Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
31 Gru, 2017 - 04:00
Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać

Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać

Sylwia Łysak

Niektóre metody oszczędzania nie pomagają nam w redukcji kosztów życia, a wręcz przeciwnie – powiększają je. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak nie oszczędzać.

W poszukiwaniu oszczędności często staramy się  zmniejszyć codzienne wydatki. Niestety, testowane przez nas metody oszczędzania nie zawsze są skuteczne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej naszym błędom zakupowym, pozornym oszczędnościom i zabiegom „na rzecz budżetu domowego”, których efektem jest jego uszczuplenie. Dowiedzmy się, jakich zachowań nie lubi nasz portfel!

Metody oszczędzania statystycznego Polaka

Polowanie na promocje

Jesteśmy prawdziwymi, ale nie do końca efektywnymi łowcami wszelkich okazji i promocji. Usilnie staramy się kupować taniej, więcej i na lepszych warunkach. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy robili to z głową. Niestety, mamy tendencję do popełniania rażących błędów, takich jak:

  • kupowanie wielu sztuk tego samego produktu w promocjach typu „w zestawie taniej”, „drugi za grosz”, „3 w cenie 2” tylko dlatego, że widzimy w tym oszczędność – nawet jeśli nie potrzebujemy tak dużej ilości lub jeszcze nie przetestowaliśmy jakości i przydatności danego produktu w naszym domu;
  • podróżowanie do odległych sklepów po dwie rzeczy w promocji, na których zakupie pragniemy zaoszczędzić, zapominając, że przy okazji ponosimy koszty dojazdu i tracimy czas;
  • brak oceny merytorycznej okazyjnych ofert i uznawanie za pewnik, że produkt w promocji jest tańszy niż poza nią, co często nie jest zgodne z prawdą;
  • uleganie potędze gratisów i gadżetów dodawanych do produktów, kupowanie droższych rzeczy uzupełnionych o „gratis”, uzależnienie od oferty jednego sklepu i zbieranie naklejek, by otrzymać prezent (np. maskotkę z „Gangu Świeżaków”).

Inne zachowania niesprzyjające oszczędzaniu

Poza obsesyjnym poszukiwaniem promocji, miewamy kłopoty z dokonywaniem przemyślanych zakupów. Choćbyśmy stosowali najlepsze metody oszczędzania, nie zyskamy na działaniach takich jak:

  • podpisywanie wiążących umów na pakiety usług, zawierające w sobie świadczenia, z których nie będziemy korzystać – gdy wykupienie pojedynczej usługi byłoby dla nas bardziej opłacalne;
  • zakupy produktów niskiej jakości, które wystarczają nam na krócej niż te wyższej jakości – rzecz tyczy się m.in. chemii gospodarczej, kosmetyków (tańsze mają wyższy stopień rozwodnienia) czy sprzętów RTV, AGD bądź elektroniki (wyroby wyższej jakości mają dłuższy okres gwarancyjny);
  • impulsywne decyzje zakupowe, których zaraz po podjęciu lub po upływie pewnego czasu żałujemy np. kupowanie pod wpływem nacisku, impulsu, czy jako forma odreagowania stresu.

Magia oszczędzania

Nasza świadomość finansowa „leży”. Z jednej strony ograniczamy wydatki domowe i staramy się o dodatkowe dochody dla naszego gospodarstwa, a z drugiej stale popełniamy te same błędy zakupowe i strategiczne.

Często mylimy oszczędzanie z odkładaniem pieniędzy na konkretny cel – np. wakacje czy remont. Metody oszczędzania wykorzystujemy głównie, jeśli nie jedynie w taki sposób. To bardzo duży błąd, na którym cierpi budżet domowy. Efektem oszczędzania powinien być bowiem tzw. fundusz rezerwowy, czyli pieniądze, które będą potrzebne w nagłych, niemożliwych do przewidzenia okolicznościach np. w chorobie i czasowej niezdolności do pracy.

Bywa, że żyjemy w trybie „od pierwszego do pierwszego”. Masowo bierzemy kredyty i pożyczki, zamiast naprawdę oszczędzać. Odkładając co miesiąc niewielką sumę na osobne, nienaruszalne konto zapewnilibyśmy sobie fundusz rezerwowy, który mógłby uchronić nas przed koniecznością zaciągania zobowiązań finansowych.

Podsumowując, niektóre metody oszczędzania zawodzą.  W szaleńczej pogoni za promocjami, które nimi nie są, organizowane są w dalekim sklepie czy dotyczą produktów nam niepotrzebnych, raczej wiele nie zaoszczędzimy. Podobnie jak na impulsywnych, nieprzemyślanych zakupach produktów niskiej jakości. Nauczmy się oszczędzać mądrze, tj. nie odkładać na jakiś cel, a skupić się na gromadzeniu funduszu rezerwowego. Budżet domowy podziękuje nam za to!

ZOBACZ RÓWNIEŻ