Michał Nielub
Michał Nielub
04 Maj, 2019 - 00:00

Włochy: Nocne życie w Wenecji od A do Z

Michał Nielub

Nocne życie w Wenecji to jeden z argumentów, dla których warto wpaść do włoskiego miasta na wodzie, by przednio się zabawić – niekoniecznie w gondoli.

Wenecja to miasto słynące z romantycznej atmosfery, którą budują śpiewający gondolierzy, urokliwe mosty pomiędzy kameralnymi uliczkami i pary zakochanych, którzy uczynili Wenecję nieformalną stolicą miłości. Budzi to powierzchowne kojarzenia z sielskością i spokojem, jaki rzeczywiście zdarza się tu czasem poza sezonem. Zdecydowanie częściej bywa jednak, że miasto bucha gwarem i zabawą, chociażby po zmroku, kiedy nocne życie w Wenecji tętni i kusi.

Urlop we Włoszech pełen weneckich rozrywek

Choć miasto mostów i kanałów nie jest najbardziej imprezowym miejscem we Włoszech, nie można narzekać na deficyt atrakcji w Wenecji. Miasto ma swój specyficzny rytm, do którego trzeba się dostosować, by móc nie tylko odpocząć, ale także dobrze się zabawić.

Umożliwia to bogata oferta wielu klubów, pubów i restauracji. W Wenecji warto także rozważyć udział w wydarzeniach kulturalnych, które dzieją się tu często regularnie każdego roku (festiwale, rocznice, święta patrona) lub okazyjnie (spektakle, koncerty, performance).

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – wydarzenia w Wenecji, których nie możesz przegapić

Nocne życie w Wenecji podczas karnawału

Niepodważalnie najbardziej rozrywkowym okresem dla miasta jest słynny karnawał wenecki. Być może Wenecja nie staje się wówczas europejskim Rio de Janeiro, ale wciąż jest to miejsce najpopularniejszej maskarady, która przyciąga jak magnes – niepowtarzalną historyczną i tajemniczą atmosferą.

Korowód postaci w barokowych (i nie tylko) strojach snuje się po ulicach w ciągu dnia. Nocą zaś tłumy rozpierzchają się tam, gdzie mogą świętować ostatki dobrobytu przed nadejściem Wielkiego Postu. Nazwa „carnevale” funkcjonuje w końcu w swej formie nie bez powodu, znacząc w języku łaciny ni mniej, ni więcej jak: „żegnaj,mięso!”.

Noc ostatniego wtorku w karnawale

Miejscem najpiękniejszej karnawałowej nocy staje się Plac Świętego Marka, na którym trwa wówczas huczny bal. Miasto skrzy się tysiącem świateł pochodzących z woskowych ogarków trzymanych w dłoni przez uczestników zabawy, świec stojących w oknach weneckich domostw, płonących pochodni, miejskich latarni i gwiazd, które odbijają się w powierzchni wody.

Tylko wtedy nocne życie w Wenecji gwarantuje możliwość oderwania się od rzeczywistości poprzez uliczną metamorfozę. W tradycyjnej weneckiej masce i zwiewnej pelerynie, w przebraniu postaci z bajek lub z pomalowaną twarzą – nieistotne, jak świętuje się karnawał, ważne, by brać z tej nocy jak najwięcej, bo następna taka okazja dopiero za rok.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Wenecji, które musisz poznać

Nocne życie w Wenecji - karnawał

źródło zdjęcia: Getty Images / melodija

Dyskoteki i kluby z muzyką na żywo

Nocne życie w Wenecji toczy się w całym mieście, ale najbardziej popularną dzielnicą imprez jest Dorsoduro. Jak przystało na włoskie miasto, turyści oczekują od Wenecji odpowiedniego temperamentu i możliwości rozładowania się w szaleństwie niekoniecznie sobotniej nocy. Zbawienne w tej materii okazują się kluby oferujące zabawę przy muzyce granej na żywo, a także nowoczesne dyskoteki, w których można tańczyć do białego rana.

Piccolo Mondo

Niegdysiejsza galeria sztuki dziś pełni funkcję miejskiej dyskoteki, mogącej pochwalić się mianem najstarszej w całej Wenecji. Cena wstępu oscyluje pomiędzy 15 a 25 euro, a jej składową jest także powitalny drink, będący niezwykle sympatycznym akcentem po wstąpieniu do tego nocnego klubu.

Największym walorem Piccolo Mondo jest możliwość absolutnego wyszalenia się wśród tańczących i skaczących turystów. Miejscowi co prawda wybierają na relaks nieco inne miejsca, ale jest to kwestia gustu.

Przednia zabawa wśród osób z różnych zakątków świata, przy dźwiękach różnorodnej muzyki przy ulicy Accademia 1056 może uświetnić niejedną noc podczas wakacji we Włoszech.

 

Klub Tag

Niewielki lokal przy Via Giustizia 19 to miejsce doskonałe do całonocnej zabawy w rytm elektronicznych, ale i jazzowych dźwięków. Podziemny klub odznacza się intrygującą atmosferą i różnorodnością tematyczną imprez, w zależności od dnia tygodnia czy sezonu.

Tag zrealizuje muzyczne fantazje amatorów dobrej muzyki i umożliwi zanurzenie się we włoskiej kulturze, a jednocześnie może stać się miejscem dzikiej, tanecznej zabawy, która w sezonie kończy się nawet nie o poranku, ale przed południem, pozwalając zmęczonym turystom i pracownikom na nieco snu przed kolejnym szaleństwem.

Venice Jazz Club

Przy ulicy Dorsoduro 3102 znajduje się wyjątkowy przybytek, który wręcz zachwyca przytulną, kameralną atmosferą. Autentyczności klubowi dodaje fakt, że jego właściciel jest muzykiem, który sam niekiedy zabawia gości, grając na fortepianie w lokalu. Charakter miejsca niewątpliwie zrodził się z pasji.

Przyciąga to wielu miłośników dobrego jazzu, zatem wybierając się do Venice Jazz Clubu, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji, która zagwarantuje nam miejsce wewnątrz.

Choć oferta gastronomiczna lokalu nie jest nazbyt bogata, klub oferuje przepyszne desery i drinki, z których jeden, zgodnie z włoskimi obyczajami, dostaje się na wejściu, po opłaceniu kosztów wstępu.

 

Bary i lokale z przekąskami oraz regionalnym winem

Nocne życie w Wenecji nie musi wiązać się z wyczerpującym tańcem do późnych godzin w nowoczesnej dyskotece ani uczestnictwem w muzycznym spotkaniu. Nie zawsze ma się przecież ochotę na zgiełk i towarzystwo ludzi, z którymi często nie łączy nas żadna wspólna płaszczyzna.

Dla amatorów spotkań w wąskim gronie przyjaciół oraz zakochanych, którzy pragną skupić się na własnym towarzystwie, idealnym wyborem będą niewielkie, kameralne bary i kawiarenki, których w Wenecji jest co najmniej kilka.

AquAlta

Mieszcząca się w Mestre, na terenie stałego lądu, wenecka knajpka wyróżnia się nowoczesnym i stylowym wnętrzem, które oferuje nam odpoczynek wśród lokalnych włoskich specjałów.

Pyszne Prosecco za symboliczne 3 euro i szczodry półmisek mięsa i pieczywa podawany do napojów zachęca swoich gości do powrotów przy najbliższej okazji. Jest tu przytulnie i bardzo wenecko, o czym świadczy obecność  samych Włochów. Noc w lokalu przy Piazza Barche 37 nie może się nie udać.

Bar Dandolo

Znajdujący się w XIV-wiecznym hotelu Danieli bar to miejsce nad wyraz ekskluzywne i prestiżowe. Nawiązujące do historii gmachu szlachetne wnętrze cieszy oczy gości odwiedzających bar zazwyczaj w celu odpoczynku od szarej codzienności i ulicznej atmosfery miasta.

Imbryk aromatycznej herbaty Earl Grey w przestrzeni ukazanej w znanych filmach o Jamesie Bondzie (jak również w „Turyście” z Angeliną Jolie) zabierze nas do świata wyrafinowanej eleganckiej Europy.

 

El Refolo

Maleńka, lecz zawsze przepełniona ludźmi winiarnia z genialnymi kanapkami panini i wspaniałym widokiem na wenecki dziedziniec znajduje się przy ulicy Castello 1580.

Stoły wystawiane na zewnątrz pozwalają cieszyć się pełnią smaków włoskich potraw i słońcem, które nie szczędzi promieni wobec odwiedzających Wenecję turystów. Idealne miejsce na długie nocne rozmowy w gronie najbliższych i celebrowanie codzienności w regionalnym stylu.

Nocne życie w Wenecji ma różne oblicza. Można tu zaznać zabawy w gorących rytmach włoskich klubów, ale także przysiąść w urokliwej knajpce przy filiżance herbaty lub kieliszku wina i odpocząć. Ciekawym pomysłem na nocne odreagowanie po wyczerpującym dniu jest także spacer po ulicach cudownie oświetlonej wyludnionej Wenecji lub… wizyta w kasynie. Jakiejkolwiek formy nocnego życia w Wenecji nie wybierzemy, z pewnością będziemy bawić się wybornie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ