Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
30 Kwi, 2017 - 00:00
Najtańsze OC dla młodych kierowców

Najtańsze OC dla młodych kierowców

Kamil Podsiadło

Jesteś początkującym kierowcą i zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najtańsze OC dla młodych kierowców? Podpowiadamy, co wpływa na wysokość składki i gdzie szukać najtańszego OC.

Ubezpieczenie OC to zmora wielu kierowców, a zwłaszcza tych początkujących, gdyż to właśnie oni narażeni są na najwyższe koszty związane z ubezpieczeniem samochodu. Sprawdźmy, jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców i czym się kierować przy jego wyborze.

Czynniki wpływające na wysokość składki

Najpierw przypomnijmy sobie pokrótce, jakie czynniki firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki oraz jakie konsekwencje grożą za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC.

Każda firma ubezpieczeniowa przykłada nieco inną wagę do poszczególnych czynników i stosuje różne algorytmy, ale wiele składowych jest powszechnie uwzględnianych przez wszystkich ubezpieczycieli. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Wiek kierowcy,
 • Doświadczenie kierowcy,
 • Dotychczasowe zniżki,
 • Dotychczasowa szkodliwość jazdy,
 • Marka samochodu,
 • Przebieg samochodu,
 • Wiek samochodu,
 • Pojemność silnika,
 • Liczba poprzednich właścicieli samochodu,
 • Stan cywilny kierowcy,
 • Liczba współwłaścicieli i osób korzystających z samochodu.

W zasadzie u wszystkich ubezpieczycieli kryteria te działają w tym samym kierunku, aczkolwiek o różnej sile. Różne firmy ubezpieczeniowe dla tej samej osoby mogą mieć ofertę różniącą się o kilkaset, a nawet o kilka tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców – czy kobiety płacą mniej?

A co grozi za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC? Przede wszystkim odpowiedzialność finansowa. Jeżeli zostaniemy przyłapani na “gorącym uczynku”, to musimy liczyć się z koniecznością uregulowania kary w wysokości 2-krotności minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Dla samochodów ciężarowych czy autobusów kary te są jeszcze wyższe.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie skutera – jak działa i ile kosztuje? >>

Jeszcze gorsza sytuacja będzie miała miejsce, kiedy jadąc autem bez ważnego ubezpieczenia OC spowodujemy wypadek. Wówczas wszelkimi kosztami, które normalnie ponosi ubezpieczyciel, zostaniemy obciążeni my sami. Kwoty te w skrajnych przypadkach mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, więc zdecydowanie nie warto ryzykować…

Dowiedz się więcej: Tanie OC vs polisa rozszerzona – czy warto wykupić usługi dodatkowe? >>

Gdzie młodzi kierowcy znajdą najtańsze OC?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, poszczególne firmy ubezpieczeniowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną ofertę dla tej samej osoby. Różnice te uwydatniają się zwłaszcza u młodych kierowców, gdzie koszty ubezpieczenia są najwyższe i rozbieżności ofertowe to nawet kilka tysięcy złotych.

Dlatego też niezbędne w procesie poszukiwania najtańszego OC dla młodych kierowców jest porównywanie ofert. W dobie internetu jest to znacznie łatwiejsze niż niegdyś. W tym artykule skupić się chcemy na młodych kierowcach i przeprowadziliśmy w tym celu symulację dla dwóch przykładowych przypadków (porównywarka Ubea). Spójrzmy na rezultaty.

Sytuacja 1: 20 latek z Grudziądza, kawaler, bezrobotny, posiadający od pół roku prawo jazdy, dla którego jest to pierwszy samochód. Auto to Hyundai i30 1.4, rocznik 2007, kupione jako używane, od zawsze w Polsce. Dotychczasowy przebieg 120 tys. km, a planowany roczny przebieg 10 tys. km. Pozostałe czynniki standardowe.

Najtańsze ubezpieczenie oferuje Ergo Hestia (3 255 zł) oraz Axa Direct (3 669 zł), natomiast droższe sięgają nawet 8 tys. zł.

Sytuacja 2: 22-latek z Wrocławia, pracownik biurowy posiadający prawo jazdy 3 lata, mający żonę i 2-letnie dziecko. Posiadany samochód to Fiat Grande Punto 1.2 z 2010 r., ubezpieczany od 2015 roku, importowany wcześniej z zagranicy. Dotychczasowy przebieg 60 tys. km, planowany przebieg 6 tys. km. Reszta czynników standardowa.

Najtańsze ubezpieczenie oferuje Axa Direct (2 139 zł) oraz Ergo Hestia (2 424 zł). Inne o kilka tysięcy droższe.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie motocykla – co powinno obejmować >>

Najtańsze OC dla młodego kierowcy – wnioski

Na podstawie przeprowadzonej symulacji można stwierdzić, że najkorzystniejsze warunki dla młodych kierowców aktualnie mają Axa Direct oraz Ergo Hestia.

Warto jednak zapoznać się na własną rękę z innymi ofertami, udać się do doradcy lub skorzystać z innych porównywarek. Tylko w ten sposób będzie się miało pewność, że zrobiło się wszystko w celu uzyskania najtańszego ubezpieczenia OC dla młodych kierowców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ