Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
18 Mar, 2017 - 14:00

Najtańsze kredyty samochodowe 2019

Kamil Podsiadło

Planujesz zakupić samochód na kredyt? Zobacz, gdzie czeka na Ciebie najlepsza oferta – poznaj najtańsze kredyty samochodowe.

Zakup samochodu, zwłaszcza nowego, wiąże się z koniecznością poniesienia dość sporego wydatku, a nie każdy z nas ma odłożoną wystarczającą ilość pieniędzy. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w takiej sytuacji są kredyty samochodowe.

Jak sfinansować zakup samochodu?

Jeśli chodzi o produkty bankowe, pozwalające na sfinansowanie zakupu samochodu, to zdecydowanie odradzamy zwykłe kredyty gotówkowe. Mogą być one przeznaczone na dowolny cel (w tym właśnie zakup samochodu) i można je szybciej uzyskać, ale oprocentowanie potrafi być dwa razy wyższe od celowego kredytu samochodowego.

Kredyty samochodowe dostępne są w wielu bankach, jednak jak można się domyślić, oferty są dość mocno zróżnicowane. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, należy dokonać porównania ofert. Idealnie do tego nadają się darmowe porównywarki internetowe oraz rankingi.

Oczywiście wartości podane w takich porównywarkach są w znacznym stopniu teoretyczne i mogą odbiegać od rzeczywistej oferty, ponieważ zdolność kredytowa każdego klienta (co wpływa na warunki kredytu) jest inna. Niemniej jednak w ten sposób można znacznie zawęzić pole poszukiwań i już osobiście skontaktować się z 3-4 bankami, by poznać bardziej szczegółową ofertę.

Co wpływa na koszt kredytu samochodowego?

Koszt kredytu samochodowego uzależniony jest od kilku czynników, z czego niektóre związane są bezpośrednio ze specyfiką kupowanego auta, a inne z parametrami kredytu oraz sytuacją finansową kredytobiorcy. Do najważniejszych determinant należą wartość samochodu, jego wiek, wkład własny czy okres kredytowania.

Generalnie auto nie może być za stare i zazwyczaj kredyty na samochody używane można zaciągnąć na krótszy okres niż na samochody nowe. Przyjmuje się, że suma okresu kredytu + wieku samochodu nie powinna przekraczać około 15 lat.

Z punktu widzenia kredytobiorcy korzystne jest także wniesienie wkładu własnego. Po pierwsze automatycznie zmniejsza to wartość kredytu, a po drugie bardzo często banki oferują wówczas nieco niższe oprocentowanie. W miarę możliwości warto też ograniczyć okres kredytowania – im więcej rat do spłacenia, tym wyższe koszty całkowite kredytu.

Nie bez znaczenia jest oczywiście zdolność kredytowa klienta, gdyż z tym związane jest ryzyko ponoszone przez bank. A im wyższe ryzyko, tym wyższe oprocentowanie. Podejmując decyzję, nie można opierać się też tylko i wyłącznie na oprocentowaniu. Banki pobierają także prowizję za udzielenie kredytu i pod tym względem również dość mocno się różnicują: od 1% do kilkunastu procent wartości kredytu.

Przykładowe kredyty samochodowe 2019

Zanim przejdzie się do porównywania kredytów samochodowych, należy wcześniej już wiedzieć, jakie dokładnie auto chce się zakupić. Kolejność nie może być odwrotna. Fakt, że w banku A kredyt samochodowy na 45 tys. jest najtańszy na rynku, nie oznacza, że kredyt na 55 tys. również będzie w tym banku najtańszy.

Na potrzeby przykładu skorzystaliśmy z porównywarki kredytów samochodowych dostępnej na totalmoney.pl i przyjęliśmy następujące parametry:

  • Kwota kredytu: 70 tys. zł,
  • Cena pojazdu: 85 tys. zł,
  • Okres kredytowania: 5 lat,
  • Pojazd nowy, wyprodukowany w 2016 roku.

Najlepszą szacunkową ofertę ma dla kredytobiorców Getin Bank, z miesięczną ratą w wysokości 1 337 zł oraz prowizją 0%. Dla porównania, w Credit Agricole miesięczna rata wynosi 1679 zł, natomiast prowizja 12,9%.
Porównujmy kredyty, naprawdę warto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ