Michał Nielub
Michał Nielub
27 Lis, 2018 - 19:56

Chorwacja: Nocne życie w Dubrowniku od A do Z

Michał Nielub

Nocne życie w Dubrowniku pozwala poznać to niezwykłe miasto z zupełnie innej strony. Dowiedz się, dlaczego każda noc tutaj będzie niezapomniana!

Majestatyczne góry, arkadyjskie wybrzeże i duch średniowiecza w świetle chorwackiego słońca to nie wszystko, co dalmackie miasto ma do zaoferowania. Nocne życie w Dubrowniku gwarantuje doświadczenia, o jakich Ci się nie śniło. Przekonaj się, dlaczego nie warto marnować czasu na sen w niesamowitym mieście Dubrownik. Zabytki architektury i nadmorskie położenie miasta tworzą po zachodzie słońca unikalną atmosferę, którą warto poczuć!

A jak autentyzm

Spacer o zmroku po ulicach, na których nie uświadczy się już tylu turystów co za dnia, ukazuje Dubrownik inaczej niż z perspektywy codziennego zwiedzania. Lokalni pieśniarze zgromadzeni na ulicach, śmiech zakochanych Chorwatów, smak regionalnego wina – to właśnie nocą można poznać autentyczną stronę miasta.

B jak bary

Tłok w lokalach wzmaga się z każdą godziną. Niektóre z nich są niewielkie i przytulne, inne zaś pozwalają na odrobinę szaleństwa, taniec w rytm chorwackiej muzyki i zabawę w iście europejskim stylu.

C  jak centrum

Centrum miasta to miejsce rozbrzmiewające gwarem i skupiające największą liczbę ludzi. Jest on niczym scena, na której rozgrywa się nocne życie w Dubrowniku. Różnorodność tematyczna lokali i bogactwo ulicznych performance’ów zachęca do zatrzymania się choć na chwilę i współuczestnictwa w przedniej zabawie.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Dubrowniku – przewodnik

Nocne życie w Dubrowniku rozgrywa się głównie w centrum miasta

źródło zdjęcia: Getty Images / mauinow1

D jak dyskoteka

Wielbicielom dyskotekowej zabawy poleca się Factory Club umiejscowiony w niegdysiejszej fabryce produkującej lakiery i farby. Lokal znajduje się przy ulicy Vukovarskiej i jest w stanie ugościć ok. 1500 imprezowiczów!

E jak europejski unikat

Dubrownik to fenomen na skalę całego kontynentu. Wspaniałe fortyfikacje i historyczne budowle wybijające się z półmroku robią ogromne wrażenie. Nocne życie w Dubrowniku to nie tylko zabawa i taniec, ale także magia oświetlonych średniowiecznych murów.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć

F jak festiwale

Liczne wydarzenia w Dubrowniku odbywają się właśnie po zmroku. Plenerowe wystawy, uliczne spektakle, nocne projekcje filmów, koncerty światowych muzyków i lokalnych grajków – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę, jaką oferuje nocne życie w Dubrowniku. Warto zapoznać się z ofertą Letniego Festiwalu w Dubrowniku lub Libertas Film Festiwal, który ukazuje wolność z perspektywy kina niezależnego.

G jak Gra o Tron

Niewiele osób wie, że chorwacki Dubrownik stał się pierwowzorem Królewskiej Przystani – stolicy Siedmiu Królestw. W ciągu dnia fani serialu „Gra o tron” tłumnie gromadzą się przy schodach do Wielkiego Septu i robią sobie zdjęcia. Warto nieco poczekać i wybrać się do filmowych przestrzeni po zmroku, by ujrzeć je w całej okazałości. Gdy turyści odpoczywają od zwiedzania, preferując najczęściej klubowe nocne życie, w Dubrowniku pustoszeje wówczas wiele ciekawych miejsc.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Tanie noclegi – TOP 11 propozycji

Nocne życie w Dubrowniku to także odwiedzanie znanych miejsc

źródło zdjęcia: Getty Images / rustyl3599

H jak historia

Średniowieczna architektura ucierpiała w wyniku bombardowań podczas wojny domowej w latach dziewięćdziesiątych. Efektownie odbudowane miasto ma bogatą historię, która w ciągu dnia bywa zagłuszona przez turystyczny zgiełk. Warto nieco zapoznać się z przeszłością Dubrownika i udać się na nocny spacer śladem historycznych dziejów miasta.

I jak imprezy

Mnogość i różnorodność klubów pozwala każdemu turyście znaleźć coś dla siebie. Wielbiciele ciężkich brzmień odnajdą się w Exit Rock Cafe, a amatorzy muzyki elektronicznej w klubie Lazareti słynącym z niezapomnianych imprez tanecznych. Miasto oferuje też zabawę w klimacie latynoskim – wystarczy udać się w tym celu do klubu Fuego.

J jak jedzenie

Nocne życie w Dubrowniku często skupia się wokół barów i restauracji. Można w nich odpocząć po całym męczącym i przeważnie upalnym dniu, zamówić lampkę wina i oddać się degustacji lokalnych potraw bazujących zwykle na owocach morza i świeżych warzywach. Jedną z polecanych przez turystów restauracji z daniami w przystępnej cenie jest Konoba Veranda przy Shtikovica 24a.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

 

K jak kolejka linowa

Cable car – kolejka linowa wioząca turystów na wzgórze Srd działa nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. To doskonała okazja, by dostać się na najlepszy punkt widokowy, z którego w całej okazałości będzie widać rozświetlone i magiczne uliczki Dubrownika.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

L jak Letni Festiwal

Podczas Letniego Festiwalu w Dubrowniku, całe miasto staje się sceną, na której najwspanialsi artyści odgrywają swe spektakle, koncerty i inscenizacje.

Ponieważ wydarzenie rozciąga się na okres kilku tygodni, nietrudno natrafić na nie podczas urlopu. Nocne widowiska zrobią wydarzenie także na rodzinach zwiedzających Dubrownik z dziećmi.

M jak miłość

Gdy ulice po zmroku nieco się wyludniają, Dubrownik staje się miastem miłości. Wspomniane wcześniej Wzgórze Srd położone 412 m n. p. m. to najczęstsze miejsce oświadczyn i randek z widokiem na nocną panoramę miasta.

Dowiedz się więcej: Weekend we dwoje tanio i romantycznie – 7 propozycji

N jak niższe temperatury

Istotną zaletą zwiedzania miasta nocą jest uniknięcie męczących upałów, które mogą uprzykrzyć wakacje w Chorwacji. Bujne nocne życie w Dubrowniku umożliwia skorzystanie z wielu jego atrakcji po zmroku – gdy tłumy są o wiele mniejsze, a słońce już nie doskwiera.

O jak Onufry

Wielka studnia nazwana na cześć architekta Onofria della Cava to bohaterka miejskiej legendy. Według lokalnego podania element wodociągu z XV wieku ma tajemną moc. Każdy, kto napije się ze studni, pewnego dnia powróci do Dubrownika. Jeśli jednak zaczerpnie wody ze wszystkich 16 kranów instalacji, spełni się jego najskrytsze marzenie.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

Fontanna Onufrego po zmroku

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

P jak plaże

Gdy w ciągu dnia promienie słońca ogrzeją już morskie fale, chorwackie plaże stają się miejscem wieczornych spotkań i odpoczynku po całym dniu. Brak możliwości opalania rekompensuje zabawa w klubach położonych nad samym morzem, takich jak Bar Buza w Dubrowniku. Jest on położony przy ulicy Crijevićeva 9 i stanowi interesujący punkt obserwacyjny dla turystów chcących podziwiać zachód słońca nad samym morzem.

R jak Revelin

Jedną z najbardziej popularnych dyskotek w mieście jest klub Revelin mieszczący się w murach średniowiecznej twierdzy, niegdyś chroniącej Dubrownik. Muzea zwykle ograniczają się do pielęgnowania tradycji i udostępniania eksponatów, lecz miejskie Muzeum Archeologiczne po zmroku staje się miejscem znakomitych imprez.

 

S jak spacer nocą po murach

Jeszcze niedawno spacer po miejskich murach był możliwy wyłącznie w ciągu dnia, a ostatnie zwiedzanie odbywało się o 19:30. Przeprowadzona jakiś czas temu renowacja i obecność przewodnika obecnie umożliwiają jednak eksplorowanie ich także po zmroku.

T jak teatr

Nocne spektakle w miejskich teatrach oraz na scenach ulicznych podczas festiwali oferują możliwość doświadczenia sztuki najwyższych lotów. 33 otwarte sceny ożywają 10 lipca i pozostają aktywne aż do 25 sierpnia. W repertuarze znajdują się spektakle przeznaczone zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla dzieci.

U jak Ulica Stradun

Stradun to główna ulica miasta – to właśnie tutaj nocne życie w Dubrowniku toczy się aż do świtu. Szeroka ulica łączy klimat średniowiecza z nowoczesnością. Stradun to deptak, którego żaden turysta nie zdoła ominąć – mieszczą się tu najwspanialsze zabytki i historyczne obiekty miasta Dubrownik. Atrakcje stanowią również liczne lokale oferujące smaczne jedzenie i piwo rzemieślnicze.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

 

W jak Wyspa Lokrum

Niegdyś zamieszkała przez benedyktynów wyspa to podobno miejsce wyjątkowo pechowe. Ostatni z wygnanych przez Napoleona mnichów miał rzucić na nią klątwę, wygrażając, iż od tej pory każdy człowiek spędzający noc na wyspie stanie się nieszczęśliwy. Najodważniejszych podróżników zachęcamy, by przekonać się, czy rzeczywiście w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy.

Z jak zachód słońca

Widok zachodzącego słońca jest w Dubrowniku wyjątkowo malowniczy. Ciepłe promienie przenikające średniowieczne mury i odbijające się w tafli wody kamiennych studni sprawiają niesamowite wrażenie. Jednocześnie zachód słońca jest symboliczną zapowiedzią nocy, która ukazuje Dubrownik z zupełnie innej perspektywy…

Ogrom atrakcji i wydarzeń kulturalnych, które mają tu miejsce, sprawiają, że Dubrownik jest niezwykły o każdej porze dnia i nocy. Być może nawet właśnie po zmroku staje się ciekawszy, bo prawdziwszy. Wolny od pstrykających aparatami wycieczkowiczów i tłumów okupujących zabytkowe budowle Dubrownik otwiera turystów na doznania prowokujące do bezsenności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ