Michał Nielub
Michał Nielub
10 Gru, 2017 - 01:00

Netflix – czy warto wykupić dostęp do tej usługi?

Michał Nielub

Netflix jest telewizją internetową, która na polskim rynku istnieje stosunkowo od niedawna. Przekonaj się, czy ta oferta jest dla Ciebie.

Netflix zadebiutował na polskim rynku na początku 2016 roku. Od tamtego czasu zdobył mnóstwo użytkowników. Rozpoznawalność tego serwisu znacznie się poprawiła po publikacji wysoko ocenianych seriali, takich jak Stranger Things, Narcos czy nieco starsze House of Cards.

Netflix – co to jest?

Netflix to telewizja online, oferująca dostęp do bazy filmów i seriali w trzech pakietach cenowych. Umożliwia oglądanie produkcji w jakości SD, HD i UltraHD w zależności od abonamentu.

Serwis działa na zasadzie VOD (z ang. Video on Demand), czyli telewizji na życzenie, dzięki czemu użytkownicy nie są uzależnieni od ramówki narzuconej z góry przez programy TV nadawane w formie klasycznej. Widzowie mogą więc oglądać dokładnie to, co chcą i kiedy chcą.

Obecnie ta telewizja internetowa może poszczycić się bazą użytkowników wynoszącą ponad 109 mln osób z całego świata.

Dowiedz się więcej: VOD TV, czyli telewizja na życzenie – który serwis wybrać? >>

Rys historyczny Netflix

Spółka, która założyła Netflix, powstała w 1997 i pierwotnie funkcjonowała jak wypożyczalnia płyt DVD, później Blue Ray. Działalność streamingowa została zapoczątkowana w 2007 roku, jednak oferta była dostępna wyłącznie w niektórych regionach – głównie w Stanach Zjednoczonych. Telewizja internetowa dopiero w 2016 roku została udostępniona w pozostałych krajach, z wyłączeniem Chin, Syrii, Korei Północnej oraz Krymu.

Początkowo fani House of Cards byli zawiedzeni tym, że na Netflix nie był dostępny ich ulubiony serial. Wszystko za sprawą udostępnienia licencji NC+. Aktualnie produkcja jest dostępna w bazie telewizji online, lecz nie wszystkie licencje na własne pozycje Netflixa są udostępniane polskim operatorom.

Jak działa Netflix

Pierwotnie koncepcja firmy opierała się na zasadzie wypożyczalni filmów na DVD, które były wysyłane pocztą. Obecnie Netflix przekształcił się w telewizję online, oferującą dostęp do filmów i seriali – w tym również własnej produkcji. Dzięki systemowi VOD użytkownik ma dostęp do wybranych materiałów przez 24 godziny na dobę. Wystarczy, że opłaca abonament i może korzystać z serwisu ile chce i kiedy chce.

Gdzie można obejrzeć?

Treści dostępne są na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Obraz udostępniany jest w formacie 16:9 oraz w zależności od wykupionego pakietu w jakośc SD, HD lub UltraHD. Istnieje możliwość korzystania z serwisu jednocześnie na maksymalnie 4 ekranach.

Netflix – filmy

Baza filmów jest zależna od regionu świadczenia usługi. Netflix obecnie jest dostępny w ponad 130 krajach. Wyłączeniem są Chiny, Korea Północna, Syria oraz Krym. W Polsce ta telewizja internetowa udostępnia ponad 2760 pozycji dostępnych w polskiej wersji językowej, w tym znaczna większość to filmy.

Użytkownicy mają dostęp do takich produkcji, jak m.in. 300, The Bad Batch, Wilk z Wall Street, Zniewolony. 12 years of slave i wiele innych. Dostępne są tu różne gatunki filmowe, co stanowi ogromną zaletę tego serwisu.

Netflix – seriale własnej produkcji

Jednak ta usługa kojarzona jest głównie z serialami własnej produkcji. Najbardziej znanymi i uznanymi przez użytkowników jest House of Cards, który na Filmwebie oceniany jest na 8,59 punktów na 10 możliwych.

Warto zaznaczyć, że to nie jedyna ich własna produkcja, która zdobyła uznanie. Na szczególną uwagę zasługują również takie tytuły, jak: Orange is the New Black, Stranger Things, BoJack Horseman, Narcos czy Chef’s Table.

Inne dostępne seriale produkcji Netflix

Powyżej wymienione pozycje nie zamykają oferty serwisu. Netflix produkuje lub wyprodukował łącznie 69 seriali, w tym 6 wspólnie z Marvelem (amerykańską wytwórnią filmową). W serwisie dostępne są również animacje dla dorosłych, seriale komediowe, dramatyczne, familijne, młodzieżowe oraz miniseriale.

Wśród planowanych produkcji warto zwrócić uwagę na serial The Witcher, bazujący na trzeciej części serii gier poświęconych przygodom wiedźmina Geralta z Rivii. Przy tej pozycji współpracować będą m.in. Bagiński oraz sam Andrzej Sapkowski w charakterze doradcy kreatywnego. Historia nie będzie jednak poświęcona Geraltowi, tylko osadzona w świecie gry.

Netflix Originals

Netflix to nie tylko uznane seriale własnej produkcji. Na uwagę zasługują również ich produkcje filmowe, oznaczone marką Netflix Original. Oferta obejmuje dużo propozycji o szerokim spektrum gatunkowym. Na uwagę zasługują m.in. Machina Wojenna, Pustynna Burza, Oblężenie Jadotville, Aż do kości, Beasts of No Nation czy Okja.

Baza filmów obejmuje zarówno dramaty, filmy wojenne, historyczne, obyczajowe, dokumentalne, jak i komedie oraz horrory. Udostępniane są różnorodne gatunki, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo są to produkcje uznane, co wynika z wysokiej jakości przekazywanych treści, a także z dobrze dobranej obsady aktorów oraz wyspecjalizowanego sztabu, który dba o estetykę montowanych obrazów.

Dowiedz się więcej: Telewizja internetowa – gdzie oglądać filmy i seriale za granicą? >>

Ile to kosztuje?

Netflix dostępny jest w trzech pakietach cenowych:

  1. Podstawowa oferta kosztuje 34 zł miesięcznie. W zamian otrzymujemy możliwość nielimitowanego dostępu do bazy filmów i seriali. Możemy jednak wyświetlać je tylko na 1 ekranie w jednym czasie, zaś materiały udostępniane są w jakości SD.
  2. Jeżeli zależy nam na tym, by jednorazowo móc oglądać materiały na dwóch ekranach w jakości HD, będziemy musieli zdecydować się na koszt w wysokości 43 zł miesięcznie.
  3. Natomiast w cenie 52 zł miesięcznie otrzymujemy jakość UltraHD, a także możliwość oglądania na 4 ekranach jednocześnie. Nowym użytkownikom przysługuje miesięczny okres próbny, który nie jest w żaden sposób wiążący.

Elastyczny abonament

Co istotne, nie podpisujemy żadnej umowy. W praktyce więc możemy zrezygnować z opłacania usługi w każdym momencie bez żadnych dodatkowych kosztów. Taka elastyczność może być szczególnie ceniona np. przez osoby, które oglądają tylko wybrane seriale i po zakończeniu sezonu nie muszą płacić za usługę, z której tak naprawdę nie będą korzystać aż do nowego sezonu.

Netflix – czy warto?

Telewizja internetowa dedykowana jest tym osobom, które posiadają dostęp do szybkiego Internetu. Jest to wadą szczególnie dla tych, którzy mieszkają w słabo skomunikowanych rejonach, w których nie istnieje infrastruktura sieciowa oraz nie ma dobrego zasięgu sieci komórkowych. Może się okazać, że tacy użytkownicy będą mieli problem nawet z oglądania produkcji w jakości SD.

Sama oferta jest jednak bardzo atrakcyjna. Ta telewizja online stanowi ciekawą alternatywę dla usług operatorów telewizyjnych. Przede wszystkim dlatego, że użytkownik nie jest uzależniony od ramówki narzuconej z góry. Ma on dostęp do serwisu przez 24 godziny na dobę, zatem może oglądać co chce i kiedy chce. Nie bez znaczenia pozostają pozycje znajdujące się w bazie filmów i seriali. Są to produkcje uznane i cenione przez recenzentów, zaś ich urozmaicenie gatunkowe powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Netflix – dla kogo?

Serwis polecany jest miłośnikom ciekawych produkcji serialowych i filmowych. Osoby, które liczą na dostęp do programów publicystycznych czy informacyjnych mogą się zawieść, ponieważ takich treści nie znajdą w bazie Netflixa. Jest to telewizja internetowa stanowiąca ciekawą alternatywę dla tych, którym zależy na ciekawych pozycjach filmowych i serialowych.

Netflix to telewizja internetowa, która skutecznie może konkurować z klasycznymi operatorami. Zaletą jest system oparty o VOD, dzięki której użytkownicy mają nielimitowany dostęp do bazy filmów i seriali przez całą dobę. Co istotne, oferta pozycji dostępnych w polskiej wersji językowej nieustannie jest rozszerzana.

ZOBACZ RÓWNIEŻ