Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
16 Paź, 2018 - 00:00

Nawóz do storczyków – który wybrać i jak stosować?

Elzbieta Tchorowska

Nawóz do storczyków powinien dostarczać roślinie wszystkich wartości pokarmowych, które są wymagane do prawidłowego rozwoju i kwitnięcia. Jaki nawóz kupić?

Storczyki to kwiaty bardzo wymagające, które trzeba regularnie podlewać i nawozić. Trzeba pamiętać o tym, by przesadzanie storczyków było wykonywane systematycznie co pewien czas. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów. Można też mieszankę wykonać samodzielnie. Jaki powinien być nawóz do storczyków, by te przecudne rośliny ładnie kwitły i stanowiły wyjątkową ozdobę w każdym domu?

Kiedy nawozić storczyki?

Storczyki jako kwiaty doniczkowe, które hodujemy w dość małych pojemnikach z ograniczoną ilością podłoża, nie mają dostępu do wszystkich substancji organicznych, jakie są im potrzebne do prawidłowego wzrostu. Dlatego konieczne jest ich nawożenie w odpowiednim momencie, czyli wtedy, kiedy roślina najmocniej wzrasta i szykuje się do kwitnięcia.

Odpowiednim momentem jest okres wiosenny i jesienny przypadający na miesiące między kwietniem a sierpniem. Wtedy trzeba kwiatom dostarczać jak najwięcej pokarmu. Należy zwrócić także uwagę, by nie nawozić storczyków przez okres około 2 miesięcy po:

 • przesadzaniu do nowego podłoża,
 • zakupieniu kwiatu od hodowcy.

W pierwszym przypadku możemy wprowadzić do podłoża zbyt wiele pokarmu, co roślinie także nie przypadnie do gustu. O tym, jak przesadzać storczyki i kiedy należy to zrobić, powinna zdecydować obecna jakość podłoża i cykl roczny rośliny.

Hodowcy z kolei stosują swoje mieszanki i przez około dwa miesiące właśnie storczyk będzie wykorzystywał dostępne mu zasoby w ziemi.

Najlepiej z nawożeniem wstrzymać się także w trakcie długotrwałych, pochmurnych dni. W tym czasie obniżona jest fotosynteza i roślina wpada w delikatny stan uśpienia. Nawóz wprowadzamy zawsze po podlewaniu – nigdy nie robimy tego do suchej donicy. Woda powinna wypłynąć do podstawki.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku

Nawóz do storczyków – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek. Najczęściej spotykamy nawozy sztuczne, a same mieszanki mają różne formy, takie jak:

 • preparat płynny do rozcieńczania w wodzie,
 • nawóz w formie pałeczek, które należy wsadzić w ziemię obok rośliny,
 • odżywki w aplikatorze,
 • spray pielęgnacyjny,
 • organiczny nawóz do storczyków.

Storczyki mają różne zapotrzebowanie na nawóz w ciągu całorocznego wzrostu, dlatego warto różnicować odżywki w zależności od pory roku.

Nawóz w aplikatorze

źródło zdjęcia: Getty Imagesjoloei

Nawożenie wiosną i latem

W tym okresie orchidee dość mocno wzrastają i przygotowują się do wypuszczenia pąków, dlatego ich zapotrzebowanie na substancje odżywcze jest zwiększone. Wybierajmy nawóz do storczyków o dużej ilości azotu i mikroelementów.

Zwróćmy uwagę także na zawartość fosforu i magnezu. Brak tych pierwiastków w glebie doprowadzi do usychania kwiatów lub całkowitego braku kwitnienia. Dobrymi środkami do nawożenia orchidei są:

 • Biopon,
 • Agrecol,
 • pałeczki Target,
 • Pokon.

Pamiętajmy, by nie używać nawozów uniwersalnych. Storczyki są kwiatami wyjątkowymi i nie lubią być traktowane uniwersalnymi środkami.

Nawożenie jesienią i zimą

Mniej więcej w połowie sierpnia dobrze jest powoli zmniejszać częstotliwość nawożenia i ilość używanego w tym celu preparatu. To okres, w którym roślina powoli będzie przygotowywać się do snu zimowego. Nawozy jesienne są wzbogacone o dodatkową ilość fosforu i potasu, a mniejszą azotu.

Doskonale sprawdzą się takie odżywki jak:

 • Florovit,
 • Cambo,
 • Substral,
 • Nawomix.

W październiku ponownie zmieniamy nawóz na taki, którego proporcja fosforu do azotu jest praktycznie taka sama. W grudniu całkowicie przestajemy odżywiać kwiaty i wprowadzamy je w stan spoczynku. Pamiętajmy o ich przeniesieniu do chłodniejszego pomieszczenia i zaniechania podlewania.

Dowiedz się więcej: Storczyki: Pielęgnacja po przekwitnięciu od A do Z

Organiczne nawozy do storczyków

Osobom, które lubią żyć w zgodzie z naturą, można polecić organiczne nawozy do storczyków. Powstają dzięki hodowli specjalnego gatunku dżdżownic, które idealnie nadają się jako pożywka dla orchidei. Zawierają całkowicie naturalną i aktywną próchnicę. Nawóz organiczny jest lepszy z kilku innych powodów.

Stosując organiczny nawóz, nie musimy go zmieniać w zależności od pory roku. Można go stosować zarówno wiosną, jak i jesienią – z tym że w zimie tak samo zaprzestajemy odżywiania. To preparat odpowiedni dla wszystkich rodzajów roślin, niezależnie od tego, jakie odmiany storczyków posiadamy.

Nawóz do storczyków organiczny

źródło zdjęcia: Getty Images / Zummolo

Domowe sposoby nawożenia storczyków

Ciekawym sposobem na naturalne nawożenie storczyków jest także… dolewanie piwa do doniczki z rośliną. Oczywiście musi być ono odpowiednio rozcieńczone. Najlepsza jest proporcja 1:40. Taką metodę stosują w Azji Wschodniej, gdzie orchidee są w końcu najpopularniejsze.

Inną, ciekawą metodą jest mikstura wykonana z czosnku. Do litra zagotowanej wody wkładamy trzy sprasowane ząbki czosnku i tak przygotowany preparat odstawiamy na około 24 godziny. Po tym czasie donicę ze storczykiem wkładamy do nawozu. Nie wolno wlewać go do środka. Taka mikstura może być przechowywana przez najwyżej dwa dni, więc za każdym razem powinno się przygotowywać ją świeżą.

Jak odpowiednio nawozić storczyki?

Storczyki nie lubią, kiedy w podłożu jest zbyt mało lub zbyt dużo składników mineralnych. Dlatego zawsze trzeba dokładnie odmierzać dawkę nawozu. Sposób i częstotliwość podawania różni się w zależności od rodzaju odżywki.

Pamiętajmy! Preparaty w formie płynnej stosujemy raz – do dwóch razy na tydzień. Aplikatorów używamy raz na miesiąc, a pałeczki wtykamy w donicę raz na 3 miesiące.

Jak stosować nawozy płynne?

Tak jak nawożenie za pomocą aplikatora czy pałeczek nie powinno nastręczać większych trudności, tak inaczej wygląda sprawa z preparatami płynnymi. Są one najtrudniejsze w stosowaniu, choć dają najlepsze efekty, bo możemy dokładnie kontrolować ilość dostarczanych roślinie składników pokarmowych. Zawsze nawóz należy podawać w formie rozcieńczonej.

Na początku cyklu rocznego nawóz stosujemy co każde podlewanie. Stężenie składników pokarmowych nie powinno przekraczać 0,15%. Kiedy storczyk przekwitnie, powoli zmniejszamy częstotliwość dokarmiania. Wystarczy robić to jedynie co trzecie podlewanie. Ciekawą i sprawdzoną metodą jest zanurzenie doniczki z orchideą w roztworze wody z nawozem.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu

Nawóz do storczyków w formie płynnej

źródło zdjęcia: Getty Images / artursfoto

Nawożenie chorych storczyków

Czasem zdarza się, że orchidea ma uszkodzony system korzeniowy i nie może wchłaniać niezbędnej ilości składników pokarmowych. Jak dbać o storczyki, które są chore?

W takim wypadku nawóz dla storczyków możemy także podawać przez liście. Mniej więcej raz lub dwa razy w tygodniu zraszamy liście tym samym preparatem płynnym – z tym że jego stężenie powinno być jeszcze niższe i nie może przekraczać 0,02%.

Miksturę najlepiej rozpryskiwać od spodu liści, dzięki czemu wchłonie się ona szybciej i skuteczniej. To doskonała metoda nawożenia dla chorych i uszkodzonych roślin, zaatakowanych przez szkodniki czy choroby. Pamiętajmy jednak, by oprysków nie przeprowadzać w trakcie upałów i bardzo słonecznych dni. Możemy doprowadzić do poparzenia rośliny.

Dowiedz się więcej:  Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie

Nawożenie storczyków nie musi być trudne, o ile będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Te rośliny bardzo lubią regularność i systematyczność – dlatego nie można zapominać o żadnym kroku w procesie pielęgnacyjnym. Pamiętajmy także, że choć przedstawiono tu różne metody i sposoby, musimy wybrać tylko jeden nawóz do storczyków. Nie mieszajmy ich i nie stosujmy jednocześnie, gdyż podłoże będzie zawierało zbyt dużo składników odżywczych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ