Jolanta Brzozowska
Jolanta Brzozowska
06 Gru, 2017 - 02:00
Największe miasta w Polsce - TOP 11

Największe miasta w Polsce – TOP 11

Jolanta Brzozowska

Czy potrafisz wymienić największe miasta w Polsce? Poznaj 11 największych, pod względem liczby ludności, miast naszego kraju. Przeczytaj, z czego są znane, jakie atrakcje oferują dla miejscowych i turystów oraz dlaczego warto je odwiedzić, a nawet w nich zamieszkać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Największe miasta w Polsce skupiają ogromną rzeszę mieszkańców. Do dużych miast wciąż napływają nowi lokatorzy, w nadziei na lepsze, dostatniejsze życie. Podpowiadamy, które miasta przodują pod względem liczby ludności.

Największe miasta w Polsce – TOP 11

Poniżej prezentujemy największe miasta Polski. Dowiedz się, czym wyróżniają się poszczególne miasta i dlaczego warto je odwiedzić.

11. Białystok

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Białystok

Białystok to stolica pięknego rejonu naszego kraju, mianowicie województwa podlaskiego. Według danych z 31 grudnia 2016 r. miasto liczy 296 628 mieszkańców. Białystok jest drugim pod względem gęstości zaludnienia i jedenastym pod względem liczby ludności miastem Polski.

To duże, piękne miasto z długą historią (pierwsza wzmianka o Białymstoku pojawiała się już w 1426 roku) stanowi centrum gospodarcze, administracyjne i kulturalne nie tylko dla Polaków.  Największe miasta w Polsce przyciągają do siebie również obcokrajowców. W Białymstoku mieszka na przykład duża liczba Białorusinów, Tatarów, Rosjan, Ukraińców czy Romów.

Białystok poszczycić się może pięknymi zabytkami, do których należą między innymi:

  • Zespół Pałacowo-Parkowy Branickich,
  • Ratusz, Rynek Kościuszki,
  • Stary Kościół Farny, Rynek Kościuszki,
  • Pałacyk gościny Branickich.

Białystok wciąż pozostaje dużym ośrodkiem przemysłu włókienniczego i handlu, głównie ze wschodem.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Szlak Green Velo >>

10. Katowice

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Katowice

Katowice przenoszą nas na południe Polski. To 10 pod względem ilości mieszkańców i 12 pod względem powierzchni miasto w Polsce. Według stanu na 30 czerwca 2017, Katowice zamieszkuje 297 177 mieszkańców.

Katowice są jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Działa tu też Specjalna Katowicka Strefa Ekonomiczna, która wspiera lokalną gospodarkę. Katowice to też przemysł ciężki, kopalnie. Na terenie miasta działają kopalnie węgla kamiennego i 4 huty.

Katowice kojarzą się też z pięknymi terenami zielonymi. Na terenie miasta znajdują się na przykład 2 rezerwaty przyrody, Stawy na Tysiącleciu czy Katowicki Park Leśny.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku >>

9. Lublin

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Lublin

Lublin to z kolei stolica położonego na stronie wschodniej województwa lubelskiego. To duże miasto zamieszkuje 340 230 mieszkańców. Wśród polskich miast, zajmuje dziewiątą pozycję pod względem populacji i szesnastą pod względem powierzchni.

Lublin może się poszczycić długą historią. Kojarzony jest z takimi królami jak: Władysław Łokietek, Kazimierz III Wielki, Jagiełło. To właśnie tutaj zawarto też historyczne porozumienie zwane Unią Lubelską.

W mieście tym znajduje się wiele uczelni, wśród których najbardziej znaną jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W Lublinie swoje miejsce ma przemysł motoryzacyjny, spożywczy (Lubella, Solidarność) i zielarski (Herbapol), a także browar Perła czy Zakłady Tytoniowe.

W Lublinie znajdziemy też sporo muzeów, wśród których szczególne miejsce znajduje Państwowe Muzeum na Majdanku. Spotkamy się tu również z piękną architekturą i mnóstwem zabytków, takich jak: Brama Krakowska, Zamek Lubelski czy Plac Po Farze.

8. Bydgoszcz

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Bydgoszcz

Bydgoszcz to kolejne duże miasto w Polsce. Jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego. Zamieszkuje go aż 353 215 mieszkańców. Bydgoszcz zajmuje 8 miejsce pod względem liczby ludności oraz 10 pod względem powierzchni. Miasto jest dużym ośrodkiem handlu, przemysłu, transportu lądowego i żeglugi śródlądowej.

W Bydgoszczy bardzo dobrze rozwija się branża IT. To również wyjątkowe miejsce rozwoju kultury. Działa tu Filharmonia Pomorska, opera, liczne teatry, chóry, orkiestry i muzea. To także duży ośrodek naukowo-akademicki.

Nie sposób jest nie wspomnieć też o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Z miastem graniczą 3 rezerwaty przyrody, a na jego terenie znajduje się aż 95 pomników przyrody. W Bydgoszczy znajduje się największy w Polsce miejski park – Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”.

7. Szczecin

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Szczecin

Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego. Liczy sobie 404 403 mieszkańców. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski.

Jest miastem przede wszystkim uroczo usytuowanym: nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Aż 24 % powierzchni tego miasta zajmuje woda.

Szczecin ma wyjątkową historię. Do Polski został on przyłączony przez Mieszka I w roku 967. Historia ta pozostawiła po sobie ślad w postaci pięknych zabytków, takich jak Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Siedmiu Płaszczy czy Brama Portowa i Brama Królewska.

Dziś to miasto jest ośrodkiem gospodarki morskiej. Znajdziemy w nim port morski i stocznie remontowe, jachtowe i żeglugi morskiej. W Szczecinie funkcjonują także liczne teatry, muzea i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, pełniąca wiodącą instytucję kultury w województwie zachodniopomorskim.

6. Gdańsk

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Gdańsk

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. Zamieszkuje go 464 293 mieszkańców. Zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności a siódme miejsce pod względem powierzchni.

Położony jest nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Gdańską. Pełni rolę ośrodka gospodarki morskiej. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy tak zwane Trójmiasto.

Gdańsk jest wyjątkowo pięknym miastem. 24 % jego powierzchni zajmują tereny zielone, między innymi Park im. Ronalda Reagana, Park im. Jana Pawła II czy Par Oruński. Historia tego miasta jest długa i bogata. Nam na pewno kojarzy się najczęściej z wybuchem II wojny światowej i legendą Solidarności.

Historia Gdańska widoczna jest w jego pięknych zabytkach, do których możemy zaliczyć na przykład: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta.

Obecnie Gdańsk to miasto bardzo prężnie rozwijające się. Mają w nim siedzibę firmy z branży stoczniowej, petrochemicznej, energetycznej czy metalowej. Gdańsk jest też jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto >>

5. Poznań

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Poznań

Poznań to miasto położone na Pojezierzu Wielkopolskim, zamieszkiwane przez 539 545 mieszkańców. To piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i ósme pod względem powierzchni.

Poznań jest ośrodkiem handlu, przemysłu, logistyki. Funkcjonuje tu międzynarodowy port lotniczy. Miasto to kojarzone jest także z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Jest też ważnym ośrodkiem akademickim i kulturalnym.

Miasto może się poszczycić bardzo niską stopą bezrobocia. Jest też oceniane jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w naszym kraju. Będąc w Poznaniu warto zobaczyć m.in. Zamek Królewski, renesansowy Ratusz czy Stary Browar.

4. Wrocław

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Wrocław

Wrocław położony jest nad rzeką Odrą w województwie dolnośląskim, w południowo-zachodniej Polsce. Zamieszkiwany jest przez 638 364 osoby. Jest czwartym pod względem liczby ludności i piątym pod względem powierzchni miastem w Polsce.

Wrocław może poszczycić się tytułem „Najlepszego miasta do życia” przyznawanym przez firmę doradczą Mercer.

Miasto to zachwyca zabytkami. Znajdziemy w nim Stary i Nowy Ratusz, wiele zabytkowych świątyń i kościołów oraz mnóstwo pięknych kamienic i pomników. Wyróżnia się też tym, że posiada fosę miejską.

Wrocław od wielu lat znany jest też doskonałej koniunktury gospodarczej. Cieszy się również mianem jednego z największych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce. W mieście odbywa się wiele różnorodnych festiwali.

3. Łódź

Największe miasta w Polsce - Łódź

Łódź to miasto leżące w środkowej Polsce. Jest trzecim pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni miastem w Polsce. Liczy 693 797 mieszkańców.

Łódź kojarzona jest najczęściej z przemysłem włókienniczym. Okazuje się jednak, ze w mieście tym coraz większe znaczenie ma rozwój nowych technologii.

Miasto to łączymy też głównie ze szkołą filmową. Jednak bezsprzecznie Łódź jest wyjątkowym ośrodkiem akademickim, działa w niej kilkadziesiąt różnych uczelni (państwowych i prywatnych).

W Łodzi funkcjonuje też wiele muzeów i teatrów pozwalających na bliskie obcowanie ze sztuką. Będąc w Łodzi napotkamy na mnóstwo pięknych zabytków. Spacerując ulicą Piotrowską (która już sama jest zabytkiem) zobaczymy Centralne Muzeum Włókiennictwa czy neogotycką bazylikę archikatedralną.

2. Kraków

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Kraków

Kraków położony jest nad Wisłą w południowej Polsce. Jest drugim miastem w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Zamieszkiwany jest przez 766 739 osób.

To miasto z wyjątkową historią, która silnie widoczna jest w jego architekturze i zabytkach. Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki to miejsca, które urzekają swym pięknem.

Dzisiejszy Kraków to miasto tętniące życiem, bardzo silnie rozwijające się. Jest uznawany za bardzo dobre miejsce do lokowania centrów dla biznesu. Kraków jest największym pod względem zatrudnienia skupiskiem firm z sektora usług biznesowych w Polsce.

Znajdują się tu liczne placówki oświatowe w tym ogólnopolskie: Narodowe Centrum Nauki, Polska Akademia Umiejętności, czy oddział Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Mówiąc o edukacji, wspomnieć należy, że to właśnie w Krakowie znajduje się najstarsza uczelnia w Polsce, czyli Uniwersytet Jagielloński. Kraków jest też wybitnym ośrodkiem kultury i sztuki.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków >>

1. Warszawa

Największe miasta w Polsce - TOP 11 - Warszawa

Warszawa jest stolicą Polski i województwa mazowieckiego. Zamieszkuje ją 1 758 143 mieszkańców. Warszawa to  największe  miasto w Polsce pod względem liczby ludności i powierzchni.

Odgrywa znaczącą rolę w świecie nauki, kultury i gospodarki. Ma również wyjątkowe znaczenie polityczne. W Warszawie znajdują się siedziby Prezydenta RP, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów i Narodowego Banku Polskiego.

Największe miasta w Polsce wyróżniają się pięknymi zabytkami. Tak też jest w przypadku Warszawy. Jej historyczne centrum zostało w 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek Królewski, Zamek Ujazdowski, Łazienki Królewskie czy Zamek Ostrogskich to miejsca, które koniecznie należy zobaczyć, będąc w Warszawie.

Warszawska gospodarka wciąż rozwija się bardzo dobrze. Właśnie w tym mieście lokują swe siedziby ogromne firmy i koncerny, ale również stacje radiowe i telewizyjne.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Mazowsze >>

Największe miasta w Polsce to naprawdę piękne miejsca. Urzekają swą historią, przyrodą, zabytkami. Ale co ważniejsze, wciąż się rozwijają, umożliwiając swym mieszkańcom dobre warunki do życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ