Michał Nielub
Michał Nielub
03 Cze, 2017 - 09:00

Niezbędnik w podróży: Co zabrać ze sobą w podróż?

Michał Nielub

Niezbędnik w podróży, czyli lista rzeczy które zawsze trzeba ze sobą zabrać. Warto pamiętać jednak o tym, że wyposażenie, jakie powinniśmy mieć zależy od tego, dokąd się wybieramy. Istnieje także lista przedmiotów, które przydadzą się wszędzie.

Rzeczy obowiązkowe wszędzie

Zdarza się, że jadąc w podróż, zapomnimy wziąć np. butów na zmianę czy ręcznika. Warto pamiętać jednak o jednej fundamentalnej rzeczy, dzięki której uzupełnimy braki. Chodzi mianowicie o… portfel wraz z kartami płatniczymi. Jest to absolutnie niezbędne wyposażenie. Na pierwszy rzut oka wydaje się być zbyt oczywistą rzeczą, jednak… Czy na pewno nigdy nie zdarzyło się o nim zapomnieć?

Dowiedz się więcej: Lot samolotem – jak spakować kosmetyczkę do bagażu podręcznego? >>

Kolejny element niezbędnika w podróży wiąże się z koniecznością potwierdzania własnej tożsamości na każdym kroku. Mowa oczywiście o dokumentach. Przekraczając granice państw członkowskich UE wystarczy mieć przy sobie wyłącznie dowód osobisty oraz prawo jazdy – jeżeli przemieszczamy się samochodem. Warto mieć jednak na uwadze, że nie tylko osoby dorosłe powinny posiadać dowód osobisty poza granicami Polski.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać dobre i bezpieczne biuro podróży >>

Należy zwrócić uwagę, czy posiadają taki dokument również nasze dzieci, nawet jeżeli mają rok, dwa czy kilka miesięcy. Pozwoli nam to uniknąć żmudnych, często kilkugodzinnych wyjaśnień na komisariacie lub w ambasadzie naszego kraju. Poza granicami tzw. „strefy Schengen” oczywiście legitymujemy się paszportem. Absolutnie obowiązkowo musimy nim dysponować – w przeciwnym razie nie przekroczymy nawet granicy.

A co w przypadku wyprawy w góry?

Spacer po górskich szlakach w specjalistycznej terminologii zaliczany jest do turystyki kwalifikowanej. Jak sama nazwa wskazuje, wymaga od turysty dysponowania odpowiednimi kwalifikacjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim.

Wybierając pasmo, które chcemy zwiedzić, warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają szlaki, jak strome są podejścia i jak często spotkamy jakieś schroniska lub inne dobrodziejstwa cywilizacji. Powinniśmy też sobie odpowiedzieć na pytania: Na jak długo wyjeżdżamy? Gdzie chcemy spać? Ile godzin dziennie będziemy spacerować/maszerować? Gdy już znamy odpowiedź na te pytania, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego wyposażenia.

Kluczową kwestią są buty, które muszą być wygodne. Nie możemy czuć dyskomfortu podczas chodzenia. Jeżeli nasze obuwie nas ociera na krótkich spacerach, należy się spodziewać, że po kilkugodzinnym marszu po górach nabawimy się sporych odcisków. W konsekwencji, będziemy musieli zakończyć nasz wypad po jednym lub maksymalnie kilku dniach.

Jeżeli zamierzamy chodzić po kamienistych szlakach ze stromymi podejściami, wówczas należy wyposażyć się w wysokie buty trekkingowe. Ochronią nas przed skręceniem kostki, które wyłączy nas z jakiejkolwiek aktywności fizycznej na wiele tygodni.

Warto zadbać również o dobre skarpety. Obowiązkowo muszą być wykonane ze 100% bawełny. Dowolna mieszanina poliestrów lub innych sztucznych materiałów nie tylko nie zapewni nam komfortu. Możemy być również pewni tego, że nabawimy się bolesnych odcisków na stopach.

Wyprawa na plażę

Chcąc skorzystać z kąpieli, zarówno tych w morzu, jak i tych słonecznych, również musimy pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Pierwszą z nich jest olejek, który ochroni naszą skórę przed promieniami UV. Ochrona ta jest wyrażana w SPF. Im wyższa liczba, tym mocniejszy filtr. Jeżeli planujemy wypoczywać cały dzień na plaży, należy stosować jak najmocniejszą ochronę. Dla dzieci zalecane są olejki o mocy SPF 50.

Dowiedz się więcej: Bezpieczne opalanie – to musisz wiedzieć! >>

Warto zabrać ze sobą również parawan. Zapewni nam nie tylko poczucie prywatności oraz intymności. Ochroni również nas i nasze oczy przed piaskiem niesionym przez wiatr. Jest także przydatny w okresach wiosennych.

Często zdarza się, że temperatura odczuwalna zaniżana jest przez zimny wiatr północny. Rozłożenie parawanu w słoneczny kwietniowy dzień nie tylko przyda się po to, aby piasek nie wpadał nam do oczu, ale i zapewni możliwość wygrzewania się w słońcu.

Niezbędnik w podróży – to wszystko?

Zdecydowanie nie. Lista rzeczy w niezbędniku w podróży zmienia się w zależności od tego, dokąd chcemy się udać. Inne przedmioty zabierzemy podczas zwiedzania miasta, inne się przydadzą przy wyprawie rowerowej. Wspomniane wyposażenie zdecydowanie nie zamyka „Niezbędnika turysty”. Daje jednak świadomość tego, by nie zapominać o rzeczach oczywistych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ