Justyna Dębowska
Justyna Dębowska
30 Gru, 2017 - 02:00

Największe miasta świata – TOP 11

Justyna Dębowska

Jakie są największe miasta świata? Poznaj listę jedenastu największych metropolii świata.

Największe miasta świata – stworzenie takiej listy nie jest najłatwiejszym zadaniem, gdyż na samym początku pojawia się podstawowa trudność – czym jest dzisiaj miasto? W poniższym rankingu wykorzystany został Raport ONZ (Miasta na świecie 2016) oraz stworzone przy użyciu danych dostarczonych przez ONZ narzędzie Luminocity 3D.

Największe miasta świata – 11 gigantów

Na liście nie znajdziemy żadnego miasta europejskiego i nie zmieni się to w najbliższych latach. Przeważająca część miast to miasta azjatyckie.

11. Dhaka (Bangladesz) – 18 milionów 237 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11 - Dhaka

Największe miasta świata – ich listę w niniejszym zestawieniu otwiera stolica Bangladeszu. Położona jest nad rzeką Burigangą, która jest tak brudna, że nie żyją w niej żadne żywe organizmy. Najlepiej poruszać się tutaj rikszami, których jest ponad 400 tysięcy.

To biedne, przeludnione i brudne miasto rozwija się w błyskawicznym tempie. Prognozy przewidują, że w 2030 roku liczba mieszkańców przekroczy 27 milionów, przez co miasto awansuje z jedenastej na szóstą pozycję największych miast świata.

10. Nowy Jork (Stany Zjednoczone) – 18 milionów 604 tysiące

Największe miasta świata - TOP 11_Nowy Jork

Stolicą Stanów Zjednoczonych był przez 5 lat, teraz nie jest nawet stolicą stanu Nowy Jork. Dzisiaj mówi się tutaj w około 800 językach, a prawie połowa ludności w domu posługuje się innym językiem niż angielski.

9. Kair (Egipt) – 19 milionów 128 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11_Kair

Największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu. Jak wszystkie największe miasta świata, również i Kair charakteryzuje się wszechobecnymi kontrastami.

Warto zobaczyć suk (plac targowy) Chan al-Chalili, gdzie oprócz kramów znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Można tutaj kupić dosłownie wszystko, nie zapominając o tym, że targowanie się jest w dobrym tonie.

8. Osaka (Japonia) – 20 milionów 337 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11_Osaka

W samej Osace mieszka około 2 milionów 600 tysięcy mieszkańców, jednak jest ona częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (razem z Kobe, Kioto i innymi miastami), który liczy o wiele więcej.

To w Osace wymyślono w 1958 roku zupki instant, więc to właśnie tutaj można zwiedzić muzeum poświęcone zupkom instant zwanym Cup Noodles.

7. Meksyk (Meksyk) – 21 milionów 157 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11_Meksyk

Stolica Meksyku słynie z pływających ogrodów, które można zobaczyć na brzegu jeziora Xochimilco. Ogrody powstały dzięki uprawianiu warzyw i kwiatów na tratwach. Z czasem rośliny zapuściły korzenie do dna jeziora. Dzisiaj można pływać kanałami i podziwiać ogrody na sztucznych wyspach.

6. Pekin (Chiny) – 21 milionów 240 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11 - Pekin

Pekin to nie tylko stolica Chin, to także największe podziemne miasto świata. Podziemny Pekin – Dixia Cheng – został zbudowany w latach 60 na wypadek wojny nuklearnej ze Związkiem Radzieckim i pomieścić może około 6 miliona osób. Był pilnie strzeżoną tajemnicą. Jest niedostępny dla turystów.

5. Sao Paulo (Brazylia) – 21 milionów 297 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11_Sao Paulo

Miasto pubów i dyskotek, które obywa się bez reklam. Od 2006 roku nie ma tu ani szyldów, ani bilbordów. To również jedno z pierwszych miast na świecie, które wprowadziło w komunikacji miejskiej siedzenia dla ekstremalnie otyłych osób – jeśli ważysz około 250 kilogramów, to możesz na nim usiąść bez ryzyka, że się załamie!

4. Mumbai (Indie) – 21 milionów 357 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11 - Mumbai

To miasto kontrastów. Z jednej strony stolica Bollywood, a z drugiej mieści drugi co do wielkości slums Azji – Dharavi. Słynny film – Slumdog, milioner z ulicy – nakręcono właśnie tutaj.

W Bombaju rozgrywa się również akcja powieści Shantaram autorstwa Gregory’ego Davida Robertsa.

3. Szanghaj (Chiny) – 24 miliony 484 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11 - Szanghaj

To największe chińskie miasto i w 2030 roku  liczba ludności wzrośnie prawdopodobnie do 30 milionów.

To tutaj zbudowana została pierwsza na świecie komercyjna linia kolei magnetycznej typu Transrapid. Łączy ona miasto z portem lotniczym Szanghaj-Pudong. 30-kilometrową trasę można pokonać w 7 minut i 20 sekund.

2. Delhi (Indie) – 26 milionów 454 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11_Delhi

Stolica Indii jest drugim co do wielkości miastem świata z najlepszymi perspektywami rozwoju. Liczba mieszkańców z dużym prawdopodobieństwem wzrośnie do 36 milionów w 2030 roku.

Starą część miasta, dawną stolicę muzułmańskich Indii, otaczają tradycyjne budynki – meczety czy domy, w tym minaret Kutb Minar, pozostałość po pierwszym w Indiach meczecie. Nowa część Delhi, zbudowana przez brytyjskich kolonistów, zapiera dech przepięknymi pałacami i rezydencjami.

1. Tokio (Japonia) – 38 milionów 140 tysięcy

Największe miasta świata - TOP 11_Tokio

Stolica Japonii jest największym miastem świata. Liczba mieszkańców jest trochę wyższa od ludności Polski. Chociaż prognozuje się delikatny spadek ludności w najbliższych latach – do 37 milionów 2030 roku – będzie to wciąż największe miasto świata!

Wielkość tego miasta jest najlepiej odzwierciedlona przez najbardziej niesamowite skrzyżowanie świata, które znajduje się na słynnej z licznych centrów handlowych i kawiarni dzielnicy Shibuya. Otóż w godzinach szczytu podczas jednej tylko zmiany świateł przekracza je jednocześnie kilka tysięcy osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ