Michał Nielub
Michał Nielub
26 Lip, 2017 - 11:33

Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców

Michał Nielub

Jakie jest najtańsze OC dla bezkolizyjnego kierowcy? Spokojna jazda owocuje nie tylko oszczędnością paliwa oraz mniejszą eksploatacją auta. Można liczyć również na zniżki przy zakupie polisy OC.

Bezkolizyjna jazda powoduje, że najtańsze OC jest dedykowane właśnie takim kierowcom. Wiąże się to z tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne zniżki za spokojną jazdę. W trakcie dostosowania oferty, jednym z kryteriów rozpatrywanych przez doradcę jest tzw. dotychczasowa szkodliwość jazdy.

Dlaczego warto jeździć spokojnie?

O tym, że warto jeździć ostrożnie, przekonują nas koszty. Nie tylko zużycie paliwa, ale i eksploatacja auta jest wówczas niższa. Towarzystwa ubezpieczeniowe kuszą nas wówczas atrakcyjnymi ofertami.

W celu porównania kosztów ubezpieczenia OC dla kierowcy bezwypadkowego oraz tzw. kolizyjnego kierowcy, dokonano symulacji.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie AC w wersji mini – na czym polega? >>

Została ona przeprowadzona dla kierowcy urodzonego w 1956 roku, który wykupuje polisę od ponad dziesięciu lat i posiada Skodę Octavię z 2004 roku z silnikiem Diesla o mocy 130 KM. Jakie były wyniki symulacji?

  • Najtańsze OC dla bezkolizyjnego kierowcy

Porównania dokonano za pomocą strony rankomat.pl. Dla kierowcy, który w ostatnich dwóch latach nie uczestniczył w kolizji, najtańsze OC ma obecnie w ofercie Direct Allianz. Składka roczna wyniesie 779 zł. Polisa obejmuje tzw. Assistance – ubezpieczony będzie posiadał możliwość np. holowania pojazdu w przypadku awarii do 150 km oraz zostanie objęty świadczeniem naprawy usterki w miejscu zdarzenia.

  • Najtańsze OC dla kolizyjnego kierowcy

Dla tej samej osoby (posiadającej identyczny samochód), która uczestniczyła w jednej kolizji w ciągu ostatniego roku, składka będzie dużo wyższa. Najtańsze OC ma w swojej ofercie AXA Direct. Za polisę wraz z opcją Assistance będzie trzeba zapłacić 1 059 zł.

Różnica to 306 zł i tyle możemy zyskać za spokojną jazdę.

Dowiedz się więcej: Tanie OC vs polisa rozszerzona – czy warto wykupić usługi dodatkowe? >>

Dlaczego bezkolizyjni kierowcy moga liczyć na tańsze OC?

Widać wyraźnie, że towarzystwa ubezpieczeniowe nagradzają kierowców za bezkolizyjną jazdę. Wiąże się to z chęci oszczędzania. Jeżeli ubezpieczony nie wykazuje się ostrożnością podczas prowadzenia samochodu i powoduje lub uczestniczy w kolizji, wówczas ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie. Zwyżki składki OC mają za zadanie rekompensować to ryzyko.

Te same obawy dotyczą osób poniżej 25. roku życia. Statystycznie, na jednego takiego kierowcę przypada dwa razy więcej kolizji, niż w przypadku bardziej doświadczonej osoby. Z tego powodu najtańsze OC dla młodych kierowców może być nawet pięciokrotnie wyższe, niż dla właściciela auta z wieloletnim doświadczeniem, który jeździ bezkolizyjnie.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Jak widać, spokojna jazda to nie tylko oszczędności na paliwie oraz na naprawach. Dzięki temu możemy wybrać naprawdę najtańsze OC, zaś wartość zniżek liczona jest w setkach złotych. Jest to forma zarządzania ryzykiem ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego – konieczność wypłaty odszkodowania z tytułu kolizji dla ubezpieczyciela jest dużo bardziej kosztowna, niż zwyżka polisy dla ubezpieczającego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ