Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
29 Wrz, 2017 - 04:00
Nauka języka obcego - czego unikać podczas nauki

Nauka języka obcego – czego unikać podczas nauki

Julia Ziółkowska

Nauka języka to często wyzwanie i szereg napotykanych trudności. Oto lista najczęściej popełnianych błędów, których należy się wystrzegać.

Nauka języka obcego nie zawsze jest łatwa. W końcu od podstaw musimy poznać zupełnie obcą mowę, w dodatku już wkrótce będziemy musieli zacząć jej używać. Co więcej, aby efekt był zadowalający, powinniśmy mówić i czytać płynnie. Pomimo wszelkich starań, często jednak nieświadomie popełniamy błędy, które hamują nasze postępy. Oto najpopularniejsze z nich.

Nieregularne obcowanie z językiem

Przede wszystkim, każdy ciężko wypracowany efekt może zniweczyć brak regularnej nauki. Aby język obcy, na przykład angielski, „wszedł” do głowy płynnie, potrzebne są powtórzenia. Im częściej uczymy się słówek lub je powtarzamy, tym lepiej. Nie róbmy przerw w nauce. Przykładowo, zaprzestanie nauki „jedynie” na 2 miesiące będzie skutkować zapomnieniem wielu nowych słówek czy reguł. Pamiętajmy, że język przyswajamy o wiele szybciej głównie dzięki powtórzeniom.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego w domu – najskuteczniejsze sposoby >>

Nieużywanie języka w dniu codziennym

Innym ważnym elementem, o którym często zapominamy jest po prostu mówienie w obcym języku. Nie wystarczy znajomość reguł ortograficznych. Choćbyśmy nawet codziennie słuchali przez kilka godzin obcej mowy, a nie wypowiedzieli ani jednego słowa, nie nauczymy się jej dobrze.

Odważmy się i po prostu mówmy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo uwstecznia nas obawa przed wypowiadaniem się w obcym języku. Na nic zda nam się teoria, jeśli nie będziemy mogli jej wykorzystać w praktyce. Warto wiedzieć, że na początku naszej przygody z danym językiem wszystkie słowa niekoniecznie musimy wymawiać w sposób idealny – najważniejsze to wymawiać je w ogóle. Płynność i poprawność przyjdą z czasem.

Strach przed wyśmianiem

Nie każdy jest idealny i wszyscy popełniamy błędy, w tym również językowe. Nauce języka często towarzyszy strach przed ośmieszeniem się, więc z dwojga złego wybieramy milczenie. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli się pomylimy to naprawdę nikt nie będzie się z nas śmiał. Przynajmniej nie obcokrajowiec i nie w złym tego słowa znaczeniu. Co najwyżej przekręcenie jakiegoś wyrazu uzna za zabawne i wyjaśni nam, jak prawidłowo wymówić dane słówko.

Niedokładność językowa

Innym błędem, który często popełniamy jest niedokładność. Po prostu nie kontrolujemy poprawności tego, co  i jak mówimy. Oczywiście, gdy z kimś rozmawiamy nie sięgamy co chwilę po słownik, ale możemy dołożyć wszelkich starań, żeby mówić poprawnie i gramatycznie, używając prawidłowych sformułowań i czasów. Postarajmy się o poprawność w używaniu języka.

Uwaga! Ten punkt jest ważny dla osób, które już znają dany język na dość dobrym poziomie i nie boją się go używać. Z kolei początkujący powinni przede wszystkim skupić się na mówieniu w ogóle i przezwyciężeniu bariery, jaką jest wypowiadanie się w obcym języku.

Nadmierna wiara w kursy i szkolenia

Jednym z podstawowych błędów popełnianych podczas przyswajania języka jest wiara w to, że opłacenie kursu lub nauki w szkole zdziała cuda. Niestety, wprowadza nas to w błąd, gdyż nauka języka wymaga od nas wysiłku, bez którego nie zdobędziemy wymaganej płynności.

Dowiedz się więcej: Nauka angielskiego – najlepsze kursy i szkoły językowe w Polsce >>

Dobór nieodpowiedniego poziomu nauczania

Nauka języka wymaga dostosowania poziomu adekwatnego do naszych umiejętności. Zdarza się, że w nieumiejętny sposób dobieramy lekcje językowe – są one dla nas zbyt łatwe lub zbyt trudne. Z pomocą przyjdą nam odpowiednie testy, które przeprowadza większość szkół językowych jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

Dowiedz się więcej: Obozy językowe za granicą – przygoda życia, która procentuje >>

Brak zainteresowania danym krajem

Czasami nie wiemy, w jaki jeszcze sposób możemy polepszyć naszą znajomość języka. Błędem, który popełnia wiele osób jest brak zainteresowania kulturą kraju, którego języka się uczymy. Wówczas, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie poznać codzienności języka obcego, jego źródeł i podstawowego zastosowania w odniesieniu do sytuacji życiowych.

Oglądajmy więc filmy obcojęzyczne, słuchajmy muzyki typowej dla danego kraju, a nawet odważmy się na podróż do krajów, w których będziemy musieli używać języka obcego w codziennych kontaktach z ludźmi. Nawet tak mały sukces jak samodzielne zamówienie piwa w obcym języku, może na nas wpłynąć niezwykle motywująco.

Niezależnie od metody jaką obierzemy, postarajmy się przede wszystkim unikać: lenistwa, zbyt małego zaangażowania, popełniania tych samych błędów, niepewności i luk, jakie mogą powstać przez zbyt jednostronne szkolenie. Postarajmy się poznać każdy aspekt języka, poezję, kulturę, śledzić wiadomości w TV, zawierać międzynarodowe przyjaźnie. Na pewno po jakimś czasie uda nam się osłuchać z językiem i zdecydowanie polepszyć jego poziom.

Nauka języka obcego - czego unikać podczas nauki - kurs językowy

ZOBACZ RÓWNIEŻ