Michał Nielub
Michał Nielub
20 Kwi, 2019 - 00:00
Chorwacja: Nocne życie w Trogirze od A do Z

Chorwacja: Nocne życie w Trogirze od A do Z

Michał Nielub

Nocne życie w Trogirze, portowym miasteczku nad Adriatykiem, kwitnie zwłaszcza w sezonie, gdy tłumy mieszkańców i turystów bawią się ramię w ramię.

Wakacje w Chorwacji kojarzą się z rytmem bałkańskiej muzyki, dobrodziejstwami morza w chorwackiej kuchni, ale i możliwości wypoczynku na malowniczych, niemal rajskich plażach. Istotne przy wyborze odpowiedniego miejsca na urlop są też obiekty muzealne i bogactwo kulturowe, którego można doświadczać zarówno w dzień, jak i nocą. Nocne życie w Trogirze to doskonały przykład, iż nawet niewielkie chorwackie miasta mają dla przybyłych gości ogrom wrażeń.

Kultura po zmroku: wydarzenia w Trogirze

Oprócz bogatej oferty lokali gastronomicznych, barów z kolorowymi drinkami i urokliwych kawiarenek z unikalnym klimatem, Trogir wyróżnia się pełnym wachlarzem festiwali, koncertów i wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w mieście każdego roku. Wiele imprez rozpoczyna się wieczorem, urozmaicając tym samym nocne życie w Trogirze.

Letni Festiwal Kultury w Trogirze

Regionalne święto odbywające się regularnie przez cały okres wakacji to nieustająca biesiada i celebracja życia oraz chorwackiej kultury. Oprócz znakomitych wystaw, spektakli i festynów szczególnie wartościowych, gdy zwiedzamy Trogir z dziećmi, Letni Festiwal Kultury gwarantuje świetną zabawę po zmroku poprzez obcowanie z kulturą najwyższej próby.

Najbardziej doceniane wydarzenia to wieczory muzyczne, podczas których turyści mają szansę odbyć niezwykłą muzyczną podróż za pośrednictwem dźwięków oryginalnych chorwackich instrumentów oraz muzyki klasycznej, kameralnej czy folkowej.

Rybacka noc w Trogirze

Jedną z największych turystycznych atrakcji w Trogirze jest rybacki festyn. Nietuzinkowe wydarzenie łączy elementy regionalnego folkloru, takie jak muzyka i kult tradycyjnych zwyczajów, z doznawaniem przyziemnych rozkoszy życia.

Podczas festynu można bowiem spróbować rozmaitych przysmaków chorwackiej kuchni – owoców morza, świetnie przyrządzonych ryb, czy wypiekanego z pomocą starych receptur pieczywa moczonego w aromatyzowanej oliwie… Nocne życie w Trogirze nie ma sobie równych, gdy toczy się leniwym rytmem prostych przyjemności.

Trogirskie dni zbioru winogron

Wrześniowe święto owocowej płodności toczy się nie tylko za dnia, gdy w mieście odbywa się festyn i degustacja regionalnego wina. Gdy nadchodzi wieczór, pora na intrygujący konkurs na najlepsze nogi w mieście.

Jest to szczególnie interesująca konkurencja, zwłaszcza z perspektywy zagranicznych koneserów kobiecego piękna. Istotnym elementem „Dani trogirske jematve” jest także przeciąganie liny i różne pokazy związane z rzemiosłem i produkcją wina. W programie odnajdą się także rodziny z dziećmi, dla których przewiduje się wiele atrakcji.

Imprezie towarzyszą koncerty lokalnych zespołów oraz tańce specyficzne dla rejonu Trogiru. Muzea ani wykłady nie oddadzą wiedzy o chorwackiej tradycji tak wiernie, jak dzieje się to dzięki lokalnym eventom.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Trogirze, których nie możesz przegapić

Nocne życie w Trogirze - święto zbiorów winogron - ich uprawy otaczają Trogir

źródło zdjęcia: Getty Images / Jelena990

Nocne życie w Trogirze – kluby i dyskoteki

Jest wiele interesujących obiektów, które należy zobaczyć, spędzając urlop w Trogirze. Zabytki przybliżające historię miasteczka są liczne i nad wyraz ciekawe, jednak, jak powszechnie wiadomo, nie samą nauką żyje człowiek.

Żeby nieco się rozerwać i odpocząć po trudach zwiedzania trogirskich zabytków w promieniach chorwackiego słońca, warto spędzić wieczór (a może i całą noc) w gwarnym barze, gdzie Chorwaci uraczą nas dobrym alkoholem i, gdy tylko będziemy mieli nieco szczęścia, barwnymi opowieściami.

Klubokawiarnia Monaco

Nieopodal mostu na Wyspę Ciovo, przy ulicy Kralja Zvonimira 7 znajduje się lokal, który zawsze oblegają prawdziwe tłumy. Dzieje się tak przez wzgląd na reputację miejsca, w którym na wszystkich czeka dobra zabawa zaraz po przekroczeniu drzwi wejściowych i usłyszeniu pierwszych dźwięków muzyki, która porywa do tańca.

Oprócz niewątpliwego waloru, jakim jest położenie Monaco, atutem lokalu jest jego funkcjonalność. W ciągu dnia Monaco pełni rolę kawiarni, w nocy zaś zamienia się w przestrzeń dzikiej zabawy w rytmie hip-hopu, muzyki house i R&B. Najciekawszym dniem na zabawę w Monaco jest piątek. Można wówczas pobawić się przy muzyce na żywo.

Klub Focus

Przy ulicy Kardynała Alojzija Stepinca 112 mieści się Klub Focus, jedno z najbardziej gorących miejsc w całym Trogirze.  W ciągu dnia można tu wypić pyszną i ożywczą kawę, jednak prawdziwą twarz Focus ujawnia dopiero po zmroku.

Jedno z najlepszych miejsc, w którym nocne życie w Trogirze aż kipi, to ponad 500 metrów kwadratowych nowoczesnych wnętrz z widokiem na panoramę miasta. O godzinie 23:00 rozpoczyna się rozrywka na wysokim poziomie. Utalentowani DJ-e, znakomici tancerze i koncerty chorwackich artystów – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Trogirze, o których nie przeczytasz w przewodnikach

 

Nocne życie w Trogirze – bary i kafejki

Nie każdy gustuje w zatłoczonych miejscach, w których niejednokrotnie trudno usłyszeć swoje własne myśli. Choć dla jednego typu turystów największą rozrywką będą szalone tańce do białego rana, inni wybiorą wnętrza zacisznych knajpek, w których do późnej nocy można rozmawiać przy karafce dobrego wina lub imbryku herbaty.

Caffe Bar Smokvica

Radovanov Trg 9 skrywa w swoim wnętrzu prawdziwy klejnot. Niewielki, ale bardzo przyjemny lokal szczyci się atmosferą, która przyciąga zarówno turystów, jak i samych Chorwatów, którzy jak nikt potrafią docenić świetną zabawę.

Jednym z charakterystycznych walorów tego miejsca jest szeroki wybór piw regionalnych oraz drinków (również bezalkoholowych). Kolejnym atutem Baru Smokvica jest znakomite położenie umożliwiające obserwację leniwie płynącego życia i klimatu trogirskich uliczek. Miejsce staje się szczególnie przyjemne w weekend, gdy w lokalu rozbrzmiewa muzyka na żywo.

Corte Bar

Corte Bar przy Gradskiej Ulicy 35 należy do szczególnie gwarnych miejsc. Położony w sercu Trogiru bar dysponuje stolikami nie tylko w interesującym lokalu, ale i na zewnątrz. Drinki podawane w Corte Barze rozpieszczą nie tylko smakiem, lecz także oszałamiającym widokiem niemal rzeźbionych owoców zdobiących kieliszki i szklanki z pysznymi napojami.

Wnętrze baru fascynuje głównie ze względu na częste zmiany stylistyczne, jakie się w nim dzieją. Co roku jest więc nieco inaczej, ale nieustannie zaskakująco i bardzo miło, o co stara się nadzwyczaj profesjonalny personel.

Coctail Bar Padre

Niewiele jest miejsc takich, jak przy Ribarskiej 5, gdzie nie dość, że można smacznie zjeść, to także zachwycić się okolicą. Rozciąga się stąd bowiem wspaniały widok na deptak, dzięki czemu można poczuć specyfikę nocnego życia w Trogirze, poobserwować bawiących się ludzi oraz do nich dołączyć. Miejsce może nie odpowiadać osobom, które preferują spokojny relaks, ze względu na głośną muzykę wokół, ale niektórzy z kolei uważają Coctail Bar Padre za najlepszy lokal w mieście.

Dowiedz się więcej: Trogir: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

 

Wypoczynek w Trogirze można docenić ze względu na wiele walorów, jakimi miasteczko może się poszczycić. Należą do nich między innymi wspaniałe zabytki, możliwość plażowania nad ciepłym Adriatykiem oraz niezwykła, jak na tak niewielką miejscowość, ilość wydarzeń kulturalnych, organizowanych w dużej mierze cyklicznie już od wielu lat i wyróżniających się profesjonalną organizacją. Uatrakcyjnia to nocne życie w Trogirze, które toczy się tu raczej wyłącznie w sezonie. Dodatkowo turyści mają też wybór w kwestii nocnych klubów i barów, w których mogą spędzić niejedną niezapomnianą noc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ