Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
17 Wrz, 2017 - 03:00
Nauka języka obcego w domu - najskuteczniejsze sposoby

Nauka języka obcego w domu – najskuteczniejsze sposoby

Julia Ziółkowska

Nauka języka obcego w domu jest prostsza, niż myśli większość z nas. Oto kilka najlepszych, sprawdzonych sposobów na samodzielne dokształcanie się.

Nauka języka obcego to czasem duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest to język bardzo egzotyczny. To prawda, że na rynku jest wiele szkół językowych. Co zrobić i jak zaplanować czas, jeśli chcemy uczyć się nie wychodząc z domu?

Nauka języka w domu: początki bywają trudne

Najlepiej zacząć od odpowiedniej motywacji do nauki. Przyswajając sobie język, starajmy się poznawać także kulturę danego państwa. Oglądajmy filmy w oryginalnym brzmieniu – za to z napisami po polsku, zróbmy zakupy tematyczne, a zanim wyjedziemy do wymarzonego kraju będziemy w stanie czuć się z daną kulturą swobodnie.

Nauka języka obcego w domu – w co zainwestować

Nauka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego w domu nie powinna nam sprawić problemów, ponieważ na rynku dostępne są materiały szkoleniowe, w które możemy zaopatrzyć się w księgarni bądź online.

Na pewno nie obejdzie się bez słownika. Warto zakupić także rozmówki tematyczne, czyli książeczkę zawierającą podstawowe zwroty w danym języku. Rozmówki pomogą nam w codziennych sytuacjach, takich jak zamawianie jedzenia w restauracji, przeprowadzenie prostej rozmowy czy zapytanie nieznajomego o drogę.

Czasami książki językowe dostępne są razem z płytami CD zawierającymi wymowę obcych dla nas słów. W ten prosty sposób jesteśmy w stanie przyswoić sobie podstawy obcej mowy. Nauka języka stanie się jeszcze prostsza dzięki wypełnianiu regularnych ćwiczeń – zebranych w dedykowanej ku temu książce.

Kurs angielskiego (który to język wydaje się być najpotrzebniejszym) to wydatek rzędu 50 zł za audiobooka, 40 zł za lekcje online (dzięki którym nauczymy się języka w miesiąc) lub ok. 30 zł za inne intensywne kursy.

Na rynku istnieje dużo materiałów i metod, dzięki którym nauka angielskiego jest prosta i przyjemna. Można zakupić fiszki, które są bardzo modną metodą zapamiętywania słówek. W internecie istnieje również dużo stron poświęconych darmowemu nauczaniu języków, zwłaszcza angielskiego – także portal Youtube oferuje filmy edukacyjne.

Ważne, aby język obcy, który chcemy poznać przestał być dla nas barierą. W tym celu trzeba poznać nie tylko słówka, ale także gramatykę i nauczyć się poprawnie wymawiać słowa. Starajmy się również pisać i czytać w obcym języku. Na pewno znajomość reguł, odmian, czasów i zasad ortografii przyda się, gdy będziemy podróżować po obcych krajach.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego – czego unikać podczas nauki >>

Nauka języka obcego w domu - najskuteczniejsze sposoby - kursy

Nauczyciele i kursy

Nauka języka to nie tylko samodzielne poznawanie, można także zgłębiać temat pod okiem doświadczonego nauczyciela, a nawet zamówić kurs językowy w specjalistycznej szkole.

Przykładowo, kurs angielskiego w ESKK to wydatek około 100 zł. Na rynku istnieje wiele szkół oferujących kursy doszkalające nie tylko hobbystyczne, ale także podnoszące kwalifikacje zawodowe. TFLS oferuje semestr w miesiąc za 500 zł, British Council ma w ofercie różne moduły kształcenia w cenie 84 $.

Istnieją różne poziomy, od początkujących do zaawansowanych, przez specjalistyczne kursy – na przykład Business English, czyli zwroty potrzebne w firmach w celu lepszego porozumiewania się z kontrahentami.

Innym sposobem na kształcenie się nie wychodząc z domu jest zatrudnienie korepetytora. Może to być student anglistyki, iberystyki, germanistyki lub nauczyciel akademicki. Koszt jednej godziny lekcyjnej to 30-50 zł. Takie lekcje możemy zafundować także dzieciom.

Z korepetytorem możemy także porozmawiać poprzez Skype i kamerę internetową – jest to bardzo wygodny i popularny sposób – nikt nie musi nigdzie dojeżdżać, a obie strony znajdują się w swoich domach przed ekranami komputera.

Dowiedz się więcej: Darmowe kursy językowe online – najlepsze platformy >>

Jak widać, mamy naprawdę dużo możliwości nauki obcego języka w domu. Najlepiej i najefektywniej korzystać z kilku metod naraz, które będą się wzajemnie uzupełniać. Audiobooka możemy słuchać jadąc samochodem do pracy, po południu czytać i pisać, a w weekendy poświęcić czas na rozmowę przez Skype. Ostatnia metoda jest bardzo wartościowa – dzięki niej można nabrać więcej odwagi w mówieniu, której początkującym osobom tak często brakuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ