Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
06 Lip, 2017 - 14:36

Najskuteczniejsze sposoby na trądzik

Anna Wezgraj da Silva

Trądzik to prawdziwa zmora nie tylko u nastolatków. Jak sobie z nim radzić? Walczyć z nim można na kilka różnych sposobów: naturalne kosmetyki i profesjonalne zabiegi kosmetyczne to jedne z najskuteczniejszych metod.

Trądzik to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Jego leczenie jest trudne i nierzadko długotrwałe. Nieleczony, może doprowadzić do trwałych śladów, takich jak blizny czy przebarwienia, oraz skutecznie obniżyć samoocenę i doprowadzić do zaniku życia towarzyskiego.

Jednym z pierwszych kroków w walce z trądzikiem jest najczęściej leczenie farmakologiczne, przebiegające pod ścisłą kontrolą lekarza. Kurację można dodatkowo wspomagać poprzez odpowiednie kosmetyki i zabiegi kosmetyczne. Jak sobie pomóc?

Dowiedz się więcej: Najlepsze dermokosmetyki na trądzik >>

Aloes na trądzik

Jedną z roślin o naprawdę szerokim zastosowaniu leczniczym jest aloes (Aloe Vera). Posiada wiele właściwości leczniczych, spośród których do najważniejszych należą niewątpliwie: bakteriobójcze, przeciwzapalne, ściągające, odżywcze i nawilżające. Czyni to aloes rośliną często wykorzystywaną w kosmetyce i farmaceutyce.

Na rynku istnieją gotowe preparaty na trądzik zawierające aloes, ale z powodzeniem można też samemu wykonać naturalne preparaty aloesowe. Jednym z takich domowych kosmetyków będzie tonik z aloesu.

Najskutecnziejsze sposoby na trądzik - Aloe Vera

Tonik z aloesu domowej roboty

Domowe kosmetyki są tanie, bardzo wydajne i zazwyczaj niezmiernie proste w wykonaniu. Nie inaczej jest w przypadku kosmetyków z aloesu. Wystarczy tylko zakupić własną roślinkę Aloe Vera.

W celu uzyskania domowego toniku na trądzik należy: oberwać kilka liści aloesu, przeciąć je wzdłuż i za pomocą łyżeczki wydrążyć ze środka miąższ, czyli żel z aloesu – jest on bezbarwny i posiada dość kleistą konsystencję.

Następnie tak pozyskany żel wystarczy rozpuścić w przegotowanej wodzie (nie wrzącej), aby uzyskać oczyszczający płyn do mycia twarzy, lub rozcieńczyć w płynie micelarnym – to prosty sposób na tonik na trądzik.

Dowiedz się więcej: Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby na trądzik >>

Najskuteczniejsze sposoby na trądzik - żel z aloesu

Zabiegi kosmetyczne na trądzik

Mikrodermabrazja diamentowa

Jednym z zabiegów dedykowanym osobom z cerą trądzikową, skłonną do szybkiego zanieczyszczania się i powstawania zaskórników, jest mikrodermabrazja diamentowa.

Dogłębnie oczyszcza i wygładza cerę, pobudzając ją tym samym do produkcji kolagenu i elastyny. Może być też doskonałą kuracją w walce z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi.

Zabieg mikrodermabrazji polega na mechanicznym i bezinwazyjnym ścieraniu zewnętrznej warstwy naskórka za pomocą specjalnej głowicy pokrytej kryształkami naturalnego diamentu. Oczyszczanie twarzy następuje tu w sposób stopniowy – niezbędna jest seria minimum 4-5 zabiegów dla uzyskania dobrego efektu.

Uwaga! Przeciwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest jednak trądzik w stanie aktywnym, czyli pod postacią ropną lub zapalną. W takim przypadku zabieg mikrodermabrazji nie dość, że nie pomoże, to jeszcze podrażni skórę i nasili uporczywe objawy.

Peeling kawitacyjny

Osoby borykające się z trądzikiem mogą również zdecydować się na peeling kawitacyjny. Polega on na dogłębnym oczyszczaniu twarzy za pomocą wibracji ultradźwiękowej o wysokiej częstotliwości. Drgania usuwają martwe komórki i inne zanieczyszczenia.

Kuracja kwasami

W walce z trądzikiem skutecznie pomoże również kuracja kwasami (np. migdałowym, pirogronowym czy salicylowym).

Peelingi chemiczne powinno się wykonywać w miesiącach o jak najmniejszym natężeniu słonecznym (wiosną lub jesienią), gdyż skóra po zabiegu złuszczającym z kwasami jest bardzo delikatna i wrażliwa na słońce.

Miejscowa krioterapia

Leczenie zimnem, czyli krioterapia to kolejny zabieg kosmetyczny, który również może pomóc w pozbyciu się zmian trądzikowych.

Polega na zastosowaniu specjalnej głowicy z ciekłym azotem, który zamrozi i doprowadzi do usunięcia zniszczonej warstwy naskórka. Jest to zabieg bezbolesny, stosowany miejscowo, który znajduje zastosowanie również likwidacji blizn potrądzikowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ