Syntia Militowska
Syntia Militowska
20 Paź, 2017 - 02:00
Najskuteczniejsze sposoby na łupież

Najskuteczniejsze sposoby na łupież

Syntia Militowska

Uciążliwy łupież jest problemem znacznej części społeczeństwa. Poznaj proste i skuteczne sposoby na pozbycie się łupieżu.

Łupież jest wstydliwym, a czasem wręcz piętnowanym problemem. Niektórym udaje się go pozbyć w kilka dni, inni borykają się z nim przez wiele lat. Zanim sięgniemy po szampon przeciwłupieżowy warto poznać inne, skuteczne sposoby na łupież.

Przyczyny łupieżu

Wiele osób myśli, że łupież jest wyłącznie wynikiem przesuszonej skóry głowy. Może, ale nie musi to być jego jedyna przyczyna. Pojawienie się łupieżu często związane jest również z grzybem żywiącym się sebum, które wydzielane jest przez skórę głowy.

Łupież mogą wywołać także takie czynniki, jak:

  • Przeciążenie skóry głowy i włosów poprzez stosowanie zbyt wielu zabiegów i preparatów fryzjerskich,
  • Nieprawidłowo odżywiony organizm, niedobór witamin i innych istotnych składników w organizmie,
  • Różnego rodzaju stany zapalne skóry, których następstwem jest łupież,
  • Nadmierny i długotrwale występujący stres,
  • Łuszczyca, z którą często mylony jest łupież.

Dowiedz się więcej: 5 sposobów na zniszczone włosy >>

Najskuteczniejsze sposoby na łupież - włosy bez łupieżu

Łupież – jak z nim walczyć

Oto kilka skutecznych sposobów na pozbycie się łupieżu:

1. Wyeliminuj potencjalne przyczyny

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości kosmetyków codziennego użytku, które wywołują łupież, a czasem mają wręcz destruktywny wpływ na skórę głowy. Osoby nieświadome preparatów jakie stosują, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienie uciążliwych dolegliwości (w tym również łupieżu).

Warto więc na jakiś czas odstawiać używane dotychczas kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy, w tym nie zawsze skuteczny szampon przeciwłupieżowy. Czasowe zaprzestanie stosowania poszczególnych kosmetyków pozwala na eliminację potencjalnych czynników wywołujących łupież. Niechciana dolegliwość może więc ustąpić już niedługo po odstawieniu ulubionego szamponu lub odżywki do włosów.

2. Zadbaj o prawidłowe odżywienie organizmu

Coraz więcej osób jest świadomych wpływu ilości i jakości spożywanego pokarmu na organizm, w tym także na skórę głowy. Łupież często jest skutkiem zaburzonej równowagi witaminowej i innych składników odżywczych w organizmie. Jeśli jest więc następstwem tychże zaniedbań – indywidualna i prawidłowo zbilansowana dieta pomoże zwalczyć uciążliwy problem.

W celu pozbycia się łupieżu należy także ograniczyć spożywanie cukrów prostych oraz wysoko przetworzonej żywności.

Dowiedz się więcej: Węglowodany w diecie – czym są zdrowe węglowodany i kiedy możemy je jeść? >>

3. Pielęgnuj od zewnątrz

Szampon przeciwłupieżowy jest jedną z wielu możliwości, które mogą pomóc zwalczyć łupież. Inną skuteczną metodą jest natłuszczanie skóry głowy różnymi olejami. Najpopularniejsze są: olej kokosowy, olej lniany i olej rycynowy. Jak je zastosować?

Ciepły olej należy delikatnie, aczkolwiek dokładnie wetrzeć w skórę głowy na około 20 – 30 minut. Po tym zabiegu należy dokładnie umyć włosy i skórę głowy. Szampon przeciwłupieżowy jest wskazany, lecz nie jest koniecznością po tym zabiegu.

Jako skuteczny sposób na łupież, wiele osób rekomenduje także zastosowanie jogurtu naturalnego na skórę głowy. Jogurt można nałożyć na około 20 – 30 minut, po tym czasie należy dokładnie umyć włosy.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy – najlepsze domowe maseczki na włosy >>

4. Szukaj pomocy u specjalisty

Kiedy domowe sposoby na łupież nie przynoszą efektu, należy udać się do specjalisty jakim jest trycholog. Potocznie mówiąc, jest to lekarz „od włosów”. Wyjaśni, który szampon przeciwłupieżowy będzie dla nas odpowiedni, a także przekaże cenne wskazówki, które pomogą w walce z łupieżem.

Pamiętajmy także, że nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą u specjalisty. Trycholog w sposób profesjonalny zbada skórę głowy, odnajdzie faktyczną przyczynę łupieżu i określi prawidłowy przebieg leczenia. Długo ignorowany problem może bowiem zapoczątkować szereg uciążliwych dolegliwości.

Dowiedz się więcej: Jak wzmocnić cienkie włosy >>

Uwaga! Łupież często jest mylony z nieuleczalną chorobą, jaką jest łuszczyca. Aby dowiedzieć się, czy dokucza nam łupież, czy łuszczyca należy wybrać się do specjalisty:

  • W przypadku łupieżu pomoże nam trycholog.
  • Jeśli jednak podejrzewamy, że jest to łuszczyca, powinniśmy udać się do dermatologa.
Najskuteczniejsze sposoby na łupież - czesanie włosów

ZOBACZ RÓWNIEŻ