ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
13 Sty, 2016 - 06:00
Pracodawcy 2016: Kto pojawi się w Polsce?

Pracodawcy 2016: Kto pojawi się w Polsce?

ARTYKUŁ PARTNERA

Polska to atrakcyjny obszar dla nowych inwestycji. W dalszym ciągu przyciągamy nowe firmy, a te oferują nowe miejsca pracy. Rok 2016 to niezła szansa na rozpoczęcie kariery!

Według raportu przygotowanego przez firmę EY (dawniej Ernst & Young) „Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2014”, Polska uplasowała się na pierwszym miejscu spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wśród obszarów, które są postrzegane jako najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Kolejne lata pokazały, że badania przyniosły bardzo trafne wnioski i poprawnie oceniły inwestycyjny potencjał naszego kraju. 2016 to w dalszym ciągu rozwój inwestycji i wejście na nasz rynek nowych przedsiębiorstw, a co za tym idzie, również nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.

Kto pojawi się w 2016 roku na rynku polskim?

Czyli przegląd nowych miejsc pracy:

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

W Łodzi pojawili się nowi inwestorzy i stworzono nowe miejsca pracy. W 2015 roku nowe firmy otrzymały zezwolenia na dołączenie do Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jeszcze w październiku teren strefy został powiększony o ponad 36 hektarów, dając tym samym więcej przestrzeni nowym przedsiębiorcom.

Euros:
Znany producent metalowych elementów stolarki budowlanej oraz stalowych konstrukcji zbudował kolejną halę produkcyjną i ma w planach zwiększenie produkcji i inwestycji, która do końca 2018 roku ma osiągnąć co najmniej 2 mln zł. Zatrudnienie w strukturach spółki znajdzie minimum 6 nowych pracowników, którzy utrzymają nowe miejsca pracy przez minimum 3 lata.

Poprawa:
Producent Opakowań Tekturowych Poprawa ma w swoich planach rozbudowę działającego zakładu w podstrefie Ostrzeszów. Łączny koszt inwestycji ma wynieść minimum 8 milionów złowych. W nowej hali produkcyjno-magazynowej wyposażonej w nową linię produkcyjną, zatrudnienie będzie miało szansę znaleźć 16 pracowników. 

Tommark:
Inną firmą, która zainwestuje w 2016 roku w podstrefie Konstantynów Łódzki jest przedsiębiorstwo Tommark. Planowany wydatek 12,3 mln zł z datą końcową inwestycji wyznaczoną na koniec 2018 r. to powstanie 20 nowych miejsc pracy. 
 
BSH:
W 2016 roku nowe miejsca pracy otworzy również firma BSH (Bosch und Siemens Hausgerate) Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Trzy łódzkie działające fabryki pralek, zmywarek i suszarek do ubrań planują zatrudnienie nowych osób do zróżnicowanych obszarów działalności. Potrzebni będą pracownicy z wykształceniem ekonomicznym i technicznym. 
 

Wrocław, Środa Śląska, czyli BASF tworzy nowe miejsca pracy

Rozpoczęta w 2014 roku inwestycja o wartości ok. 150 milionów euro niedaleko Środy Śląskiej to kolejne miejsca pracy na Dolnym Śląsku. Kontynuowana rozbudowa zakładów firmy BASF, zajmujących się produkcją katalizatorów samochodowych daje szansę na zatrudnienie ponad 400 osobom, z których ponad 250 rozdyponowanych zostanie na przełomie lat 2015 i 2016. 

BASF poszukuje głównie osób do obsługi nowych linii produkcyjnych, jednak nie zabraknie również ofert dla specjalistów do spraw logistyki, kontroli jakości czy BHP.

BASF Polska znalazła się na liście najatrakcyjniejszych pracodawców w naszym kraju i uzyskała wyróżnienie jako Idealny Pracodawca w kategorii Nauki ścisłe.  
 

Praca zdalna, czyli praca dla informatyków w 2016

Na tysiąc nowych miejsc pracy mogą liczyć osoby z wykształceniem oraz doświadczeniem informatycznym i finansowym. Amerykański Crossover poszukuje specjalistów chętnych do dołączenia do międzynarodowych projektów, w które zaangażowana jest firma. Oferowane zatrudnienie będzie miało charakter pracy zdalnej, którego celem jest dotarcie do wszystkich regionów i znalezienie docenianych specjalistów. Najlepsi kandydaci mogą liczyć na wynagrodzenie do 8 tysięcy dolarów miesięcznie. 

Pojawienie się Crossover w Polsce związane jest z coraz lepszym wizerunkiem krajowych specjalistów z dziedziny informatyki za granicą. Firma jednak poszukuje nie tylko programistów, ale również doświadczonych osób w finansach, marketingu czy sprzedaży. Rekrutacja oparta będzie na specjalistycznych testach, których celem jest znalezienie najlepszych wśród kandydatów. 
 

Szczecinek – nowa fabryka i nowe miejsca pracy

Zajmująca się produkcją mebli tapicerskich firma Nitex ma w planach otwarcie nowego zakładu w Szczecinku. We współpracy z burmistrzem miasta oraz powiatowym urzędem pracy, stworzonych zostanie ok. 50 nowych miejsc pracy. Nitex poszukuje przede wszystkich szwaczek i tapicerów. Zainteresowane osoby zostaną przeszkolone a następnie poddane procesowi rekrutacji. Firma Nitex posiada również zakład w Wąbrzeźnie. 
 

Piła, czyli inwestycje w gospodarce odpadami

Na nowe miejsca pracy mogą również liczyć mieszkańcy Piły. Wyspecjalizowane Centrum Zarządzania Należnościami, należące do spółki Altvater Piła, planuje zatrudnienie nowych pracowników. Początkowo poszukiwanych będzie 5 osób, jednak zespół ma być stopniowo powiększany w ciągu 2016 roku. 


Partner spółki Eneris Surowce to ogólnopolska firma, która posiada oddziały oraz inne Centra Usług Wspólnych w Kielcach, Warszawie i Jaworznie. Przeniesienie zarządzania należnościami firmy do Piły to szansa na rozwój miasta i sektoru.
 

Gdańsk i potentant finansowy

State Street, jednak z najstarszych amerykańskich instytucji finansowych, w 2016 roku otworzy swoje drugie polskie biuro w gdańskim kompleksie biurowym Alchemia. Firma posiada już filię w Krakowie, której działalność ruszyła w 2007 roku. 

Planowane pomorskie biuro docelowo ma zatrudniać ponad 1000 osób. Początkowo stworzonych zostanie 350 miejsc pracy, które wypełnione zostaną w 2016 roku. State Street poszukuje nie tylko doświadczonych specjalistów w dziedzinie finansów, ale również młodych absolwentów, szukających międzynarodowego wyzwania i kariery.

Otwarcie firmy State Street w Gdańsku to szansa na zwiększenie inwestycji na Pomorzu oraz rozwój branży nie tylko finansowej, ale również sektora nowoczesnych usług biznesowych. 
 

Suwałki, czyli rozwój branży meblowej

Znany producent płyt meblowych Fabryka Mebli Forte dzięki wsparciu Ministerstwa Gospodatki stworzy nowy zakład w Suwałkach. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2016 – 2019, w czasie których na nowe zatrudnienie może liczyć ok 1000 osób. 

Nowy zakład produkcji mebli oraz płyt drewnopochodnych będzie zobowiązany do utrzymania niezmiennego poziomu zatrudnienia w ciągu minimum 5 lat od zakończenia budowy. Wymóg związany jest z uzyskaniem dofinansowania rządowego w wysokości 57,1 milionów złotych. 
 

Śląsk, czyli Gliwicka Strefa Ekonomiczna zaprasza

NGK Ceramics planuje otwarcie kolejnego zakładu w Gliwickiej Strefie Ekonomicznej. Aktualna produkcja filtrów i katalizatorów do silników spalinowych rozszerzona zostanie o nowe linie produkcyjne filtrów, które obniżają emisję spalin silników benzynowych. Działalność nowego zakładu ma ruszyć jeszcze w 2016 roku. 

Pierwsza pula nowych miejsc pracy obejmie 70 osób, jednak zatrudnienie ma systematycznie rosnąć wraz z rozwojem możliwości produkcyjnych nowego zakładu. W kolejnych latach pojawić się może ok 150 nowych wakatów. 
 

Nowy gracz w sektorze hodowlano-nasiennym

2016 rok to także start na polskim rynku niemieckiej firmy I.G. Pflanzenzucht GmbH München, znanej już na polskim rynku z kilku hodowli. Krajowy oddział firmy, czyli IGP Polska zajmować się będzie oferowaniem określonych odmian zbóż, kukurydzy i roślin strączkowych. Firma planuje prowadzenie aktywnych działań na rynku, nie ujawniła jednak liczby tworzonych nowych miejsc pracy.
 

Krakowska Strefa Ekonomiczna

Kraków również aktywnie przyciąga nowych inwestorów. Rozwijająca się krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydaje kolejne pozwolenia na rozpoczęcie działalności na jej obszarze. 

W 2016 roku planowane zmiany to między innymi rozbudowa zakładów produkcyjnych meblarskiej spółki Cordia. Duże inwestycje planują również firma Rafo, zajmujący się produkcją wyrobów z drewna oraz Bauwer należący do branży materiałów budowlanych. 

Działająca w podstrefie niepołomickiej firma FoodCare zainwestuje prawie 10 milionów złotych w stworzenie nowej linii produkcyjnej. 

Planowane na 2016 rok działania przyczynią się do powstania ponad 300 nowych miejsc pracy. Krakowska SSE planuje rozszerzenie swojego obszaru, który pozwoli na rozpoczęcie nowych inwestycji i zwiększenie lokalnego zatrudnienia. 
 

Warmia i Mazury również w grze

Warmiństko-Mazurska SSE nie pozostaje w tyle i szykuje nowe inwestycje. Ponad 80 nowych miejsc pracy stworzonych zostanie dzięki zleceniom wydanym trzem firmom. Poligraficzny “POL-MAK” w Iławie przygotowuje konstrukcję nowej hali wraz z nowoczesną linią produkcyjną. Fabryka Mebli Taranko również planuje budowę nowej hali w Morągu oraz rozwój istniejących zakładów. FMR Lisicki z kolei stawia na Nidzicę i stworzenie nowego zakładu do produkcji maszyn rolniczych.
 

Dlaczego inwestorzy wybierają Polskę?

  • Wykwalifikowani pracownicy

Polacy są utalentowani, dobrze wykształceni i ambitni. Posiadamy motywację do nauki, wysoką etykę pracy oraz lojalność. Na tle innych krajów, jesteśmy także wyjątkowo przedsiębiorczy. Wykwalifikowana kadra to podstawa w poszukiwaniu lokalizacji pod centrum usług biznesowych.

Dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie, informatycy i naukowcy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami międzynarodowych firm w wielu branż, szczególnie technologicznych.

  • Zróżnicowanie gospodarki

W Polsce znaleźć można rzesze przedsiębiorstw z różnych branż. Nie brakuje przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych czy rolniczych. Znalezienie solidnych partnerów gospodarczych w takich sektorach jak motoryzacja, przetwórstwo spożywcze, produkcja lotnicza, elektronika czy informatyka nie należy do trudnych zadań.

  • Stabilność makroekonomiczna

Nasz kraj jako jedyny w Europie uniknął głębokiego kryzysu gospodarczego. Finanse publiczne pozostają w lepszym stanie niż wynosi średnia unijna. W planowaniu długoletnich inwestycji pomaga nie tylko dobry stan finansów publicznych, ale również stabilność i przewidywalność gospodarcza.

  • Inwestycje infrastrukturalne

W ciągu ostatnich lat łatwo zauważyć rozwój transportu drogowego oraz kolejowego. W tyle nie pozostaje również modernizacja infrastruktury energetycznej. Wprowadzane zmiany stwarzają nowe możliwości biznesowe dla wielu międzynarodowych graczy.

  • Duży rynek wewnętrzny

Polska to jeden z większych europejskich krajów. Około 39 milionów konsumentów pozwala na zróżnicowanie działań w wielu branżach.

  • Przyjazne biznesowi środowisko

Na wyróżnienie w tej kwestii zasługuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która udziela dużego wsparcia w procesie selekcji nowych inwestycji.

  • Dobra lokalizacja

Położenie Polski w samym centrum Europy i na skrzyżowaniu jej głównych szlaków komunikacyjnych ułatwia eksportowanie towarów do wszystkich krajów europejskich. Wśród głównych partnerów handlowych Polski są m.in.: Niemcy, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Ukraina i Hiszpania.

  • Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE)

Oferujemy zagranicznym firmom szereg atrakcji inwestycyjnych. Jedną z wielu możliwości jest ulokowanie inwestycji na terenie SSE, czyli wyodrębnionych obszarów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej na specjalnych, preferencyjnych warunkach. SSE oferują nowym inwestorom atrakcyjne ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu i dobrze przygotowane tereny pod inwestycje.