Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
23 Maj, 2017 - 15:05
Najtańsze OC dla młodych kierowców - czy kobiety płacą mniej?

Najtańsze OC dla młodych kierowców – czy kobiety płacą mniej?

Kamil Podsiadło

Ubezpieczenie OC to koszt, który nierozerwalnie związany jest z posiadaniem samochodu. Sprawdźmy, jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców i czy kobiety mogą płacić mniej za ubezpieczenie.

Kalkulując koszty związane z zakupem samochodu nie można zapomnieć o konieczności poniesienia wydatku związanego z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jest to duży koszt zwłaszcza dla młodego i niedoświadczonego kierowcy, który nie zdążył sobie jeszcze wypracować zniżek za bezszkodową jazdę. Zobaczmy, jak płeć wpływa na wysokość składki ubezpieczenia oraz jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców.

Co grozi za brak OC?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku nakłada na kierowców obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC.

Brak ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z koniecznością zapłacenia grzywny, która zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kierowcy samochodów osobowych narażeni są na grzywnę w wysokości 4 000 zł, natomiast kierowcy ciężarówek i autobusów mogą zapłacić nawet 6 000 zł.

Warto tu zaznaczyć, że UFG korzysta z tzw. wirtualnego policjanta, który pozwala zidentyfikować osoby z nieważnym OC na odległość, tak więc od ewentualnej kary jest coraz trudniej uciec.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa wirtualny policjant UFG >>

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Zanim wyszczególnimy najważniejsze determinanty wpływające na wysokość OC, przyjrzyjmy się bliżej jednemu z czynników: czy płeć ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

W środowisku ubezpieczeniowym panuje przekonanie (potwierdzone statystykami), że kobiety jeżdżą bezpieczniej i statystycznie powodują mniej wypadków. Przez lata miało to odzwierciedlenie w cenach ubezpieczenia OC – składki dla kobiet były niższe.

Wszystko zmieniło się jednak w 2012 roku, kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystosował dyrektywę zakazującą stosowania preferencyjnych warunków dla kobiet pod tym względem, gdyż wg uzasadnienia dyskryminowało to mężczyzn. Obecnie takie praktyki, przynajmniej w teorii, nie powinny mieć miejsca.

Zobaczmy zatem, co “oficjalnie” wpływa na wysokość składki OC:

 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie kierowcy,
 • wiek auta,
 • dotychczasowy przebieg auta,
 • planowany przebieg,
 • marka samochodu i jego specyfikacje techniczne,
 • stan cywilny kierowcy,
 • miejsce korzystania z pojazdu,
 • dotychczasowe zniżki,
 • liczba użytkowników i współwłaścicieli samochodu,
 • wykonywany zawód,
 • i kilka innych, w tym kolor samochodu.

Jak widać czynników tych jest całkiem sporo, a każda firma przykłada do poszczególnych różną wagę, stąd pomiędzy dwoma ubezpieczycielami rozbieżność w cenie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej o najtańszym OC dla bezkolizyjnych kierowców >>

Jak znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców?

Najlepszą metodą na znalezienie najtańszego OC jest porównanie ofert kilku ubezpieczycieli i wybranie tej najbardziej korzystnej cenowo. Być może warto to zrobić orientacyjnie jeszcze przed zakupem samochodu. Rada ta tyczy się zwłaszcza młodych kierowców.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze firmy ubezpieczeniowe OC – gdzie ubezpieczyć samochód? >>

Spójrzmy, jak różne ceny mają ubezpieczenia dla tej samej osoby, ale przy zgoła różnych modelach samochodu. W obu przypadkach wzięliśmy pod uwagę 21-latkę z Bydgoszczy, która po raz pierwszy ubezpiecza samochód, jest panną i pracuje jako pracownik techniczny. Auta mają taki sam dotychczasowy przebieg (90 000 km) i taki sam planowany (10 000 km), będą również użytkowane w taki sam sposób. Jedyna różnica dotyczy marki i osiągów samochodu. (porównywarka Ubea)

Sytuacja 1: Audi 4 2.7 TDI z 2010 roku koloru czerwonego. 

Najtańsze ubezpieczenie oferuje AXA Direct (niecałe 5 000 zł), a z kolei w Uniqa trzeba by zapłacić ponad 10 000 zł. Już samo porównanie pozwala zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. A co, jeśli na początek kupimy sobie auto o mniejszej mocy?

Sytuacja 2: Ford Fusion 1.2 z 2010 roku, kolor niebieski. Reszta parametrów jest taka sama jak wcześniej.

Tutaj najniższą składkę oferuje również AXA Direct, ale wynosi ona już “tylko” nieco ponad 3 000 zł. Dla porównania, Uniqa w tym przypadku jest także sporo tańsza – 7 166 zł.

Dokładnie takie same wyniki uzyskamy, jeśli w wyliczeniu zmienimy płeć kierowcy z kobiety na mężczyznę.

Warto być świadomym czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC jeszcze przed zakupem auta, aby nie narazić się na przykrą i dość kosztowną niespodziankę.

Niemniej jednak, jakiego samochodu byśmy nie ubezpieczali, to chcąc znaleźć najtańsze OC dla młodych kierowców, warto najpierw porównać oferty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ