Joanna Kania
Joanna Kania
11 Paź, 2018 - 00:00

Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Joanna Kania

Udekoruj swój dom roślinami, ale jeśli nie jesteś doświadczonym hodowcą, na początek wybierz niewymagające kwiaty doniczkowe!

Roślinność to piękna i oryginalna dekoracja oraz ozdoba domu, a także jego zielone płuca. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem, zdecydujmy się na niewymagające kwiaty doniczkowe, czyli łatwe w uprawie, wytrzymałe, odporne na nieregularne podlewanie, złe światło i wahania temperatury. Jakie odmiany roślin sprawdzą się w sytuacji, gdy jesteśmy wiecznie zabiegani oraz nie mamy czasu na pielęgnację kwiatów doniczkowych w domu?

Zielistka Sternberga

Do kwiatów doniczkowych, które nie mają szczególnych wymagań i potrzeb, należy zielistka Sternberga. To bardzo popularna i tania roślina charakteryzująca się długimi, zielonymi liśćmi, które swobodnie zwisają w dół.

Liście są wąskie, ostro zakończone, z podłużnym, białym lub kremowym pasem. Na końcówkach pędów często rozwijają się małe zielistki. Mają one funkcję ozdobną i praktyczną. Te młode rośliny możemy potraktować jako rozsadę do powiększania naszej kolekcji kwiatów.

Zielistka Sternberga nie wymaga intensywnej i skomplikowanej pielęgnacji. Dobrze czuje się zarówno w nasłonecznionych, jak i zacienionych miejscach. Wystarczy ją podlewać raz w tygodniu.

Dodatkową zaletą tej prostej w uprawie oraz niezwykle dekoracyjnej rośliny jest fakt, że pochłania szkodliwe substancje i w ten sposób oczyszcza powietrze w domu. Jest naturalnym filtrem absorbującym toksyny, a ponadto nawilża powietrze. Każdy bez problemu poradzi sobie z hodowlą zielistki Sternberga.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Niewymagające kwiaty doniczkowe - zielistka Sternberga

źródło zdjęcia: Getty ImagesAdkasai

Sansewieria gwinejska

Inne tanie kwiaty doniczkowe dla początkujących ogrodników to sansewerie gwinejskie, inaczej zwane wężownicami gwinejskimi.

Cechą charakterystyczną tej pięknej i łatwej w uprawie rośliny są mięsiste, twarde, stosunkowo szerokie liście, ostro zakończone i wzniesione ku górze, ozdobione jaśniejszymi prążkami. Lekko pofalowane liście w nieregularne cętki przypominają skórę węża, stąd pochodzi zwyczajowa nazwa tych niewymagających kwiatów doniczkowych.

Sansewieria gwinejska jest jedną z najbardziej odpornych i wytrzymałych roślin, a równocześnie najłatwiejszych w uprawie. Świetnie radzi sobie zarówno w miejscach jasnych, jak i zacienionych. Długo wytrzyma bez podlewania i nie wymaga częstego przesadzania. Ponadto, podobnie jak zielistka Sternberga, eliminuje toksyczne substancje z powietrza.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do biura – TOP 7

Niewymagające kwiaty doniczkowe - Sansewieria gwinejska

źródło zdjęcia: Getty Images / agcuesta

Dracena obrzeżona

Kolejna odmiana popularnych kwiatów doniczkowych, które nie potrzebują intensywnej pielęgnacji, to draceny obrzeżone.

W warunkach naturalnych osiągają rozmiary kilku metrów wysokości. Draceny obrzeżone hodowane w mieszkaniach zazwyczaj nie przekroczą 80 centymetrów, ale i tak nadadzą egzotyczny klimat wnętrzu.

Rośliny mają długie, wąskie liście tworzące charakterystyczne kępki. Do wyboru mamy trzy odmiany draceny obrzeżonej:

  • bicolor (zielone liście z żółtym obramowaniem),
  • tricolor (zielone liście z kremowymi prążkami i żółtymi brzegami),
  • colorama (liście w kolorach zielonym, czerwonym i różowym).

Draceny obrzeżone należą do najbardziej popularnych i łatwych w uprawie roślin. Ten piękny kwiat nie potrzebuje precyzyjnie dobranego stanowiska i częstego podlewania.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie (pokojowe i na taras) – TOP 11

Niewymagające kwiaty doniczkowe - dracena obrzeżona

źródło zdjęcia: Getty Images / PhanuwatNandee

Sukulenty i kaktusy

Jeśli często zdarza nam się zapomnieć o podlewaniu roślin, zdecydujmy się  na kaktusy doniczkowe i oplątwy (tillandsie). To najmniej wymagające kwiaty doniczkowe, idealne dla początkujących hodowców.

Kaktusy tolerują długotrwałą suszę i nie wymagają częstego podlewania. Wręcz odwrotnie, zdecydowanie lepiej czują się w suchym podłożu. To najlepsze kwiaty na parapet. Kompozycja wielu różnych kaktusów będzie piękną ozdobą okna.

Istnieją dziesiątki odmian sukulentów i kaktusów. Są to rośliny pustynne o ozdobnej strukturze i zróżnicowanych kształtach np. kolumny, kule, kaktusy płożące się, rośliny w formie miniaturowych drzew lub krzewów.

Kaktusy zazwyczaj wyposażone są w kolce, zwane cierniami. Kolce (ciernie) mogą być włosowate lub szczecinowate, w kształcie igieł lub stożków, z zakończeniami prostymi lub w formie zakrzywionego haczyka. To one są jednym z elementów dekoracyjnych roślin kaktusowatych, ponieważ kaktusy zakwitają bardzo rzadko i kwitną krótko.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o sukulenty doniczkowe w domu?

Niewymagające kwiaty doniczkowe - kaktusy

źródło zdjęcia: Getty Images / tapui

Aloes

Popularny sukulent i jeden z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych domowych oraz kolejna roślina, która ma moc oczyszczania powietrza. Mięsiste, lekko błyszczące liście zakończone charakterystycznymi wypustkami sprawiają, że aloes jest piękną ozdobą mieszkania. Warto podkreślić, że to również roślina lecznicza. Sok z aloesu ma cenne właściwości zdrowotne.

Aloes jest odporny na niedobór wody, więc nie musimy się martwić, że kwiat przepadnie, jeśli zapomnimy go podlać, ale pamiętajmy, że ta roślina lubi raczej jasne stanowiska. Warto umieścić go na parapecie okna, najlepiej od strony południowo-zachodniej.

Dowiedz się więcej: Aloes – właściwości i zastosowanie

Niewymagające kwiaty doniczkowe - aloes

źródło zdjęcia: Getty Images / Linda Hall

Tillandsia

Tillandsie, czyli oplątwy, to bardzo efektowne rośliny, a równocześnie niewymagające kwiaty doniczkowe, które praktycznie są pozbawione systemu korzeniowego. Z tego powodu wymagają minimalnej opieki, więc świetnie nadają się dla początkujących hodowców.

Nie potrzebują donicy z glebą, można je umieścić na półce lub w szklanym pojemniku i podlewać raz na kilka tygodni, a one nie zwiędną, ani nie uschną. Ogromną zaletą tych efektownych i łatwych w hodowli kwiatów są piękne kwiaty o intensywnej, ciemnoróżowej barwie.

Niewymagające kwiaty doniczkowe - oplątwa

źródło zdjęcia: Getty Images / GG

Zamiokulkas zamiolistny

Następny niewymagający kwiat doniczkowy to Zamiokulkas zamiolistny (ZZ). Bardzo wytrzymała roślina doniczkowa wyróżniająca się małymi wymaganiami oraz pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi, które wyglądają jakby były pokryte warstwą wosku.

Zamiokulkas zamiolistny doskonale adoptuje się do trudnych warunków otoczenia. Dobrze rośnie w pełnym słońcu oraz w cieniu, w powietrzu suchym i wilgotnym oraz świetnie znosi długie okresy suszy.

Niewymagające kwiaty doniczkowe - Zamiokulkas

źródło zdjęcia: Getty Images / brizmaker 

Pielęgnacja niewymagających kwiatów doniczkowych 

Na koniec trzeba podkreślić, że niewymagające kwiaty doniczkowe potrzebują jednak minimalnej opieki. Ważne jest, abyśmy zapewnili im odpowiednie warunki. Podstawowe zasady pielęgnacyjne są bardzo proste i nie sprawią początkującym hodowcom żadnego kłopotu.

Stanowisko

Większość roślin lubi raczej jasne miejsca. Pamiętajmy jednak, że stanowisko nie może być zbyt gorące ani za bardzo nasłonecznione. Nie umieszczajmy kwiatów bezpośrednio nad grzejnikami i kaloryferami czy tuż przy kominku. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Temperatura i wilgotność

W pomieszczeniu, w którym umieścimy rośliny nie może też być zbyt zimno. Nawet niewymagające kwiaty doniczkowe nie lubią przeciągów ani nagłych spadków temperatur. Dobrze jest zapewnić roślinom w domu odpowiednią wilgotność. Oczywiście trzeba je podlewać, a liście od czasu do czasu dodatkowo zraszać wodą. Dotyczy to również roślin, które są odporne na suszę. Niemniej woda jest im niezbędna do życia.

Doniczka i nawożenie

Niewymagające kwiaty doniczkowe, jak wszystkie rośliny, potrzebują doniczki w odpowiednim rozmiarze. Jeśli donica jest za duża, korzenie mogą gnić. Jeśli za mała, korzenie będą ściśnięte, a przez to cała roślina nie będzie dobrze rozwijać.

Co 2-3 lata, najlepiej na wiosnę, dobrze jest przesadzać kwiaty do większej doniczki. Wiosna to także idealny moment na dokarmienie roślin nawozem bogatym w składniki odżywcze, które będą stymulować wzrost i rozwój kwiatów.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Wybierając do domu niewymagające kwiaty doniczkowe, możemy stworzyć piękną, naturalną i zdrową przestrzeń i to bez ogromnego nakładu pracy oraz poświęcenia dużej ilości czasu na pielęgnację roślin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ