Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
15 Lip, 2018 - 01:00

Na czym polega nitkowanie brwi?

Mariola Krzyżak

Marzysz o brwiach o idealnym kształcie, które będą stanowić piękną ramę dla Twoich oczu? Nitkowanie brwi to prawdziwy hit wśród kobiet. Czytaj dalej!

Nitkowanie brwi to sposób na regulowanie włosków i nadawanie im pięknego kształtu, który zdobywa coraz większą popularność wśród kobiet. Nic dziwnego! Zabieg może wykonać każdy, jego dostępność jest coraz większa, można nawet próbować robić go samodzielnie, a efekty są zniewalające i trwałe.

Jeżeli dodamy jeszcze do tego nieco mniejszą bolesność zabiegu ze względu na szybkość wyrywania, to może okazać się, że w głowie wielu pań zacznie rodzić się chęć spróbowania. Na początek więc porcja wiedzy, która pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym właściwie jest nitkowanie brwi?

Nitkowanie brwi to stara, tradycyjna metoda depilowania włosków praktykowana od wieków przez słynące z dbania o urodę Hinduski. Polega ona na szybkim i skutecznym wyrywaniu włosków wraz z cebulkami przy użyciu odpowiednio splecionej, bawełnianej nici.

Sprawne ruchy wprawionej kosmetyczki potrafią błyskawicznie usunąć nawet bardzo cienkie brwi oraz meszek i to właśnie ta szybkość sprawia, że zabieg nie jest aż tak bolesny. Warto jednak pamiętać, że wykonywane ruchy muszą być zdecydowane, dlatego profesjonalizm osoby wykonującej zabieg będzie kluczowy zarówno jeżeli chodzi o nasz komfort, jak i o uzyskane efekty.

Dowiedz się więcej: Naturalne brwi – jak nadać im kształt i delikatnie podkreślić makijażem? >>

Nitkowanie brwi w praktyce

Cienka, bawełniana nitka spleciona w odpowiedni sposób w przypadku tego zabiegu największą gwiazdą. Za jej pomocą można dotrzeć do wszystkich, nawet tych niewidocznych na pierwszy rzut oka włosów, pozostawiając skórę gładką na długi czas.

Nitka powinna mieć długość około 20 cm i tworzy zamknięte koło. Kosmetyczka zaplata ją na palcach tak, by powstało odpowiednie skrzyżowanie. Następnie nitka przykładana jest w wybranym miejscu i docierając pod włoski unosi je delikatnie, by w kolejnym momencie wyrwać je wraz z cebulkami. Jedno pewne pociągnięcie może posłużyć zarówno do wyrwania pojedynczego włosa, jak i całej ich linii.

Na czym polega nitkowanie brwi - ułożenie nitki

źródło zdjęcia: Depositphotos / schankz 

Regulowanie brwi za pomocą nitki krok po kroku

Czego będziemy potrzebować?

 • bawełniana nitka – w tradycyjnej wersji używa się właśnie takiej, jednak wiele osób stosuje nitki o składzie w połowie syntetycznym, co zapewnia większą śliskość. Oryginalne nici do tego zabiegu produkowane są w Indiach,
 • puder kosmetyczny – posłuży do odtłuszczenia skóry, dzięki czemu nitkowanie brwi będzie odbywać się sprawniej,
 • płyn do dezynfekcji – użyjemy go po zabiegu, by uniknąć ewentualnych podrażnień i odkazić skórę.

Krok 1: Określenie pożądanego kształtu brwi

Na początek należy postawić odpowiednią diagnozę – co z naszymi brwiami jest nie tak? Jaki kształt chcemy osiągnąć? Czy będzie pasować on do naszej twarzy? A w końcu, które włoski należy usunąć? Jeżeli zabieg wykonujemy u stylistki brwi, to możemy liczyć na fachową pomoc w odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czasem bywa bowiem tak, że jesteśmy przyzwyczajone do kształtu brwi, który do nas nie pasuje lub nie podkreśla w pełni naszej urody. Jeżeli chcemy wykonywać taki zabieg w domu, to dobrym pomysłem będzie odbycie swojego pierwszego razu w salonie kosmetycznym, by móc nadać włoskom wstępny kształt, którego będziemy się trzymać lub by po prostu zobaczyć tą technikę w praktyce.

Krok 2: Nałożenie pudru

Jeżeli zabieg odbywa się w salonie, to po podjęciu decyzji o kształcie łuku brwiowego kosmetyczka zacznie nitkowanie brwi, które wykonywane przez profesjonalistkę trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut.

Jeżeli natomiast decydujemy się na wykonywanie zabiegu samodzielnie w domu, to kolejnym etapem będzie pokrycie łuku brwiowego w wybranych miejscach pudrem. Po jego cienkiej warstwie nitka będzie zdecydowanie lepiej sunąć, co usprawni zabieg i zminimalizuje ból.

Krok 3: Przygotowanie nitki do depilacji

Następnym etapem będzie odpowiednie przygotowanie nitki. Na początek należy ją związać w taki sposób, by tworzyła zamknięty okręg. Po jednej i po drugiej stronie pętli należy włożyć po trzy palce w taki sposób, by móc nimi swobodnie manewrować.

Nitkę należy skręcić tak, by na środku pojawił się splot jak w sznurku, a całość tworzyła kształt klepsydry. To właśnie za pomocą tego splotu za chwilę będziemy usuwać włoski oraz meszek wokół nich.

Krok 4: Usuwanie włosków

By usunąć wybrane partie owłosienia należy ustawić nitkę w ten sposób, by jej dolna część wyznaczała nam linię, z której chcemy pozbyć się włosków. Możemy też „łapać” za pomocą naszej pętli jedynie pojedyncze osobniki, które zaburzają nasz wymarzony kształt. Zdecydowanym ruchem po jednej stronie zamykamy okrąg tworząc ciasną pętlę, która usunie włosy wraz z cebulkami.

Krok 5: Końcowa dezynfekcja skóry

Na koniec skórę należy przetrzeć wacikiem nasączonym płynem do dezynfekcji. Po zabiegu mogą pojawić się drobne zaczerwienienia, które jednak już po kilku minutach znikną, pozostawiając skórę gładką i zdrową.

Nitkowanie brwi – dla kogo?

Takiemu zabiegowi może poddać się w zasadzie każdy, gdyż jest on niezwykle bezpieczny i nieinwazyjny. Może być stosowany zarówno przez kobiety pragnące uzyskać idealne brwi o pięknym kształcie, ale także przez mężczyzn borykających się często z nadmiernym owłosieniem w tych okolicach.

Metoda ta jest także polecana osobom o skórze wrażliwej, przesuszonej, naczynkowej czy z problemami dermatologicznymi, a nawet alergikom. Jest to spowodowane faktem, że nitkowanie brwi wymaga użycia jedynie bawełnianej nitki, która sama w sobie z pewnością nie wywoła podrażnień czy reakcji alergicznej. Ograniczenie kosmetyków niweluje ryzyko wystąpienia alergii praktycznie do minimum.

Jeżeli skóra zostanie odpowiednio zdezynfekowana po zabiegu, to nie powinnyśmy odczuwać żadnego dyskomfortu związanego z ewentualnymi mini urazami. Do tego nitka usuwa włosy wraz z cebulkami, co zapobiega ich wrastaniu oraz zapewnia efekt gładkiej skóry na znacznie dłużej niż w przypadku tradycyjnej pęsety.

Na czym polega nitkowanie brwi - depilacja dla mężczyzn

źródło zdjęcia: Depositphotos / lyashik

Nitkowanie – sposób nie tylko na brwi!

Nitkowanie brwi jest zdecydowanie najczęściej wykonywanym zabiegiem z użyciem nitki. Jednak sprawdzi się ona równie dobrze w usuwaniu delikatnego meszku, którym pokryta jest nasza twarz czy w usuwaniu wąsika. Dzięki precyzji za pomocą cienkiego narzędzia możemy z łatwością dotrzeć we wszystkie zakamarki naszej buzi sprawiając, że stanie się ona nieskazitelnie gładka.

W przypadku niepożądanego owłosienia nad górną wargą nitkowanie ma tą przewagę, że nie pozostawia po sobie żadnych podrażnień na dłuższy czas, dzięki czemu już po kilku minutach można cieszyć się z pełni efektów.

Nitkowanie brwi – zalety

Oto najważniejsze plusy, jakie niesie za sobą regulacja brwi poprzez nitkowanie:

 • skuteczność,
 • szybkość wykonywania zabiegu,
 • usuwanie najmniejszych włosków oraz meszku,
 • idealne na każdą partię twarzy,
 • stosunkowo niska cena,
 • zabieg jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry,
 • efekty utrzymują się bardzo długo,
 • ból nie jest tak duży ze względu na szybkość wykonywania zabiegu,
 • po zabiegu skóra nie jest podrażniona i nie wymaga regeneracji,
 • metodę tą można wykonywać w domu, gdyż jej opanowanie nie jest zbyt trudne, chociaż wymaga odrobiny cierpliwości i dużej dawki zajęć praktycznych.

Nitkowanie brwi staje się coraz popularniejszym sposobem usuwania zbędnego owłosienia. Pomimo tego, że metoda znana jest od wieków, to dopiero od niedawna zdobywa rzesze wielbicielek w Polsce. Niektóre z pań twierdzą, że kto raz spróbował tego w domu, nie wróci już do pęsety. Czas się przekonać na własnej skórze, bo nowinki kosmetyczne to coś, co kobiety lubią najbardziej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ