Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
20 Lip, 2018 - 01:00
Najważniejsze objawy owulacji (jajeczkowania)

Najważniejsze objawy owulacji (jajeczkowania)

Malwina Tomżyńska

Czy prowadząc odpowiednie obserwacje, kobieta jest w stanie stwierdzić kiedy ma owulację? Czy objawy owulacji u każdej z nas wyglądają tak samo? Sprawdź!

Nie każda kobieta wie, że jej organizm, wysyła przed i w trakcie owulacji specyficzne objawy, które świadczą o zmianach zachodzących w jej wnętrzu. Regularne i dokładne obserwacje oraz prowadzenie skrupulatnych zapisów, może pomóc w poznaniu własnego ciała i zachodzących w nim zmian.

W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej występujące objawy owulacji, wyjaśniamy wpływ owulacji na organizm kobiety oraz podpowiadamy jak przewidzieć zbliżające się jajeczkowanie.

Owulacja a płodność kobiety

Owulacja, potocznie zwana jajeczkowaniem, to czas, w którym dojrzała komórka jajowa opuszcza pęcherzyk  i zaczyna przemieszczać się w stronę jajowodu. Jest to okres największej płodności, w całym cyklu menstruacyjnym kobiety.

Czy owulacja jest regularna?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest łatwa. U części kobiet, owulacja może występować regularnie, w każdym cyklu miesiączkowym, dokładnie w tym samym dniu.

Zdarza się jednak, że objawy owulacji pojawiają się w innym niż spodziewany przez nas termin, co może świadczyć o pewnym przesunięciu cyklu.

Czas i regularność owulacji zależy przede wszystkim od organizmu kobiety. Przy regularnych cyklach miesiączkowych moment owulacji jest łatwiej przewidzieć niż w przypadku nieregularnego okresu.

Co może wpłynąć na owulację?

Nawet jeżeli nasz cykl miesiączkowy jest regularny i na podstawie prowadzonych wcześniej obserwacji (objawy owulacji) jesteśmy w stanie przewidzieć przybliżoną datę jajeczkowania, musimy zdawać sobie sprawę, że jest wiele czynników, których wystąpienie może wpłynąć na nasz organizm. A tym samym spowodować przesunięcie momentu jajeczkowania.

Do powodów, które najczęściej wpływają na wahania cyklu miesiączkowego u kobiet zalicza się:

 • stres,
 • bezsenność,
 • zmęczenie,
 • infekcje,
 • poważne choroby,
 • zmiana klimatu (na skutek podróży),
 • zmiana stylu życia,
 • dieta odchudzająca.

Naturalne metody planowania rodziny a objawy owulacji

Objawy owulacji to podstawowe „narzędzie” wykorzystywane podczas korzystania z metod naturalnego planowania rodziny. W zależności od wybranej metody, kobieta analizuje temperaturę swojego ciała, śluz z szyjki macicy lub oba powyższe objawy owulacji na raz.

Dowiedz się więcej: Dni niepłodne i płodne – jak je wyliczyć? >>

Objawy owulacji – temperatura

Pierwszym podstawowym objawem owulacji jest wzrost temperatury ciała. Zwykle, w pierwszy dniu jajeczkowania, temperatura ciała kobiety podnosi się średnio o około 0,4 st. C. Taki stan trwa z reguły 3-5 dni, po czym temperatura wraca do normy.

Aby zaobserwować, tak mało widoczne różnice, konieczne jest prowadzenie regularnych, codziennych pomiarów, przez co najmniej kilka kolejnych cykli miesiączkowych. Aby wzrost temperatury ciała mógł zostać uznany za objawy owulacji, kobieta powinna dokonywać pomiarów zawsze zaraz po przebudzeniu i w tym samym miejscu (najlepiej w ustach, w pochwie lub odbycie).

Ważne:  Wykorzystując pomiary temperatury do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w czasie naszego cyklu, bardzo pomocne będzie nanoszenie otrzymanych pomiarów na wykres temperatury ciała, czyli tzw. kalendarz miesiączkowy, który obrazowo wyznaczy pierwszy dzień podwyższonej temperatury ciała, a więc pierwszy dzień owulacji.

Objawy owulacji – śluz owulacyjny

Śluz owulacyjny jest drugim, regularnie występującym objawem, świadczącym o rozpoczęciu się owulacji. Podobnie jak w przypadku temperatury ciała, wyznaczenie owulacji na podstawie śluzu szyjkowego możliwe jest tylko, jeżeli prowadzone przez nas obserwacje są prowadzone regularnie, przez co najmniej kilka cykli miesiączkowych.

Śluz owulacyjny charakteryzuje się przeźroczystością, obfitością, ciągliwością oraz dużą lepkością, przez co wywołuje u kobiety uczucie wilgoci w pochwie.

Ważne: Najbardziej skuteczną metodą wyznaczania dni płodnych w trakcie cyklu miesiączkowego (wciąż nie dającej jednak 100% pewności) jest połączenie pomiarów temperatury ciała z metodą obserwacji śluzu szyjkowego.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać? >>

Objawy owulacji, które pojawiają się tylko u niektórych kobiet

Dwa powyżej opisane objawy owulacji – podwyższona temperatura ciała oraz zmiana wydzieliny z szyjki macicy to objawy, które można zaobserwować u każdej kobiety. Oprócz nich, mogą pojawić się znacznie rzadziej występujące objawy owulacji w postaci:

 • bólu owulacyjnego – ból owulacyjny pojawia się z prawej lub lewej strony podbrzusza, w okolicy jajników i powodowany jest przez pęknięcie pęcherzyka Graafa. Niestety nie ma reguły co do jego pojawienia się i czasu trwania (u niektórych kobiet mogą to być kilkusekundowe uciśnięcia lub ukłucia w podbrzuszu, a u innych ból może być silny, trwający nawet kilka godzin);
 • zmian szyjki macicy – jest to objaw owulacji, który samemu bardzo ciężko zaobserwować, ale nie jest to niemożliwe. Poza owulacją szyjka macicy jest twarda i skierowana w tył, natomiast w trakcie owulacji robi się miękka i odgina się do przodu. Zmiany w szyjce można zaobserwować dokonując badania palpacyjnego, polegającego na włożeniu palców do pochwy, jednak najlepiej takie badanie wykona lekarz ginekolog;
 • plamienia owulacyjnego – w czasie jajeczkowania może dojść do skąpego krwawienia (pojawienia się krwi w wydzielinie);
 • nadwrażliwości piersi – czasami zdarza się, że podczas owulacji kobieta odczuwa dużą nadwrażliwość całych piersi i brodawek, tak jak w początkowych miesiącach ciąży;
 • wzrostu libido – w trakcie owulacji zaczyna wzrastać poziom estrogenów, dodatkowo pojawia się produkcja sporych ilości testosteronu, który powoduje u kobiet wzrost popędu seksualnego;
 • poprawy wyglądu cery – wygląd naszej cery zaczyna się poprawiać mniej więcej od 10 dnia cyklu miesiączkowego, a jego szczyt przypada w dniu owulacji. Związane jest to ze wzmożoną produkcją estrogenów oraz progesteronu w organizmie kobiety.

Pamiętajmy! Poszczególne objawy owulacji mogą występować oddzielnie lub po kilka na raz. To jakie dokładnie objawy owulacji wystąpią zależy od wewnętrznych uwarunkowań naszego organizmu i stanu zdrowia. U każdej kobiety czas owulacji może przypadać na inny dzień i charakteryzować się innymi objawami.

Objawy owulacji a dni płodne

Owulacja to szczyt płodności w czasie całego cyklu menstruacyjnego kobiety. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że dni płodne nie ograniczają się tylko do tego jednego dnia. Przyjęło się, że kobieta jest płodna do 3-4 dni po jajeczkowaniu oraz 4-5 dni przed nim (ze względu na długość życia plemników w ciele kobiety).

Testy owulacyjne

Jeden ze sposobów określania dni płodnych, uznawany za metodę naturalnego planowani rodziny to testy owulacyjne.

Test dostępny do kupienia w aptekach, który ma służyć określeniu zbliżającej się lub aktualnie trwającej owulacji.

Najważniejsze objawy owulacji (jajeczkowania) - brzuch kobiety

Fakty i mity o owulacji – TOP 7

 1. Owulacja pojawia się mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego (miesiączkowego) – MIT
 2. Dzień owulacji zależy od długości trwania cyklu, przyjęło się wyznaczać go na 14 dni przed pierwszym dniem następnego cyklu miesiączkowego kobiety – FAKT
 3. Przed owulacją nie można zajść w ciążę – MIT
 4. Kobieta może zajść w ciążę, nawet jeżeli współżyła aż 4 dni przed owulacją – możliwość zajścia w ciążę zależy od żywotności plemników (te najbardziej wytrwałe żyją do nawet 48 godzin) – FAKT
 5. Można z pełną dokładnością przewidzieć dzień owulacji, na podstawie prowadzonych wcześniej obserwacji własnego ciała – MIT
 6. Obserwacja własnego ciała może pomóc w określeniu przybliżonego terminu owulacji, jednak na jego przesunięcie może wpłynąć wiele czynników np. stres, bezsenność, dieta, zmiana klimatu, zmiana stylu życia itp. – FAKT
 7. U każdej kobiety owulacja wypada w tym samym dniu cyklu – MIT

ZOBACZ RÓWNIEŻ