Syntia Militowska
Syntia Militowska
01 Wrz, 2017 - 05:00
Nauka języka obcego dla dziecka - jak i kiedy zacząć?

Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć?

Syntia Militowska

Nauka języka obcego dla dziecka poprzez zabawę? Nic prostszego! Sprawdź, kiedy zapisać dziecko na kurs angielskiego i dowiedz się, jak uczyć dziecko języka obcego w domu.

Nauka języka obcego przez dziecko już od najmłodszych lat staje się coraz popularniejsza. Niemalże każda szkoła językowa prowadzi zajęcia dla dzieci. Nie wiesz co tym myśleć?

 • Dowiedz się, czy nauka języka dla najmłodszych to dobry pomysł.
 • Sprawdź, kiedy jest dobry czas, aby zapisać dziecko na kurs angielskiego.
 • Zobacz, w jaki sposób możesz uczyć dziecko języka obcego w domu.

Dlaczego warto uczyć dzieci języka obcego od najmłodszych lat?

Wiadomym jest, że dzieci bardzo szybko się uczą, błyskawicznie przyswajają wiedzę i często odczuwają z tego wielką radość. Nic więc dziwnego, że nauka języka obcego przychodzi im z wielką łatwością.

Dorośli bardzo często mają problem chociażby z tym, aby zapamiętać język angielski nawet na poziomie podstawowym, który przecież dziś jest bardzo popularny i możemy go usłyszeć niemalże wszędzie. Dzieciom język angielski zazwyczaj nie sprawia żadnego kłopotu.

Warto więc wykorzystać potencjał dziecięcego mózgu – w tym celu świetnym rozwiązaniem jest nauka angielskiego już od najmłodszych lat. Oczywiście poznanie każdego innego języka również jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ to poszerzy dziecięce horyzonty, teraz i w przyszłości.

Dzieci, które uczyły się języka obcego już od najmłodszych lat, mają bardzo wysokie szanse na otrzymanie pracy w dorosłym życiu, ponieważ w dzisiejszych czasach na wielu stanowiskach jest wymagany co najmniej język angielski.

Dowiedz się więcej: Jakie języki obce pomagają w zdobyciu pracy? >>

Ponadto osoby, które znają język angielski, nie będą miały najmniejszych problemów z porozumiewaniem się w kraju jak i na świecie. Nauka angielskiego przynosi bardzo wiele korzyści, ponieważ język ten jest znany niemalże na całym globie. Warto zaznaczyć, że nauka języków poprawia zdolność zapamiętywania, co jest kluczową umiejętnością także w codziennym życiu.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy >>

Nauka języka obcego dla dziecka - jak i kiedy zacząć? - dlaczego warto uczyć dzieci

Kiedy jest odpowiedni czas na naukę języka?

Rodzice zastanawiają się, kiedy powinna rozpocząć się nauka języka obcego dla ich małych pociech. Zastanawiają się nad tym, czy teraz jest odpowiedni czas i czy ich dziecko jest na to gotowe.

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oczywiście, nauka języka obcego od najmłodszych lat jest nie tylko wskazana, ale i bardzo korzystna. Aby nauka angielskiego oraz każdego innego języka była prosta i skuteczna, nie można jej rozpocząć ani za wcześnie, ani za późno.

Niejedna szkoła językowa preferuje naukę języka przez dziecko już od pierwszego roku życia. Naukę języka obcego najlepiej rozpocząć, kiedy dziecko staje się komunikatywne i rozumie otaczający je świat.

Pamiętajmy także, że każde dziecko jest inne: ma inny charakter, inne zainteresowania, inne predyspozycje do nauki oraz różny stopień rozwoju. Coraz więcej osób uważa, że dziecko, które rozumie język ojczysty oraz pewnie się nim posługuje na poziomie komunikatywnym – jest już gotowe do nauki języka obcego. Zazwyczaj są to okolice 3. roku życia.

Nauka języka dla dzieci –  jak zacząć?

Coraz popularniejsza staje się nauka angielskiego. Jego wymowa jest stosunkowo prosta, ponadto w wielu krajach jest to dość powszechny język. Tak więc nauka tego języka (i nie tylko) może nieść dla dziecka wiele korzyści w przyszłości.

Nie dajmy się zwariować i pamiętajmy, że zmuszanie dziecka do nauki tylko je zniechęci. Dobrze, jeśli nauka języka obcego odbywa się poprzez zabawę, np.:

 • wspólne słuchanie i śpiewanie piosenek w języku obcym,
 • bajki edukacyjne,
 • wspólne czytanie książeczek do nauki języka,
 • wspólne gry i zabawy, które pomagają dziecku przyswoić język obcy.

Dowiedz się więcej: Jak szybko nauczyć się angielskiego lub innego języka >>

Nauka języka z native speaker’em

Jeśli rodzic nie ma odpowiedniej wiedzy ani odpowiednich kompetencji do nauki języka angielskiego lub w ogóle do nauki jakiegokolwiek języka obcego – warto zapewnić dziecku konwersacje z tzw. native speaker’em, który będzie uczył prawidłowej wymowy i poprawnego posługiwania się językiem.

Wielu rodziców myśli, że jest to zbędny wydatek. Nic bardziej mylnego, wszak rodzic może nieświadomie zakorzenić w dziecku złe nawyki, których będzie trudno pozbyć się w przyszłości.

Szkoła językowa dla malucha

Kolejnym pomysłem będzie szkoła językowa dla dzieci. Dlaczego? Dobre szkoły językowe potrafią dostosować naukę języka obcego wprost proporcjonalnie do wieku dziecka – co zapewne będzie skutkowało chęcią, z jaką dzieci będą zdobywały wiedzę.

Kurs językowy dla dziecka

Innym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka na kurs angielskiego lub innego wybranego języka, który to może odbywać się indywidualnie w domu lub w konkretnej placówce.

Dobrze, by każdy kurs językowy odbywał się w grupie dzieci, które będą uczyły się poprzez zabawę. Jest to bardzo skuteczna metoda. Oczywiście, wraz z wiekiem i poziomem rozwoju dziecka kursy językowe będą zmieniać swoją formę, aż w końcu będą mogły być prowadzone indywidualnie.

Dowiedz się więcej: Darmowe kursy językowe online – najlepsze platformy >>

Nauka języka obcego dla dziecka - jak i kiedy zacząć? - sposoby na naukę

Jakie są przeciwwskazania do nauki języka obcego?

Przeciwwskazań do nauki języka jest kilka. Które pociechy nie powinny uczyć się języka?

 • Dzieci, które mają problem z wymową oraz porozumiewaniem się w języku ojczystym.
 • Maluchy, które nie są na poziomie rozwojowym adekwatnym do swojego wieku – są opóźnione.
 • Dzieci, które po długich namowach, zachętach i próbach nie chcą uczyć się języka obcego.

Nikt nie powinien zmuszać dziecka do nauki języka. Jeśli dziecko nie chce, nie jest dobrym rozwiązaniem zaciąganie go po raz dziesiąty na kurs angielskiego. Jeśli nie teraz, to później. Może samo się przekona. Warto spróbować za jakiś czas. Nic na siłę.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego w domu – najskuteczniejsze sposoby >>

Warto wiedzieć: Zwróćmy uwagę na fakt, że nawet największe chęci i zapał do nauki, w tym chęć do przyswajania języka obcego, może zabić… sam rodzic, który:

 • za wszelką cenę kładzie nacisk na naukę i na wyniki,
 • chce motywować poprzez metodę nagród i kar,
 • nie zauważa postępów, ale potrafi wytknąć najmniejszy błąd,
 • nie widzi w dziecku.. dziecka oraz jego naturalnej potrzeby przeżywania dzieciństwa, a dostrzega w nim jedynie maszynę do wkuwania słówek.

Uwaga! Nawet najskuteczniejsza nauka angielskiego, najlepsza szkoła językowa i najdroższy kurs nie wzbudzi i nie podtrzyma dziecięcego zapału, jeśli nie będzie umiał zrobić tego rodzic.

To właśnie rodzic powinien wspierać i motywować dziecko. Musi zwracać uwagę na poprawność, ale jednocześnie podchodzić do wszystkiego na luzie. „Nie wyszło? To nic, mówi się to tak i tak, ale nic się nie stało. Jutro na pewno pójdzie lepiej, damy sobie radę.”

I nie, rodzic nie powinien uczyć się za dziecko i nie musi uczyć się razem z nim, ale nie może też stać nad dzieckiem i oceniać je na każdym kroku. Warto dać dzieciom więcej luzu, swobody i zaufania, a przede wszystkim warto być dla nich podporą, na której będą mogli polegać w każdej chwili.

ZOBACZ RÓWNIEŻ