ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
07 Lut, 2018 - 00:23

Jak wygospodarować czas dla siebie, gdy masz dzieci? Kiedy babcia nie może, niania pomoże

ARTYKUŁ PARTNERA

W jaki sposób rodzice mogą mieć więcej czasu dla siebie? Gdy dziadkowie nie mogą pomóc, niania okaże się świetnym rozwiązaniem.

Dziecko to największy skarb każdego rodzica, ale też wiele wyrzeczeń i nieraz ciężka praca. Opiekując się maluchem nie należy jednak zapominać o sobie i pozwolić sobie czasem na krótki odpoczynek od bycia mamą. Jak wygospodarować czas dla siebie, gdy ma się dzieci? Kiedy babcia nie może zająć się wnukiem, pomocą może okazać się niania.

Ogromnym szczęściem i znacznym ułatwieniem dla każdego, zwłaszcza początkującego rodzica jest obecność w pobliżu babci, która pomoże zająć się malcem. Weźmie go pod opiekę, gdy rodzice potrzebują coś załatwić albo po prostu chcą mieć trochę czasu dla siebie, aby odpocząć, spotkać się z przyjaciółmi czy rozwijać swoje pasje.

Zaangażowana Babcia czy Dziadek to dziś prawdziwy skarb, ale nie zawsze otrzymanie tego typu wsparcia jest możliwe. Co zrobić gdy np. dziadkowie mieszkają daleko albo są jeszcze aktywni zawodowo?

Plusy posiadania niani

Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś do pomocy. Opiekunka do dziecka nie tylko zajmie się maluchem podczas naszej nieobecności, ale także zadba o jego prawidłowy rozwój oraz pozwoli miło i kreatywnie spędzić czas. Niania może stać się dla dziecka kimś bardzo bliskim i sprawić, że maluchowi łatwiej będzie znieść nieobecność rodziców. Z kolei mama czy tata będą mogli nieco odpocząć czy w spokoju pozałatwiać swoje sprawy, wiedząc że ich pociecha jest w dobrych rękach.

Plusem zatrudnienia niani jest to, że możemy wybrać taką osobę, która spełni nasze oczekiwania. Możemy zdecydować się na nianię z wykształceniem pedagogicznym czy psychologicznym, ze znajomością języków obcych, na osobę starszą, z dużym doświadczeniem w opiece nad dziećmi lub kreatywną studentkę pełną świetnych pomysłów.

W wypadku niani mamy pełne pole manewru i spośród wielu kandydatek można wybrać tą, która najbardziej przypadnie rodzicom do gustu i najlepiej wykona swoje obowiązki. To rodzic ustala warunki, co do formy opieki, sposobu funkcjonowania dziecka czy jego planu dnia. Nianię warto na początek zatrudnić na okres próbny, jeśli się nie sprawdzi zawsze będzie można poszukać zastępstwa.

Niania idealna – jak jej szukać?

Zatrudniając nianię warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze, nasz maluch musi polubić nianię i dobrze czuć się w jej towarzystwie.

Po drugie, rodzice powinni mieć do opiekunki pełne zaufanie i poczucie, że dziecko jest z nią bezpieczne i szczęśliwe.

Po trzecie niania powinna być osobą odpowiedzialną, uśmiechniętą, cierpliwą, a także taką, która naprawdę lubi dzieci i dla której rola opiekunki to nie tylko praca, ale też prawdziwa pasja.

Bardzo ważna w pracy niani może się też okazać np. znajomość zasad pierwszej pomocy. Nie bez znaczenia jest też miłe usposobienie niani i jej zachowanie zgodne z tym, w jaki sposób chcemy wychować swoje dziecko.

Dobra niania jest dziś na wagę złota, dlatego do jej poszukiwań należy się odpowiednio przyłożyć. Warto popytać przyjaciół, sąsiadów, członków rodziny, czy nie znają przypadkiem opiekunki, którą mogliby nam polecić.

Pomocą w poszukiwaniu niani będzie też Internet. Istnieje wiele specjalistycznych portali dla osób, poszukujących opiekunki do dziecka, jak np. www.niania.pl, gdzie znajdziemy profile kandydatek do pracy i wszelkie niezbędne informacje na ich temat, wcześniej odpowiednio potwierdzone i zweryfikowane.

Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że trafią na profesjonalną nianię, z właściwym wykształceniem i doświadczeniem w pracy z dziećmi. Wystarczy tylko wybrać interesujące nas miasto np. Niania we Wrocławiu i zapoznać się z ofertami kandydatek. Z pewnością uda się znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania.

Jeśli na poszukiwania opiekunki poświęci się odpowiednią ilość czasu, to na pewno uda się trafić na czułą i oddaną osobę, która wykona swoje obowiązki z pasją i radością. Nianię warto zatrudnić nawet wtedy, kiedy nie planujemy jeszcze powrotu do pracy. Opiekunka nie musi pracować na cały etat, początkowo może być wsparciem np. tylko kilka godzin tygodniowo, aby rodzice mieli choć trochę czasu dla siebie i nie musieli całkowicie rezygnować z życia towarzyskiego czy swoich pasji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ