Michał Nielub
Michał Nielub
05 Sie, 2017 - 09:00
Najtańsze OC - jak marki samochodów wpływają na wysokość składki OC?

Najtańsze OC – jak marki samochodów wpływają na wysokość składki OC?

Michał Nielub

Okazuje się, że chcąc wybrać najtańsze OC, nie bez znaczenia pozostaje marka samochodu, jakim jeździmy. Są auta, w stosunku do których ubezpieczyciele stosują wyższe składki.

Chcąc uzyskać najtańsze OC, przygotowania powinniśmy zacząć już od wyboru marki samochodu. Jest to kwestia, którą ubezpieczyciele również biorą pod uwagę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają wgląd do danych historii auta, dzięki czemu mogą sprawdzać informacje nt. kolizji i wypadków z udziałem wybranych marek pojazdów. Na tej podstawie określają profil kierowcy i szacują odpowiednią składkę.

Najtańsze OC – które marki wybrać?

Marki z najtańszym OC

Zgodnie z wyszukiwarką mfind.pl, na tanie OC mogą liczyć właściciele aut marki Suzuki, Chevroleta oraz Kii. Dane z okresu 2014-2017 pokazują, że średnia składka wynosiła kolejno 626, 633 i 642 zł.

Na relatywnie niskie ubezpieczenia mogą liczyć również właściciele Volkswagenów, Fordów oraz Opli. Są to najpopularniejsze modele w Polsce i najczęściej wyszukiwane są dane właśnie dla tych marek. Przytoczona wyżej porównywarka wskazuje, że średnia składka dla tych pojazdów waha się pomiędzy 738 a 749 złotych.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC – rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych >>

Marki z najdroższym OC

Właściciele takich marek jak BMW oraz Audi nie mają co liczyć na najtańsze OC. Zgodnie z danymi wyszukiwarki, w latach 2014-2017 właściciele samochodów marki BMW musieli zapłacić średnio 1024 zł. Nieco mniej płacili właściciele Audi oraz Alfa Romeo. Dla właścicieli tych aut średnia składka OC w tym okresie wyniosła ok. 860 zł.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców >>

Wysokość składek – skąd ta rozbieżność?

Różnica składki OC pomiędzy wybranymi markami aut wynika z profilu kierowcy. Ustalany jest na podstawie danych historii auta oraz informacji o kolizjach i wypadkach z udziałem tych samochodów.

Jednak to nie jedyna przyczyna. Samochody marek, których kierowcy mogą liczyć na tanie OC, posiadają również słabsze silniki. Jest to jeden z czynników, wpływających na cenę składki polisy. Zazwyczaj takie auta, jak BMW, Audi czy Alfa Romeo mają zamontowane silniejsze silniki, co bezpośrednio wpływa na ceny.

Dowiedz się więcej: Samochody z USA – czy to się opłaca? >>

Jak się okazuje, chcąc wybrać najtańsze OC, musimy wziąć pod uwagę markę posiadanego samochodu. Jest to jeden z czynników, wpływających na koszt składki. Właściciele BMW zapłacą średnio nawet 50% więcej, niż posiadacze Suzuki, Chevroleta czy Kii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ