Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
03 Paź, 2018 - 00:00

Najtańsze OC bez zniżek – jak i gdzie szukać?

Katarzyna Zet

Potrzebujesz ubezpieczyć samochód, ale nie masz żadnych zniżek? Dowiedz się, jak zniżki wpływają na cenę polisy i jak znaleźć najtańsze OC bez zniżek!

Każdy posiadacz samochodu musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ponieważ obowiązek ten wynika z przepisów. Niestety ceny OC są bardzo zróżnicowane, a najdroższe OC jest dla kierowców, którym nie przysługują żadne zniżki. Do tej grupy należą przede wszystkim młodzi kierowcy, a także osoby, które utraciły zniżki w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku. Właśnie tym osobom podpowiadamy, jak i gdzie znaleźć najtańsze OC bez zniżek, a także co może wpłynąć na obniżenie ceny ubezpieczenia.

W jakim stopniu na cenę OC wpływają zniżki?

Pomimo że zakres ochrony obowiązkowego OC jest dla wszystkich taki sam i wynika z ustawy, cena ubezpieczenia samochodu OC jest dla każdego inna i zależy tak naprawdę od bardzo wielu czynników. Szerzej na ten temat pisaliśmy już na naszym portalu, warto jednak przypomnieć najważniejsze elementy, jakie wpływają na wysokość składki OC:

 • parametry samochodu – m.in. jego marka, pojemność silnika, wiek, przebieg, a nawet kolor nadwozia,
  miejsce zamieszkania kierowcy – z reguły więcej płacą mieszkańcy największych miast,
 • staż kierowcy – im bardziej doświadczony kierowca, tym na tańsze OC może liczyć,
 • stan cywilny, wykonywany zawód, liczba dzieci – osoby samotne i bezdzietne zwykle płacą więcej,
  sposób wykorzystywania auta i planowany przebieg w ciągu roku – im więcej jeździmy, tym więcej trzeba zapłacić,
 • historia kierowcy pod względem bezszkodowej jazdy.

Ostatni czynnik, czyli historia bezszkodowej jazdy, ma odzwierciedlenie w historii ubezpieczeniowej w postaci wypracowanych zniżek.

Zniżki za bezszkodową jazdę są przypisane do właściciela auta, jednak każda firma ubezpieczeniowa ma nieco inny system ich naliczania. Z reguły każdy rok bezszkodowej jazdy daje 10% zniżki, a maksymalna wysokość zniżek może wynosić od 60 do 80%.

Zniżki OC mają więc bardzo duży wpływ na cenę polisy, dlatego osoby, którym one nie przysługują, płacą za OC z reguły najwyższe stawki. I to właśnie im zależy na tym, by znać sposób na najtańsze OC bez zniżek.

Dowiedz się więcej: Gdzie znajdziemy najtańsze OC w bieżącym roku?

Kto nie może liczyć na zniżki na OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czyli polisa OC, może być nawet kilkadziesiąt procent droższe dla osób, którym nie przysługą zniżki. Warto więc zastanowić się, których kierowców ten problem dotyczy, czyli kto będzie potrzebował najtańsze OC bez zniżek.

Młodzi kierowcy

Najbardziej pokrzywdzone są młode osoby przed 25 rokiem życia, które nie tylko nie mają zniżek ze względu na krótki staż za kierownicą, ale także mają wyższe składki ze względu na młody wiek (młode osoby wg ubezpieczycieli jeżdżą mniej ostrożnie). Warto pamiętać, że przez pierwsze 3 lata od momentu zrobienia prawa jazdy, wielu ubezpieczycieli w ogóle nie nalicza zniżek OC!

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców – czy kobiety płacą mniej?

Utrata zniżek za kolizje

Wielu kierowców nie ma zniżek ze względu na ich utratę z powodu spowodowania kolizji lub wypadku. W tym przypadku również każdy ubezpieczyciel stosuje inny sposób naliczania zwyżek. Średnio jedna kolizja oznacza utratę 10% zniżek, jednak bywa i tak, gdy odbiera się kierowcy nawet 20% zniżek za jedną kolizję.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców

Utrata zniżek za przerwę w ciągłości ubezpieczenia

Nie jest to regułą, jednak niektórzy ubezpieczyciele nie uwzględniają zgromadzonych zniżek, jeśli nastąpiła przerwa w ciągłości ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli komuś przysługiwały w 2015 roku zniżki rzędu 40%, jednak sprzedał auto i przez 3 lata nie płacił składek OC, to ponowny zakup polisy w 2018 roku w związku z zakupem nowego samochodu może oznaczać dla niego nawet całkowitą utratę zniżek.

Wszystko zależy od ubezpieczyciela – na szczęście są firmy, które jedynie odejmą za lata przerwy część zniżek, a są i takie, które uwzględnią je w całości.

Jak znaleźć najtańsze OC bez zniżek?

Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC nie mając żadnych zniżek, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku ich posiadania. Wszystko dlatego, że ceny OC są bardzo zróżnicowane w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych, podobnie jak sposób obliczania przez nich składek.

Różnice w cenach polisy dla tej samej osoby w poszczególnych firmach mogą sięgać nawet kilkuset złotych! Aby znaleźć rzeczywiście najniższe OC bez zniżek, należy więc porównać oferty.

Porównanie ofert OC

Warto pamiętać, że im więcej porówna się ofert, tym większa jest szansa na znalezienie rzeczywiście tej najtańszej. Ponieważ ustalenie ceny polisy OC wymaga podania wielu danych dotyczących auta i jego właściciela, samodzielne dzwonienie do wszystkich firm ubezpieczeniowych nie jest najlepszym pomysłem – wymaga poświęcenia naprawdę ogromnej ilości czasu i cierpliwości.

Na szczęście istnieją tzw. multiagencje ubezpieczeniowe, które działają trochę jak pośrednicy kredytowi: współpracując z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, są w stanie znaleźć ofertę dla klienta, która będzie najkorzystniejsza cenowo oraz optymalnie dopasowana do jego potrzeb.

Multiagencja a porównywarka ubezpieczeń

Multiagencje ubezpieczeniowe mają swoje biura w wielu miastach i mniejszych miejscowościach, jednak coraz częściej oferują swoje usługi także online, oferując tzw. porównywarki ubezpieczeń lub kalkulatory OC. Są to bezpłatne narzędzia dostępne w Internecie, które pozwalają każdemu samodzielnie dokonać porównania ofert ubezpieczeń.

Najpierw należy wypełnić dość obszerny formularz, podając w nim wszystkie najważniejsze dane dotyczące samochodu i jego właściciela (łącznie z historią ubezpieczeniową), a następnie zaczekać, aż porównywarka na podstawie tych danych pokaże oferty poszczególnych ubezpieczycieli.

Najlepsze porównywarki są w stanie porównać oferty nawet kilkunastu firm ubezpieczeniowych i robią to bezpłatnie w zaledwie kilka minut! Zwykle także umożliwiają od razu podpisanie umowy ubezpieczenia online z wybranym ubezpieczycielem.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC online czy u agenta – co wybrać? 

Sposoby na tańsze OC bez zniżek

Aby mieć rzeczywiście możliwie najtańsze OC bez zniżek, warto nie tylko porównać oferty w wielu firmach ubezpieczeniowych, ale także wykorzystać sposoby pozwalające na obniżenie ceny polisy.
Należą do nich m.in.:

 • dopisanie do dowodu rejestracyjnego pojazdu osoby, która ma zniżki,
 • zakup samochodu o małej pojemności silnika np. niewielkiego autka miejskiego, którym według firm ubezpieczeniowych nie można zaszaleć na drodze, a więc potencjalnie także nie mieć mniejsze ryzyko kolizji,
 • w przypadku młodych kierowców – skorzystać ze specjalnej oferty dla nich przeznaczonych (specjalne ubezpieczenie dla młodych ma wielu ubezpieczycieli np. Ergo Hestia w postaci oferty You Can Drive),
 • kupowanie ubezpieczenia w pakiecie np. OC z AC i Assistance – w sumie trzeba zapłacić więcej, ale koszt jednej polisy kupowanej w pakiecie jest zazwyczaj dużo niższy niż koszt jednej polisy kupowanej pojedynczo.

Ze względu na bardzo duże różnice w cenach obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także dużą liczbę czynników wpływających na ich wysokość, trudno określić, ile tak naprawdę kosztuje najtańsze OC bez zniżek.

Dla tego samego kierowcy koszt polisy w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych może się różnić nawet o kilkaset złotych. Jedynym niezawodnym sposobem najtańsze OC jest więc porównanie ofert – najlepiej w jak największej liczbie firm ubezpieczeniowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ