jemu.

Jedynie znając to hasło można zalogować się do systemu i odczytać swoje wyniki badań. Jeśli więc dobrze strzeżemy tego hasła i nie ujawniamy go osobom postronnym, istnieje niewielki niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany pozna wyniki naszych badań.

Zazwyczaj przy wyrażaniu zgody na wysłanie wyników badań online, otrzymujemy szczegółową instrukcję, w której dokładnie opisany jest sposób logowania oraz zabezpieczenia zapobiegające dostaniu się naszych wyników w niepowołane ręce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ